THE WASHINGTON POST
Életem fő célja – mondta Soros György magyar származású tőzsdemilliárdos a fővárosi liberális lapnak arról, hogy jelentős összegekkel támogatja a George Bush elnök leváltását célzó kampányt. Úgy fogalmazott: az elnökválasztás élet és halál kérdése. Soros hétfőn jelentette be véglegesen, hogy (mint arról korábbi lapszemlénkben beszámoltunk) ötmillió dollárral támogatja a MoveOn.org liberális mozgalmat, s ezzel már 15,5 millió dollárt tesz ki az az összeg, amelyet Bush elnök elmozdítására fordít. Soros György kész még többet is adni, mivel szerinte „Bush elnöksége alatt Amerika veszélyt jelent a világra”. Soros úgy véli, hogy „felsőbbrendűségi ideológia” vezérli a Fehér Házat, amelynek retorikája „gyerekkori emlékeit idézi fel a nácik megszállta Magyarországról”. Soros már évek óta csak csekély összeggel támogatta a demokraták kampányait, ám ezúttal „nagy viszszatéréséről” beszélnek az amerikai belpolitikai életben. A Bush-kormányzat éveiben azonban egyre jobban nyugtalanítja a neokonzervatívok növekvő befolyása, akiket a szociáldarwinizmus primitív válfaját követő szélsőségesek társaságának tekint. Soros szerint ők a szeptember 11-i terrortámadásokat saját régi céljaik, a megelőző háború és a világuralom előmozdítására aknázzák ki. „Bush úgy érzi, hogy szeptember 11-én maga Isten kente fel” – mondta az üzletember, hozzátéve, hogy az elnök „Amerikát és a világot a fokozódó erőszak ördögi körébe vezeti”. Odaadná-e hétmilliárd dolláros vagyonát Bush leváltásáért? A lap kérdésére némi habozás után Soros így válaszolt: ha valaki garantálni tudná. Soros ambícióira válaszul a republikánusok azt nyilatkozták a lapnak, hogy a milliárdos „megvásárolta a Demokrata Pártot”.
*
A javaslatok ellenére mégis megőrzi eddigi nevét a kaliforniai Lawrence Livermore Nemzeti Laboratórium (LLNL), amelyet a nemrégiben eltemetett Teller Ede hívott életre a nukleáris kutatások céljaira a hidegháború éveiben. Duncan Hunter kaliforniai republikánus képviselőnek nem sikerült elfogadtatni javaslatát, ehelyett Teller Edéről az intézmény számítógépes központját vagy valamelyik tudományos részlegét fogják elnevezni.
THE GUARDIAN
A brit lap a személyi igazolvány bevezetése körüli hercehurcákról tudósít. Nagy-Britanniában ugyanis eddig nem volt ilyen okmány, csak az Amerika elleni terrortámadásokat követően merült fel rendszeresítése biztonsági okokból. A belügyekért felelős miniszter most a kabineten belül lobbizik előterjesztésének támogatásáért, ám többnyire ellenállásba ütközik. David Blunkett úgy érvelt, hogy az igazolványon ujjlenyomatot és íriszmintát is rögzíteni kellene, így lehetetlenné válna a személyazonossággal való visszaélés bűntette. Az ellenzők szerint az okmány bevezetése súlyos beavatkozás a magánéletbe és a polgári szabadságjogok csorbítása.

Hadházy Ákos lufija leeresztett