Akár 60 százalékkal is emelkedhet a vízdíj, valamint több százezer ember jó minőségű vízellátása kerülhet veszélybe, amennyiben az M0-s körgyűrű beruházásához kapcsolódva megépítenének egy hidat Szentendre és Szigetmonostor között, érintve a Szentendrei-sziget déli oldalát. A Szentendrei-sziget két végén ugyanis olyan föld alatti vízbázisok találhatók, amelyeket egyedülálló víztisztító homok- és kavicsréteg borít.
A vízművek által itt felszínre hozott, napi több százezer köbméternyi ivóvíz szinte semmilyen tisztítást nem igényel. A két település közé tervezett híd megépítése esetén körülbelül 240 kutat kellene kivonni a víztermelésből, és jelentős beruházásokra – kutak, valamint tisztítóművek építésére – lenne kényszerítve a Fővárosi Vízművek a megfelelő minőségű ivóvíz biztosítása érdekében. Ezeket a Fővárosi Vízművek jelentése tartalmazza, amely semmiképp sem tud egyetérteni az elképzelésekkel. A létesítmény helyszínét a zöldszervezetek mellett a környezetvédelmi, illetve a vízvédelmi szakhatóságok is aggályosnak tartják, ám a Központi Közlekedési Felügyelet eleddig nem tartotta alkalmatlannak a Szentendrei-sziget déli oldalát.
A helyzetet bonyolítja, hogy az M0-s körgyűrű északi Duna-híd beruházást – amely elvileg 2006-ig valósulna meg – csak akkor engedélyezné Szigetmonostor önkormányzata, ha a kormány garanciát vállal a környezetvédelmi szempontból tragikus következményekkel járó újabb híd építésére, amely Szigetmonostort Szentendrével kötné össze.
Úgy tudjuk, a vízbázisok biztonságát egy 1997-es jogszabály is védi, amely értelmében a bázisok belső és külső védőterületén új út létesítése tilos.
Napi balfék: Magyar Péter újabb árulót talált!