Milliárdok tanácsadásra

Több száz millió forintot fizet évente a főváros a DBR Metró Projekt Igazgatóságon keresztül külső tanácsadó cégeknek, jogi, PR-, mérnöki és pénzügyi munkákért – tudtuk meg.

2003. 12. 16. 23:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Még meg sem kezdődtek a metró építési munkálatai, az első nemzetközi tendereket is csak legkorábban tavasszal írhatják ki, ám az előkészítésre már így is milliárdos nagyságrendű pénzt költött a fővárosi önkormányzat. Túlnyomórészt nem a Városháza apparátusa vagy az önkormányzat által létrehozott DBR Metró szervezet végezte el a munkákat, hanem egyes szaktanácsadó cégek. Gulyás László, az igazgatóság vezetője lapunknak azzal indokolta az 1998 óta rendszeres megbízásokat, hogy a DBR Metró kis létszámú szervezet, amely nem tudná ellátni ezeket a feladatokat. A külső vállalkozásokat közbeszerzési pályázat útján választották ki. Elmondta: a PR-munkára 10-20 millió forintot költenek átlagban évente, a jogi feladatokra is körülbelül ennyit, bár az idén több dolguk volt, a pénzügyi tanácsadásra 10 millió forintot, míg a mérnöki tevékenységre 100 milliós összeget költöttek.
Gulyás László hozzátette: a szakhatósági engedélyeztetési tervek és összességében a 4-es metró előkészületi munkája rendkívül sok mérnöki munkát igényelt. Érdeklődésünkre kifejtette: ahol a törvény megengedi, ott a jövőben sem változtatnak, fenntartják a megbízási szerződéseket, amelyeket még akkor kötöttek, amikor 1998-ban döntés született a beruházásról, s nem gondolták, hogy ennyire elhúzódik az építés. A PR-feladatokat a Demszky Gábor korábbi sajtófőnökéhez és kampányfőnökéhez köthető Sawyer Miller Group, a mérnökit az Eurometró, a jogi tanácsadást pedig a Gárdos–Benke ügyvédi iroda végzi, amely a fővárost képviselte a Demszkyék által elvesztett metróperben is.
Kupper András, a fővárosi Fidesz–MKDSZ-frakció vezetője szerint az elköltött pénzek semmiképp nem arányosak az eddigi munkákkal. Indokolatlan és aggályos ekkora összeget fordítani a PR- és jogi feladatokra.
Zsinka László, a MIÉP frakcióvezetője úgy látja: amit csak lehet, a Városháza apparátusára kéne bízni. Budapest lakossága nem is tudja, milyen óriási mennyiségű közpénzt fordít a Városháza egyes külső cégek megbízására, többek között PR-munkára. Szinte minden feladatot külső társaságokra bíznak, holott a Városháza apparátusa folyamatosan bővül – jegyezte meg.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.