Egy kétgyermekes családnak jövőre 4675 forinttal kell több rezsit fizetni havonta, mint idén – legalábbis a Fidesz-frakció szakértőjének számítása szerint. Endrédy István frakcióvezető-helyettes megjegyezte: ebben a számításban az áramemelésen kívül minden díjnövekedés benne foglaltatik. Az éves szinten több mint 50 ezer forintos pluszmegterhelést jelentő drágulások egy részéről tegnap döntött a Fővárosi Közgyűlés. A legsúlyosabb emelést tartalmazó, a csatornadíjról szóló napirendi pontot azonban elnapolták jövő hétre, a vízdíjhoz kapcsolódó döntéshez hasonlóan. Az ökoadó bevezetése miatt a csatornadíj 36, míg a víz 6,5 százalékkal nőne jövőre, s várhatóan az MSZP–SZDSZ-koalíció az erről szóló indítványt meg is szavazza majd. Tegnap azért nem döntöttek ebben a kérdésben, mert a vaskos határozati javaslatot a helyszínen osztották ki a képviselőknek, akiknek még arra sem volt idejük, hogy egyszer is elolvassák azt. Döntés született viszont a szemétszállítási díj emelésének mértékéről, amely 15 százalékos lesz 2004-ben. A Fidesz–MKDSZ és a MIÉP frakciója szerint az ilyen arányú díjnövekedés elfogadhatatlan megterhelést ró a társas- és a családi házak tulajdonosaira, meghaladhatja azok tűrőképességét is.
Atkári János (SZDSZ), a pénzügyekért felelős főpolgármester-helyettes viszont a szelektív hulladékgyűjtés bevezetésével, és az ezzel összefüggő beruházásokkal, valamint a kormány egyik megszigorító döntésével indokolta a 15 százalékos díjnövekedést. Emlékeztetett, hogy az áfatörvény következtében a fővárosi beruházások 25 százalékkal kerülnek többe, mint idén, amelyet a polgárokra hárítanak át. 10,9 százalékkal emelkedik a kéményseprési díj, a fővárosi önkormányzat tulajdonában lévő iskolákban pedig 6,2 százalékkal kell többet fizetni a menzáért.
***
Lamperth beismerte, kevés a pénz
Nem az önkormányzati autonómiát akarja csorbítani a kormány a közigazgatási reformmal – közölte tegnap Lamperth Mónika a Fővárosi Közgyűlés ülésén. A belügyminiszter szerint a cél a decentralizáció, az önkormányzati társulások erősítése, fejlesztése. Tudatta azt is: egyetért azzal, hogy kevés a pénz az önkormányzati szférában, ám szerinte a teljes feladatrendszert át kell tekinteni, hiszen ebben a formában finanszírozhatatlan. Kijelentette ugyanakkor: nem igaz, hogy 100-150 milliárd forint hiányzik a helyhatóságok büdzséjéből. Felhívta a figyelmet, hogy 170 milliárd forintnyi pluszforrás található a központi költségvetésben kifejezetten a fejlesztésekre. Emellett 82 milliárd forintot szánnak a regionális programokra.
Demszky Gábor főpolgármester előterjesztésében támogatta a közigazgatási reform tervét. Mint mondta, ezt azonban meg kell előznie a finanszírozási reformnak. A közgyűlés állásfoglalása tehát elsősorban erről szól. Az ellenzék nem támogatta az előterjesztést. Juharos Róbert (Fidesz) úgy fogalmazott: a belügyminiszter látogatása csupán PR-fogás. Hock Zoltán (MDF) azt közölte: a kormány által előterjesztett nyilatkozat csak egy rossz röplap, konkrétumok nélkül.
Napi balfék: Magyar Péter újabb árulót talált!