Immár politikai üggyé vált egy civil szervezet hivatalosan engedélyezett, itthonról és külföldrõl is támogatott kezdeményezése a nemzeti emlékezet egy kegyeleti kérdésérõl – véli a Teleki Pál szoborállítását kezdeményezõ emlékbizottság nevében Bakos István. A szobor ellen folyó, kirekesztõ szándékú, agresszív kampánnyal mintha a Rákosi-korszaknak az antibolsevik, revizionista Telekit elítélõ gyûlölködõ hangneme térne vissza közéletünkbe – állítja. Nem akarjuk tisztázni Telekit jogkorlátozó zsidótörvényei miatt, azt mi is elítéljük. Az igazság kedvéért azonban hozzá kellene tenni azt is, hogy a két háború között valami miatt (sajnos) egész Európában antiszemitizmus volt, és ez a két törvény akkor e tájon az enyhébb megoldások közé tartozott – tette hozzá. Teleki ellen a vérvád hamis, akárcsak Tiszaeszlárnál – mondta Bakos István.
Gy. Németh Erzsébet, az MSZP fõvárosi frakcióvezetõje arra a kérdésünkre, mi változott meg azóta, hogy a fõvárosi önkormányzatban két szakbizottság is egyhangúlag, az MSZP voksaival együtt támogatta Teleki Pál szobrát, azt felelte: a kulturális és a várostervezési testület esztétikailag, városképvédelmi szempontok alapján hozta meg döntését. Hozzátette: a párt nem támogatja az emlékmû felállítását. Az SZDSZ vezetõi szintén hasonlóan nyilatkoztak. A Fidesz jelenleg nem kíván részt venni a vitában.
A Teleki-szobor érdekében emelt szót tegnap a parlamentben napirend elõtti felszólalásában Gémesi György (MDF). A politikus provokációt emlegetett és megdöbbentõnek nevezte, hogy Demszky Gábor fõpolgármester korábbi álláspontjával szemben felfüggesztette az egykori miniszterelnök szobrának engedélyezési eljárását. Válaszában Hiller István, a nemzeti kulturális örökség minisztere leszögezte: Teleki Pál minden vitán felül álló kitûnõ földrajztudós volt, aki a politikai kudarc és becstelenség miatt önnön kezével vetett véget életének. A miniszter ugyanakkor emlékeztetett arra, hogy Teleki írta alá a numerus clausus rendelkezést, majd a második zsidótörvényt is. „Nem akarjuk, hogy szobra legyen a Várban, és különösen nem a holokauszt 60. évfordulóján” – mondta Hiller. Korábban a minisztérium támogatta a szoborállítást. Zsinka László, a MIÉP budapesti frakcióvezetõje szerint Demszky Gábor korábbi nyilatkozata kapcsán arra lehet következtetni, hogy Göncz Árpád is antiszemita, hiszen támogatta az emlékmûállítást. Kifejtette: a város vezetése vélhetõen külsõ utasításokat hajt végre.
Kábítószer-kereskedőket fogtak a rendőrök a Havanna-lakótelepen