Portugália tudott élni a lehetőségekkel

Látványos – egyetlen szóba sűrítve így jellemezhetnénk az utóbbi évek portugáliai fejlődését. Az Európai Unióhoz 1986-ban csatlakozott ibériai ország története valóban egyfajta sikersztorinak tekinthető, ám az eleddig megtett út és eredmények ellenére (vagy mellett) Portugáliának is van még mit bepótolnia.

Ruff Orsolya
2003. 04. 08. 23:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Gyakorlatilag nincs az életnek olyan területe, melyet ne érintett volna az uniós tagság: Portugália, amely Görögország után a legtöbb segélyt markolhatta fel (eleddig) Brüsszeltől, kétségtelenül tudott élni az EU adta lehetőségekkel. Az egyik leglátványosabb eredményt a gazdaság produkálta: 1986 óta a gazdasági növekedés (az 1993–95-ös időszakot kivéve) meghaladta az uniós országok átlagát, így az egy főre jutó GDP 1999-re már elérte az EU-átlag 76 százalékát. Jelentősen csökkent az infláció is, akárcsak a munkanélküliek száma – jelenleg a lakosság 4,1 százalékának nincs munkája, ez pedig kevesebb, mint az uniós átlag fele. Ugyanakkor az elmúlt időszak eredményei ellenére a portugálok nem feltétlenül optimisták. A bérek felzárkózása ugyanis jóval lassabb a GDP növekedésénél, s megfigyelők szerint ennek fő oka a termelékenység továbbra is viszonylag alacsony színvonalában keresendő.
A segélyeket egyébként az első időszakban főként a régiók közötti egyenlőtlenségek csökkentésére, az egységes piacra való felkészítésre, valamint a versenyképesség erősítésére fordították. Nem feledkezhetünk meg az infrastrukturális fejlesztésekről sem: a támogatások 50-60 százalékát ugyanis az utak, vasutak fejlesztésére költötték. Korszerűsítették a Lisszabon és Porto közötti utat, és az EU jelentősen támogatta a Lisszabon–Madrid autópálya portugáliai szakaszának megépítését is. Arról nem is beszélve, hogy a Tejo felett átívelő Vasco da Gama híd megépítéséhez Brüszszel 311 millió eurót folyósított.
Kiemelt figyelem övezte a mezőgazdaságot is. Portugália mezőgazdaságát a csatlakozás előtt a mennyiség és a minőség tekintetében is az alacsony termelési színvonal jellemezte – mutatnak rá szakértők. A taggá válást követően a kiemelten fontos termékek esetében (ilyen volt a tej vagy a gabona) tíz-, a többi termék esetében (cukor, feldolgozott gyümölcs) hétéves átállási időszak következett. Az átállási periódusban fokozatosan átvették az uniós szabályozást, megkezdték a szerkezeti átalakítást, leépítették a vámokat. S noha megfigyelők szerint a termelők jövedelme – a támogatásoknak is köszönhetően – megnőtt, az ágazatból való elvándorlás és a verseny még mindig fejfájásra ad okot. (A termelők ugyanis nem igazán készültek fel a konkurenciára, így annak idején kellemetlen meglepetésként érte őket a nagy mennyiségű olcsó áru beáramlása – például a szomszédos Spanyolországból, ahol a termelés bizony kevesebbe került.)
Portugáliának tehát még mindig égető szüksége van az uniós segítségre, nem csoda hát, ha a sokak által Európa szegény emberének tartott országban nem kevesen vannak, akik ferde szemmel nézik a kelet-közép-európai államok csatlakozását. Kimondva-kimondatlanul ugyanis attól tartanak: az újonnan csatlakozók miatt az ibériai ország létfontosságú segélyektől eshet el.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.