A szóvivő szerint a precíziós fegyverekkel végrehajtott légicsapással sikerült megsemmisíteni a létesítményt, de még vizsgálatra szorul annak kiderítése, hogy mi lett a benne tartózkodók sorsa. Lockwood nem részletezte, hogy korábban milyen washingtoni források jelentették Huszein halálát.
Amerikai repülőgépek keddre virradóra rombolták le Bagdadban azt a házat, amelyben Szaddám Huszeint és kíséretét sejtették.
A Moheet internetes újság közölte, egy francia tábornokra hivatkozva, hogy amerikai–izraeli terv született iraki tudósok meggyilkolására, és szerinte 150 izraeli kommandós specialista van Irakban a nemzetközi fegyverellenőrök listáján szereplő, az iraki fegyverkezési programok mögött álló, kb. 500 iraki tudós meggyilkolása céljából. Másfelől az iraki tájékoztatási miniszter, Muhammad Szaíd Asz-Szahaf elmondta, hogy az Ar-Rasíd katonai bázis szélén az iraki erők bekerítették az amerikai csapatokat, s saját tankjaikba való menekülésre kényszerítették őket.
Arab médiaszakértők óva intenek attól, hogy bárki is bedőljön azoknak a hollywoodi stúdiókban gyártott, Bászra elfoglalásáról szóló képeknek, amelyeket még az arab hírtévék is bemutattak, átvéve a felvételeket nyugati hírügynökségektől, és azokat az amerikai lélektani hadviselés részének tekintik. Bizonyítékként a brit hadügyminiszter utolsó beismerését hozzák fel: a brit erők messze vannak a város központjától, és ezzel elismerte hogy 20 napja kitartóan védik az irakiak a város közepét, de persze a nyugati sajtó ezt szándékosan elhallgatja. Ugyanez történt korábban Umm-Kaszr történetével kapcsolatban, amit már az első napon elfoglaltnak nyilvánítottak az amerikaiak, de később kiderült, hogy nem is a városban készült képeket sugároztak, hanem kuvaiti utcákon készültek a felvételek, és egy héten keresztül álltak ellen az irakiak.
Ha a támadások a jelenlegi ütemben folytatódnak, Bagdad ostroma egy héten belül véget érhet – nyilatkozta lapunknak Georg Spöttle biztonságpolitikai szakértő. Az iraki védők gyengülő ellenállását mutatja, hogy az amerikaiak egyre nagyobb területeket kerítenek hatalmukba, köztük Szaddám Huszein palotáit is. Ennek ellenére a háborúnak még nincs vége, az iraki ellenállás gerillaharc formájában folytatódhat. Georg Spöttle úgy véli, még mindig nem dőlt el, az amerikaiak ostromgyűrűbe zárják-e Bagdadot, vagy az utcai harc mellett döntenek. Mégis inkább az utóbbi lehetőséget valószínűsíti, hogy nagy hevességgel zajlanak a főváros elleni támadások, és folytatódnak a „tűszúrásnak” nevezett behatolások is. Az amerikai offenzíva mellett szól az is, hogy a támadók fontos stratégiai pontokat – például hidakat – foglaltak el, és immáron nem törődnek a nagyobb véráldozattal sem, a hadvezetés kevésbé kíméli a civil lakosságot, mint a háború első napjaiban. Az amerikaiak eltökéltségét bizonyítja továbbá, hogy olyan városrészeket is lőnek, ahonnan iraki katonai mozgást, aktivitást eddig nem jeleztek.
Tankgyilkos. Az A–10-es (becenevén varacskos disznó) csatarepülőgép a hidegháborús idők Nyugat-Európájába készült, feladata lett volna a támadó óriási mennyiségű szovjet páncélos feltartóztatása. Noha ez a koncepció idejemúltnak tűnik, a regionális konfliktusok igazolják, hogy a lassú, alacsony repülésre kiválóan alkalmas, páncélozott és nehézfegyverzetű A–10-esnek manapság is megvan a helye az amerikai erők arzenáljában. Leghíresebb – a világon egyedülálló – fegyvere a beépített hétcsövű, harminc milliméteres gépágyú, amely a nehéz harckocsikat is képes megsemmisíteni. A gép ezenkívül tévé- és infravörös irányítású rakéták, hagyományos bombák, nem irányított rakéták bevetésére is alkalmas, sőt a legutóbbi módosítással nagy pontosságú lézerirányítású bombákat is dobhat. Az A–10-es előnye, hogy viszonylag igénytelen repülőtereken is üzemeltethető: az amerikai légierő egyetlen harcigép-típusa, amelyet a már elfoglalt, a háborúban károsodott iraki légibázisokról is alkalmazhatnak. (Z. G.)
Cáfolt híresztelés. Vaklármának minősítették amerikai tisztségviselők a bejelentést öt katona feltételezett mustárgázmérgezéséről. Az Irak középső részén, Bagdadtól délre lévő Nedzsefben öt amerikai katonán fedeztek fel olyan tüneteket, amelyek nyomán mustárgázmérgezésre gyanakodtak: hánytak és kiütések jelentek meg a testükön. Panaszaik azután jelentkeztek, hogy hétfőn egy iraki lőszerraktárt vizsgáltak meg. A katonákat kórházba szállították és alaposan kivizsgálták. A 101. légi szállítású hadosztály orvosa kijelentette: nem gondolja, hogy a katonák tüneteit mustárgázmérgezés okozta, véleménye szerint vaklármáról van szó. (MTI)

Vége van! Nem kicsit, nagyon! – Gyurcsány Ferenc tündöklése és bukása