Nem lesz Teleki-szobor

Szinte már biztos, hogy a Fõvárosi Közgyûlés MSZP–SZDSZ-es többsége határozatban utasítja el Teleki Pál Magyarország egykori miniszterelnökének szoborállítását, s visszavonja az illetékes szakbizottságok jóváhagyó döntését. A Teleki Pál emlékbizottság tagja szerint kirekesztõ, agresszív, a Rákosi-korszakra emlékeztetõ az emlékmûvet ellenzõk kampánya.

2004. 02. 17. 0:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Immár politikai üggyé vált egy civil szervezet hivatalosan engedélyezett, itthonról és külföldrõl is támogatott kezdeményezése a nemzeti emlékezet egy kegyeleti kérdésérõl – véli a Teleki Pál szoborállítását kezdeményezõ emlékbizottság nevében Bakos István. A szobor ellen folyó, kirekesztõ szándékú, agresszív kampánnyal mintha a Rákosi-korszaknak az antibolsevik, revizionista Telekit elítélõ gyûlölködõ hangneme térne vissza közéletünkbe – állítja. Nem akarjuk tisztázni Telekit jogkorlátozó zsidótörvényei miatt, azt mi is elítéljük. Az igazság kedvéért azonban hozzá kellene tenni azt is, hogy a két háború között valami miatt (sajnos) egész Európában antiszemitizmus volt, és ez a két törvény akkor e tájon az enyhébb megoldások közé tartozott – tette hozzá. Teleki ellen a vérvád hamis, akárcsak Tiszaeszlárnál – mondta Bakos István.
Gy. Németh Erzsébet, az MSZP fõvárosi frakcióvezetõje arra a kérdésünkre, mi változott meg azóta, hogy a fõvárosi önkormányzatban két szakbizottság is egyhangúlag, az MSZP voksaival együtt támogatta Teleki Pál szobrát, azt felelte: a kulturális és a várostervezési testület esztétikailag, városképvédelmi szempontok alapján hozta meg döntését. Hozzátette: a párt nem támogatja az emlékmû felállítását. Az SZDSZ vezetõi szintén hasonlóan nyilatkoztak. A Fidesz jelenleg nem kíván részt venni a vitában.
A Teleki-szobor érdekében emelt szót tegnap a parlamentben napirend elõtti felszólalásában Gémesi György (MDF). A politikus provokációt emlegetett és megdöbbentõnek nevezte, hogy Demszky Gábor fõpolgármester korábbi álláspontjával szemben felfüggesztette az egykori miniszterelnök szobrának engedélyezési eljárását. Válaszában Hiller István, a nemzeti kulturális örökség minisztere leszögezte: Teleki Pál minden vitán felül álló kitûnõ földrajztudós volt, aki a politikai kudarc és becstelenség miatt önnön kezével vetett véget életének. A miniszter ugyanakkor emlékeztetett arra, hogy Teleki írta alá a numerus clausus rendelkezést, majd a második zsidótörvényt is. „Nem akarjuk, hogy szobra legyen a Várban, és különösen nem a holokauszt 60. évfordulóján” – mondta Hiller. Korábban a minisztérium támogatta a szoborállítást. Zsinka László, a MIÉP budapesti frakcióvezetõje szerint Demszky Gábor korábbi nyilatkozata kapcsán arra lehet következtetni, hogy Göncz Árpád is antiszemita, hiszen támogatta az emlékmûállítást. Kifejtette: a város vezetése vélhetõen külsõ utasításokat hajt végre.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.