Tikriti bunkerjében rejtőzik Huszein?

Ez idáig egyetlen iraki vezető, vagy a bagdadi hatalomhoz közel álló személy sem került az amerikai–brit erők kezére, így egyre többen teszik fel a kérdést: hol tartózkodik jelenleg Szaddám Huszein és az Irakot irányító szűk elit. A CIA tudni véli, a diktátor hűséges követői Tikritben kerestek menedéket.

Pataky István
2003. 04. 11. 23:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Egy ötvenöt nevet tartalmazó listát állított össze az amerikai hadvezetés a Szaddám Huszein iraki elnökhöz kötődő és az országból szökni készülő, leginkább keresett iraki vezetőkről. Ezt Vincent Brooks dandártábornok jelentette ki tegnap katari sajtóértekezletén. Közölte azt is, hogy az amerikaiak ellenőrzik a Szíriába vezető 11-es számú főutat. A tegnapi The Times ugyanakkor úgy tudja, már hétfőn megkezdődhet az amerikai–brit erők szárazföldi hadművelete a bukott iraki elnök hagyományos hatalmi bázisáért, Tikritért. A lap szerint a brit hadvezetés már megkezdte a kiküldött haderő leépítését.
Nemcsak a legfelsőbb iraki vezetésnek, de a kormányzó Bász párt és a hírhedt Köztársasági Gárda irányítóinak is nyoma veszett. Amerikai katonai információk szerint elképzelhető, hogy a megdöntött bagdadi rendszer néhány vezetője Szíriába menekült. A Reuters hírügynökség által idézett CIA-elemzők úgy vélik, az iraki hivatalosságok gyors eltűnése azt jelzi: Szaddám Huszein valószínűleg él és tikriti visszavonulást parancsolt követőinek.
A nyugati hírszerzésnek arról is információi vannak, hogy a tikriti elnöki palota alatt Irak egyik legbiztonságosabb bunkerje található. Bár nincsenek részletes adatok Szaddám Huszein óvóhelyéről, szakértők szerint a bunker mintegy harminc méter mélyen fekszik. A palotából lifttel lehet lejutni egy föld alatti helyiségbe, s onnan egyetlen, robbantásoknak ellenálló páncélajtókkal felszerelt bejárat vezet a bunkerbe. Az óvóhelyet vegyi, biológiai és radioaktív anyagok szivárgását megszűrő berendezéssel ellátott szellőző vezeték öleli körül. A mintegy öt- emeletnyi bunkerrendszer több méter vastagságú falai ellenállnak a föld felszínén végrehajtott robbantásoknak. A hírszerzési adatokra alapozó szakértői megállapítások szerint az ultrabiztonságos óvóhelyen lakóhelyek vannak kialakítva, távközlési központ, belső vízellátó és áramszolgáltató rendszer működik száz ember ellátását biztosítva. A bunker eredetileg arra épült, hogy egy hagyományos offenzíva esetén harminc napig, nukleáris támadásnál pedig öt napon keresztül biztonságot nyújtson Szaddám Huszeinnek és családjának.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.