Privatizál a főváros

A Magyar Nemzet információi szerint már a budapesti városvezetés is egyre komolyabban foglalkozik a fővárosi közműcégek magánosításával a kedvezőtlen pénzügyi mutatók, a többmilliárdos költségvetési hiány és a metróépítéshez hiányzó csaknem 15 milliárd forint miatt. Elképzelhető az is, hogy a már magánosított társaságok részvényeiből a megmaradtakat is értékesíti az önkormányzat.

2003. 06. 09. 22:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Több döntést is hozott ingatlanok, ingatlanrészek eladásáról a főpolgármesteri kabinet az utóbbi időben, ám ezekből nem lehet tízmilliárdos bevételre szert tenni. Korábban szóba került már a százszázalékos fővárosi tulajdonú közműcégek – mint például a BKV, a Főtáv, a közterület-fenntartó vállalat – teljes vagy részleges privatizációja, ám egyes politikusok szerint nincs kizárva a már magánosított társaságok részvényeinek további értékesítése.
Zsinka László, a MIÉP fővárosi frakcióvezetője elképzelhetőnek tartja, hogy a Fővárosi Gázművek Rt. önkormányzati kézben levő részvényeinek eladását kezdeményezi majd a városvezetés az úgynevezett aranyrészvény megtartása mellett. Erre akkor kerülhet sor, ha igaz marad Vajda Pál (MSZP) főpolgármester-helyettes korábbi nyilatkozata, amely szerint 100 százalékban önkormányzati közműcéget nem magánosítanak – közölte Zsinka. A fővárosi közgyűlés tulajdonosi bizottságának MIÉP-es alelnöke szerint a gázművek 50 százalékát tulajdonló német cégnek is érdeke lehet további részvények vásárlása, mert ezzel egyenes arányban növekedne a számára kifizetett osztalékrészesedése. A vízműveknél és a csatornázási műveknél más a helyzet, hiszen ezeknél a társaságoknál a hatékonyságnövekedést alapul véve egy bonyolult pénzügyi képlet alapján számolják ki az osztalékot – tette hozzá Zsinka László.
Tirts Tamás, a Fidesz frakcióvezető-helyettese úgy véli: bizonyos jelek azt mutatják, hogy a városvezetés már ugyanúgy gondolkodik, mint a kormány, s az egyszeri bevételért a hosszú távú érdek mellőzése mellett megszabadulna az önkormányzat vagyonától. A politikus szerint a budapestiek azt a privatizációt nyögik ma is, amit az 1990-es évek közepén folytatott az MSZP–SZDSZ-es városvezetés. Félő, hogy most is elsietve, koncepciómentesen adnának túl egyes stratégiai társaságokon, a metróépítésre hivatkozva – tette hozzá Tirts Tamás.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.