Szili Katalin házelnök napirend előtt a holokauszt áldozataira emlékezett. Mint mondta, az ország zsidóságának 60 százaléka esett áldozatul a vészkorszakban. A népirtás okozta veszteség az egész nemzet vesztesége. Az Országgyűlés elnöke kiemelte, hogy bár a magyarországi borzalmak előzménye hazánk német megszállása volt 1944 márciusában, nem hagyható figyelmen kívül, hogy a magyar zsidóság üldözése a hazai hatóságok közreműködésével történt. Gyürk András (Fidesz) a kubai diktatúrával kapcsolatban szólalt fel napirend előtt. – Fidel Castro a napokban száz embert börtönzött be csak azért, mert népszavazást kezdeményeztek országuk demokratikus átalakításáról. A politikus hangsúlyozta: Magyarországnak is világossá kell tennie, hogy elítéli a kubai rezsim kegyetlenségeit. Erre reagálva Kovács László külügyminiszter leszögezte: nincs véleménykülönbség a Fidesz és a kormány között arról, ami Kubában az emberi jogokkal történik. Hazánk diplomáciai kapcsolatot tart fenn Kubával – mondta –, így közvetetten hatást gyakorolhat az állam vezetőire.
A parlament MDF-es kezdeményezésre tegnap Mezőgazdaságunk a koppenhágai csatavesztés után címmel vitanapot tartott. Kovács László külügyminiszter úgy vélte: a koppenhágai megállapodással a kormány olyan eredményt ért el, amellyel a magyar mezőgazdaság komoly előnyökhöz juthat a csatlakozás után. Kifejtette: hazánk az első évben a portugál vagy a spanyol gazdáknak nyújtott támogatások 90 százalékának megfelelő összeghez jut, a belépést követő második évben pedig annak másfélszeresét kapja. Németh Imre szakminiszter szerint még pozícióvesztés sem történt Koppenhágában.
Glattfelder Béla (Fidesz) hamisnak nevezte azt az állítást, hogy a koppenhágai megállapodás egyértelműen siker lenne. Lengyelország esetére utalva kifogásolta, hogy a Medgyessy-kormány nem ért el egyéni elbírálást. Úgy vélte, a magyar mezőgazdaság lemaradása az EU-tagállamokéhoz képest a csatlakozás után nőni fog. Glattfelder a családi gazdaságok megerősítését sürgette, kérve a kormányzatot: még az idén novemberben szülessen meg az a rendelet, hogy jövő májusig a gazdáknak kifizethető legyen a költségvetési támogatás.
Szent-Iványi István (SZDSZ) elismerte: a csatlakozás után nehéz helyzetbe kerülhetnek azok, akik nem felkészültek a versenyképes termelésre. Medgyasszay László (MDF) értékelésében azt mondta: a Horn-kormány mezőgazdasági programja elfogadható volt ugyan, de abból nem valósult meg semmi. Az Orbán-kabinet első három évében szerinte szinte semmi nem történt a mezőgazdaságban, csak a ciklus végén voltak üdvözlendő programok, például a családi gazdaságok támogatása. Medgyasszay bírálta, hogy a Medgyessy-kormány ezt a programot nem támogatta.

Húszéves lány vesztette életét a bakonypéterdi tragédiában