Ki javasolta a közös listát?

Medgyessy Péter miniszterelnök a közös EP-listára vonatkozó javaslatának kidolgozásában a Ron Werbert váltó amerikai tanácsadók is részt vettek – erősítette meg információinkat lapunk kérdésre Lendvai Ildikó, az MSZP frakcióvezetője.

2004. 02. 22. 23:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Érdeklődésünkre elmondta, a kisebb parlament, a közvetlen államfőválasztás és a négypárti közös lista tervét a szocialista frakció csak a kormányfő évértékelő beszédének napján, múlt hét hétfőn, a parlament ülése előtt ismerte meg, a párt elnöksége viszont már korábban tárgyalt a témák felvetéséről. A frakcióvezető szerint alapvetően Medgyessy Péterhez köthető a három javaslat, ám mint fogalmazott, minden bizonnyal az új amerikai tanácsadóknak is része volt azok kidolgozásában. Ismert, a Tal Silberstein és Jeremy Rosner nevével fémjelzett kampánytanácsadó cég nyújt kommunikációs segítséget a kormánynak, amióta Ron Werber izraeli tanácsadó elhagyta Magyarországot.
*
Tegnap Kovács László külügyminiszter, az MSZP elnöke a párt tájékoztatóján arról beszélt: sajnálattal vették tudomásul, hogy a közös EU-parlamenti listára tett javaslat nem talált egyetértésre a másik három parlamenti pártnál, ám ennek ellenére az általuk kezdeményezett szerdai négypárti egyeztetést megtartják, ahol az EU-képviselők közötti további együttműködésről tárgyalnának. Bejelentette azt is, hogy az MSZP egy választási etikai kódex kidolgozásra is javaslatot tesz a kampány eldurvulásának megakadályozása érdekében. Kovács László támogatásáról biztosította azt az ötletet, hogy létrehozzanak egy 24 tagú Európa parlamenti koordinációs tanácsot. Ez a testület tárgyalhatna majd többek között az EU-alkotmányról, a kisebbségi jogok biztosításáról, az unió költségvetéséről, az alapokból igényelhető támogatásokról, és a védelmi politikáról.
Lendvai Ildikó, az MSZP frakcióvezetője szerint a közvélemény részéről erős kritika jelenik meg a parlamenti pártok közötti összefogás hiánya, a politikába való csekély beleszólás és az állami intézményrendszer pazarlása miatt. – Az MSZP ezeken a problémákon próbált javítani a három javaslatával, amely a közös listára, a közvetlen államfőválasztásra és a kisebb létszámú parlamentre vonatkozik – jegyezte meg Lendvai Ildikó. A köztársasági elnök közvetlen választásával kapcsolatban megjegyezte: a négyigenes népszavazás döntött arról, hogy az Országgyűlés hatáskörébe kerüljön az államfőválasztás. Akkor ez egy történelmi szituáció volt, sokan a rendszerváltást érezték teljesebbnek – mondta Lendvai, aki szerint azért is lenne jobb, hogy a választópolgárok döntsenek az államfőről, mert erre van a legtöbb példa az EU tagállamaiban is. Az MSZP frakcióvezetője arról is beszélt, hogy a rendszerváltás vívmányai nem vesznének el az alkotmánymódosítások által, sem képzelt, sem valós veszélye nincs a visszarendeződésnek.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.