Ivóvízbázisra tervezett Duna-híd

2003. 12. 29. 0:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Akár 60 százalékkal is emelkedhet a vízdíj, valamint több százezer ember jó minőségű vízellátása kerülhet veszélybe, amennyiben az M0-s körgyűrű beruházásához kapcsolódva megépítenének egy hidat Szentendre és Szigetmonostor között, érintve a Szentendrei-sziget déli oldalát. A Szentendrei-sziget két végén ugyanis olyan föld alatti vízbázisok találhatók, amelyeket egyedülálló víztisztító homok- és kavicsréteg borít.
A vízművek által itt felszínre hozott, napi több százezer köbméternyi ivóvíz szinte semmilyen tisztítást nem igényel. A két település közé tervezett híd megépítése esetén körülbelül 240 kutat kellene kivonni a víztermelésből, és jelentős beruházásokra – kutak, valamint tisztítóművek építésére – lenne kényszerítve a Fővárosi Vízművek a megfelelő minőségű ivóvíz biztosítása érdekében. Ezeket a Fővárosi Vízművek jelentése tartalmazza, amely semmiképp sem tud egyetérteni az elképzelésekkel. A létesítmény helyszínét a zöldszervezetek mellett a környezetvédelmi, illetve a vízvédelmi szakhatóságok is aggályosnak tartják, ám a Központi Közlekedési Felügyelet eleddig nem tartotta alkalmatlannak a Szentendrei-sziget déli oldalát.
A helyzetet bonyolítja, hogy az M0-s körgyűrű északi Duna-híd beruházást – amely elvileg 2006-ig valósulna meg – csak akkor engedélyezné Szigetmonostor önkormányzata, ha a kormány garanciát vállal a környezetvédelmi szempontból tragikus következményekkel járó újabb híd építésére, amely Szigetmonostort Szentendrével kötné össze.
Úgy tudjuk, a vízbázisok biztonságát egy 1997-es jogszabály is védi, amely értelmében a bázisok belső és külső védőterületén új út létesítése tilos.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.