Kettőt előre, egyet hátra – ez lehetne a mottója a Budapesti Értéktőzsdének. Néhány napja még javában pesszimista hangulat uralta a magyar tőkepiacot, de ez mára a ködbe veszett, a BUX-ot a 9000 pontos határvonalon megtámasztották a vevők, és nem engedték beesni. Az optimizmus viszont jelentős erőket csoportosított a vételi oldalra. A Mol-kibocsátás elhalasztása a vártakkal ellentétesen nem okozott árfolyamgyengülést, pedig a piac azt várta volna. Az olajipari cég részvényeinek drágulása mellett számottevő volt a Richter erősödése is, a gyógyszeripari vállalatra a Forbes magazin hívta fel a figyelmet a tengerentúlon és a határainkon kívül. A Forbes azt írta, hogy a Richterben jelentős növekedés van még, mások viszont óvatosan fogalmaztak, és rámutattak: fundamentálisan igen jó a társaság, viszont az orosz piaci jelenlét, valamint a dollár árfolyamának gyengülése problémát vethet fel. A dollár/euró kurzus változását fedezeti ügyletekkel oldja meg a Richter, viszont az oroszországi politikai zűrzavar a cég árfolyamára negatív hatást gyakorolhat. A Richter mindezek ellenére tegnap 200 forintos drágulással zárt.
A 13 milliárd forintos forgalom legnagyobb részét a Mol-papírokra adott adásvételek tették ki, a sorban az olajipari céget az OTP követte, a papír 25 forinttal erősödött. A legnagyobb emelkedést a Rába papírjai mutatták, a győri cég részvényei kilencmillió forintos forgalom mellett 6,2 százalékkal drágultak.
A nemzetközi tőkepiacokon a Federal Reserve nyílt piaci bizottságának tanácskozására vártak. Több elemző azt jósolta, hogy a jegybank szerepét betöltő amerikai szervezet nem nyúl az irányadó kamatlábhoz. Jelenleg 45 éves mélyponton, egy százalékon áll az USA-ban az irányadó kamatszint. Az elemzők véleményüket arra alapozzák, hogy az idei év második felében fellendülés jeleit lehet tapasztalni.
Kanada lehet az Egyesült Államok 51. tagállama?