Több döntést is hozott ingatlanok, ingatlanrészek eladásáról a főpolgármesteri kabinet az utóbbi időben, ám ezekből nem lehet tízmilliárdos bevételre szert tenni. Korábban szóba került már a százszázalékos fővárosi tulajdonú közműcégek – mint például a BKV, a Főtáv, a közterület-fenntartó vállalat – teljes vagy részleges privatizációja, ám egyes politikusok szerint nincs kizárva a már magánosított társaságok részvényeinek további értékesítése.
Zsinka László, a MIÉP fővárosi frakcióvezetője elképzelhetőnek tartja, hogy a Fővárosi Gázművek Rt. önkormányzati kézben levő részvényeinek eladását kezdeményezi majd a városvezetés az úgynevezett aranyrészvény megtartása mellett. Erre akkor kerülhet sor, ha igaz marad Vajda Pál (MSZP) főpolgármester-helyettes korábbi nyilatkozata, amely szerint 100 százalékban önkormányzati közműcéget nem magánosítanak – közölte Zsinka. A fővárosi közgyűlés tulajdonosi bizottságának MIÉP-es alelnöke szerint a gázművek 50 százalékát tulajdonló német cégnek is érdeke lehet további részvények vásárlása, mert ezzel egyenes arányban növekedne a számára kifizetett osztalékrészesedése. A vízműveknél és a csatornázási műveknél más a helyzet, hiszen ezeknél a társaságoknál a hatékonyságnövekedést alapul véve egy bonyolult pénzügyi képlet alapján számolják ki az osztalékot – tette hozzá Zsinka László.
Tirts Tamás, a Fidesz frakcióvezető-helyettese úgy véli: bizonyos jelek azt mutatják, hogy a városvezetés már ugyanúgy gondolkodik, mint a kormány, s az egyszeri bevételért a hosszú távú érdek mellőzése mellett megszabadulna az önkormányzat vagyonától. A politikus szerint a budapestiek azt a privatizációt nyögik ma is, amit az 1990-es évek közepén folytatott az MSZP–SZDSZ-es városvezetés. Félő, hogy most is elsietve, koncepciómentesen adnának túl egyes stratégiai társaságokon, a metróépítésre hivatkozva – tette hozzá Tirts Tamás.
Gulyás Gergely: A háborús veszély nagyobb, mint valaha