Demszky csapdában

Csapdahelyzetbe került a főváros vezetése, hiszen évek múlva a 100-150 milliárd forintot is elérheti a különféle közlekedésfejlesztési és környezetvédelmi beruházásokra felvett önkormányzati hitelösszeg, amelynek megkezdődik a törlesztése. Demszky Gábor már elismerte, hogy a részvényportfólió eladására lesz szükség.

2003. 06. 17. 23:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Szakértők szerint az óriásira duzzadó hitelek visszafizetése, a 35 milliárdos költségvetési hiány pótlása és az aktuális fejlesztések fedezete csak privatizációval teremthető elő. Már Demszky Gábor főpolgármester is úgy nyilatkozott legutóbb lapunknak, hogy a 4-es metróberuházás, vagyis a város élhetőbbé tétele érdekében az „utolsó családi ezüsttárgyat is el kell adni”. A pénz nem teremthető elő ingatlaneladásokból vagy a kisebb, önkormányzati résztulajdonú cégek eladásából. Vajda Pál (MSZP) városüzemeltetésért felelős főpolgármester-helyettes lapunknak úgy fogalmazott: jelenleg nincs napirenden a százszázalékos fővárosi tulajdonú közműcégek magánosítása. Nyolcvan egyéb gazdasági társaságban van kisebb-nagyobb részvénye a városnak, ezen vagyon értékesítése várható – tette hozzá. Arra a kérdésünkre viszont, hogy elképzelhető-e a már privatizált Fővárosi Gázművek Rt. további magánosítása, amelynek eredményeképp tízmilliárdos bevételre tehetne szert az önkormányzat az aranyrészvény megtartása mellett, Vajda azt felelte: el lehet ezen gondolkozni.

Mitnyan György (Fidesz) fővárosi képviselő, XII. kerületi polgármester szerint Budapest több hitelt már nem képes felvenni. Mint fogalmazott: vagy drasztikus mértékben kell emelni a helyi adókat, vagy a közműcégek részvényeinek értékesítésével kell számolni. Felhívta a figyelmet, hogy a kormány csak a jelenlegi áron finanszírozza a 4-es metró alapszakaszának hetven százalékát, a várható költségnövekedést a fővárosnak kell állnia. Hozzátette: az ingatlanportfólió épületeit intézmények használják, így azokat kevésbé lehet értékesíteni. Zsinka László, a MIÉP frakcióvezetője szerint néhány éven belül privatizációra kerül sor. Ha az MSZP tartja a szavát, akkor bizonyára a gázművek további értékesítésének lehetősége merülhet fel, mivel az osztalékkifizetés annál nagyobb a részvényesek felé, amennyivel erősebb a tulajdonrészük a vállalatban.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.