Vallásháború fenyeget Irakban

MTI – Panoráma
2003. 04. 11. 23:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

A magára hagyott Irak azzal a veszéllyel néz szembe, hogy vallásháborúba süllyed. Legalábbis ez a véleménye Jean-Marie Benjamin atyának, az elismert francia Irak-szakértőnek, aki februárban megszervezte II. János Pál pápa és Tárik Aziz iraki miniszterelnök-helyettes találkozóját. Az olaszországi Assisiben élő francia pap az AFP-nek adott nyilatkozatában úgy vélte, hogy Abdel Madzsid al-Hoi síita vallási vezető meggyilkolása ennek az első jele. Mivel politikai és katonai zűrzavar uralkodik Irakban, amelyen sem az amerikaiak, sem a régi rendszer emberei nem tudnak jelenleg úrrá lenni, vallásháború törhet ki – mutatott rá Benjamin atya.
Abdel Madzsid al-Hoi – korábban száműzetésben élő más személyekkel együtt – azért érkezett Nedzsefbe, az iszlám világ harmadik legszentebb városába, hogy ott helyreállítsa a rendet. Csütörtökön síita szélsőségesek késelték halálra. Benjamin atya – aki korában többször járt Irakban – a nyilatkozatban elmondta: a Bász pártnak sikerült elfojtania a lappangó vallási feszültségeket, és ez annak is köszönhető, hogy az utóbbi években jelentős engedményeket tett a síitáknak, így például betiltotta az alkoholt a nyilvános helyeken. A lényegében szunnita rezsim azonban, ha diktatórikus módszerekkel is, de kezében tartotta a gyeplőt. Ráadásul az egyaránt mindenkit sújtó embargó is hozzájárult ahhoz, hogy inkább elhallgassák a nézeteltéréseket.
„Most pedig a káoszhoz, vallási súrlódásokhoz társul még a kurd probléma is, amely mindaddig napirenden marad, amíg a kurdok meg nem kapják önálló államiságukat” – fejtegette a francia pap, utalva arra, hogy csütörtökön bevették Kirkutot a pesmergák, azaz a kurd harcosok. Benjamin atya egyebek között az Oszama bin Laden-féle, és Irakban is mind népszerűbbé váló fanatikus szónoklatoktól tart. Némely muzulmán szemében csak az iszlám lehet az egyedül uralkodó. A frakciózás, a szakadás veszélye óriási – mutatott rá a nyilatkozó. Létfontosságúnak tartja azt, hogy a keresztények alapította Bász párt, amely az öszszes vallás képviselőit a soraiba fogadja, az új hatalom részese legyen. „Irakban 800 ezer keresztény él, sokan közülük a síita Bászrában. Mi lesz velük?” – tette fel a kérdést. A francia pap – aki egyébként iraki útjai során több filmet is készített – úgy tartja: csalókák azok a képsorok, amelyek az ujjongó bagdadiakat mutatják az amerikaiak bevonulásakor.
„Az irakiak éhesek, szomjasak, a 12 éve tartó gazdasági büntetőintézkedések miatt halálukon vannak, nincs víz, nincs villanyáram, és az amerikai haderő hatalmas fölényét látják. Valóban, sokukat elégedettség tölti el Szaddám Huszein iraki elnök távozása, de leginkább abban reménykednek, hogy ezzel vége a bombázásoknak” – vonta le a következtetést Benjamin atya az elmúlt napok eseményeiből. Végezetül úgy vélte, hogy a történelem a békés megoldás mellett kardoskodókat igazolja majd.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.