Tony Blair brit kormányfő és George W. Bush amerikai elnök a Belfast melletti Hillsborough kastélyban tartotta meg harmadik csúcstalálkozóját az iraki háborúval kapcsolatban. Hangsúlyozták, hogy a háború még jó ideig eltarthat, de a katonai helyzet indokolja, hogy a két koalíciós hatalom vezetői most már a fegyvernyugvást követő időszak teendőiről tárgyaljanak. Bush és Blair észak-írországi találkozója elsősorban ezt a célt szolgálta.
Tegnap délben az elnök és a miniszterelnök rövid közös sajtóértekezletet tartott. Amint várható volt, arról beszéltek, amiben teljes köztük az egyetértés, és arról nem, ami fölött vannak nézetkülönbségek, vagy a BBC politikai hírmagyarázónak tapintatosabb megfogalmazásában: „hangsúlybeli eltérések” vannak. Természetesen arról van szó, hogy kinek a fennhatósága alatt teljesüljön Irakban a rendszerváltás. Az amerikaiak azt akarják, hogy a harcok után egy nyugalmazott amerikai tábornok felügyelete alatt iraki tanácsadók és tisztviselők kalauzolják át az országot az új rendszerbe. Ez a verzió az emberbaráti segítség megszervezésén túl semmi szerepet nem hagyna az ENSZ-nek. Tony Blair ezzel szemben mindig azon volt, hogy amíg maguk az irakiak teljes mértékben át nem tudják venni az adminisztrációt, addig ezt a feladatot az ENSZ teljesítse. A sajtóértekezletből olyan kompromisszum képe rajzolódott ki, amely inkább elodázza, semmint áthidalja az ellentétet: mindkét vezető azt hangsúlyozta, hogy Irak és tekintélyes természeti kincsei fölött az irakiaknak kell rendelkezniük. Ehhez az önrendelkezéshez azonban előbb Irak népének meg kell választania saját vezetőit, ami hosszú időbe telhet. Ez a találkozó nem döntötte el, hogy addig ki legyen az úr Irakban.
<>Képregényhősök. Tony és én címmel szatirikus képregényt alkotott a nemzetközi eseményekről és bennük a két főszereplőről, ifjabb George Bush amerikai elnökről és Tony Blair brit külügyminiszterről James Parsons 26 éves brit rajzoló-forgatókönyvíró. Parsons szövegében, amely olyan, mintha Bush lenne az elbeszélő, szinte egyetlen szó sem felel meg az angol helyesírási szabályoknak – ezzel Bush intelligenciahányadosát kívánja úgymond illusztrálni. Bush megszállott fegyvergyűjtőként és Blair nagy barátjaként jelenik meg benne, ez utóbbi pedig osztja ízlését és vonzalmait. (MTI)

Ukrán befolyás alatt állhat a Tisza Párt − itt vannak a bizonyítékok