Szegénységpárti döntések Pesten

Tizenöt százalékkal nő a szemétszállítási díj – döntött tegnap a Fővárosi Közgyűlés. 10,9 százalékkal kell többet fizetni a kéményseprésért, a fővárosi önkormányzat tulajdonában lévő iskolákban pedig 6,2 százalékkal kell többet fizetni a menzáért. A víz- és csatornadíjakról a jövő héten határoznak.

2003. 12. 11. 23:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Egy kétgyermekes családnak jövőre 4675 forinttal kell több rezsit fizetni havonta, mint idén – legalábbis a Fidesz-frakció szakértőjének számítása szerint. Endrédy István frakcióvezető-helyettes megjegyezte: ebben a számításban az áramemelésen kívül minden díjnövekedés benne foglaltatik. Az éves szinten több mint 50 ezer forintos pluszmegterhelést jelentő drágulások egy részéről tegnap döntött a Fővárosi Közgyűlés. A legsúlyosabb emelést tartalmazó, a csatornadíjról szóló napirendi pontot azonban elnapolták jövő hétre, a vízdíjhoz kapcsolódó döntéshez hasonlóan. Az ökoadó bevezetése miatt a csatornadíj 36, míg a víz 6,5 százalékkal nőne jövőre, s várhatóan az MSZP–SZDSZ-koalíció az erről szóló indítványt meg is szavazza majd. Tegnap azért nem döntöttek ebben a kérdésben, mert a vaskos határozati javaslatot a helyszínen osztották ki a képviselőknek, akiknek még arra sem volt idejük, hogy egyszer is elolvassák azt. Döntés született viszont a szemétszállítási díj emelésének mértékéről, amely 15 százalékos lesz 2004-ben. A Fidesz–MKDSZ és a MIÉP frakciója szerint az ilyen arányú díjnövekedés elfogadhatatlan megterhelést ró a társas- és a családi házak tulajdonosaira, meghaladhatja azok tűrőképességét is.
Atkári János (SZDSZ), a pénzügyekért felelős főpolgármester-helyettes viszont a szelektív hulladékgyűjtés bevezetésével, és az ezzel összefüggő beruházásokkal, valamint a kormány egyik megszigorító döntésével indokolta a 15 százalékos díjnövekedést. Emlékeztetett, hogy az áfatörvény következtében a fővárosi beruházások 25 százalékkal kerülnek többe, mint idén, amelyet a polgárokra hárítanak át. 10,9 százalékkal emelkedik a kéményseprési díj, a fővárosi önkormányzat tulajdonában lévő iskolákban pedig 6,2 százalékkal kell többet fizetni a menzáért.
***
Lamperth beismerte, kevés a pénz
Nem az önkormányzati autonómiát akarja csorbítani a kormány a közigazgatási reformmal – közölte tegnap Lamperth Mónika a Fővárosi Közgyűlés ülésén. A belügyminiszter szerint a cél a decentralizáció, az önkormányzati társulások erősítése, fejlesztése. Tudatta azt is: egyetért azzal, hogy kevés a pénz az önkormányzati szférában, ám szerinte a teljes feladatrendszert át kell tekinteni, hiszen ebben a formában finanszírozhatatlan. Kijelentette ugyanakkor: nem igaz, hogy 100-150 milliárd forint hiányzik a helyhatóságok büdzséjéből. Felhívta a figyelmet, hogy 170 milliárd forintnyi pluszforrás található a központi költségvetésben kifejezetten a fejlesztésekre. Emellett 82 milliárd forintot szánnak a regionális programokra.
Demszky Gábor főpolgármester előterjesztésében támogatta a közigazgatási reform tervét. Mint mondta, ezt azonban meg kell előznie a finanszírozási reformnak. A közgyűlés állásfoglalása tehát elsősorban erről szól. Az ellenzék nem támogatta az előterjesztést. Juharos Róbert (Fidesz) úgy fogalmazott: a belügyminiszter látogatása csupán PR-fogás. Hock Zoltán (MDF) azt közölte: a kormány által előterjesztett nyilatkozat csak egy rossz röplap, konkrétumok nélkül.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.