Érdeklődésünkre elmondta, a kisebb parlament, a közvetlen államfőválasztás és a négypárti közös lista tervét a szocialista frakció csak a kormányfő évértékelő beszédének napján, múlt hét hétfőn, a parlament ülése előtt ismerte meg, a párt elnöksége viszont már korábban tárgyalt a témák felvetéséről. A frakcióvezető szerint alapvetően Medgyessy Péterhez köthető a három javaslat, ám mint fogalmazott, minden bizonnyal az új amerikai tanácsadóknak is része volt azok kidolgozásában. Ismert, a Tal Silberstein és Jeremy Rosner nevével fémjelzett kampánytanácsadó cég nyújt kommunikációs segítséget a kormánynak, amióta Ron Werber izraeli tanácsadó elhagyta Magyarországot.
*
Tegnap Kovács László külügyminiszter, az MSZP elnöke a párt tájékoztatóján arról beszélt: sajnálattal vették tudomásul, hogy a közös EU-parlamenti listára tett javaslat nem talált egyetértésre a másik három parlamenti pártnál, ám ennek ellenére az általuk kezdeményezett szerdai négypárti egyeztetést megtartják, ahol az EU-képviselők közötti további együttműködésről tárgyalnának. Bejelentette azt is, hogy az MSZP egy választási etikai kódex kidolgozásra is javaslatot tesz a kampány eldurvulásának megakadályozása érdekében. Kovács László támogatásáról biztosította azt az ötletet, hogy létrehozzanak egy 24 tagú Európa parlamenti koordinációs tanácsot. Ez a testület tárgyalhatna majd többek között az EU-alkotmányról, a kisebbségi jogok biztosításáról, az unió költségvetéséről, az alapokból igényelhető támogatásokról, és a védelmi politikáról.
Lendvai Ildikó, az MSZP frakcióvezetője szerint a közvélemény részéről erős kritika jelenik meg a parlamenti pártok közötti összefogás hiánya, a politikába való csekély beleszólás és az állami intézményrendszer pazarlása miatt. – Az MSZP ezeken a problémákon próbált javítani a három javaslatával, amely a közös listára, a közvetlen államfőválasztásra és a kisebb létszámú parlamentre vonatkozik – jegyezte meg Lendvai Ildikó. A köztársasági elnök közvetlen választásával kapcsolatban megjegyezte: a négyigenes népszavazás döntött arról, hogy az Országgyűlés hatáskörébe kerüljön az államfőválasztás. Akkor ez egy történelmi szituáció volt, sokan a rendszerváltást érezték teljesebbnek – mondta Lendvai, aki szerint azért is lenne jobb, hogy a választópolgárok döntsenek az államfőről, mert erre van a legtöbb példa az EU tagállamaiban is. Az MSZP frakcióvezetője arról is beszélt, hogy a rendszerváltás vívmányai nem vesznének el az alkotmánymódosítások által, sem képzelt, sem valós veszélye nincs a visszarendeződésnek.
Magyar Péterék hazudtak a rendezvényük költségeiről