Bár a forint árfolyama biztatóan alakul, nemzeti fizetőeszközünk még nem nevezhető igazán erősnek – jelentette ki tegnap Járai Zsigmond, a Magyar Nemzeti Bank (MNB) elnöke az MNB látogatóközpontjának megnyitása után. – Amennyiben a piaci bizalom helyreáll, úgy elképzelhető a kamatcsökkentés – hangsúlyozta újságírói kérdésre a magyar jegybank elnöke, aki szerint a nyugati közös valuta átvételéhez szigorú költségvetésre és bérpolitikára van szükség.
A jegybank álláspontja egyébként változatlan: az euró minél gyorsabb bevezetése kedvez a magyar gazdaságnak, ám az ehhez szükséges konszolidáció sebessége politikai kérdés – fejtette ki az MNB első számú vezetője. Hozzátette: ha a korábbi, 2008-as céldátum kitolódik, nincs értelme gyorsan belépni az ERM II. árfolyamrendszerbe. Járai a nyugat-európai pénz meghonosításának társadalmi támogatottságát illetően az MTI-nek úgy fogalmazott: más, ma már euróval rendelkező országokkal szemben Magyarországon még többen érvelnek a lassabb bevezetés mellett, és a gazdasági konszolidáció támogatottságának kívánatos ütemét is eltérően ítélik meg a gazdaságban. Az MNB elnöke külön hangsúlyozta, hogy a jegybank független a politikától és a kormánytól, de nem lehet független a közvéleménytől. Szavai szerint a jegybank célja a magyar fizetőeszköz stabilitásának biztosítása, amit átlátható, követhető pénzügypolitikával kívánnak megvalósítani.
Nincs kényszer?
Elvileg teljesíthető az EMU-csatlakozás eredetileg kitűzött 2008-as céldátuma, de ezért komoly növekedési árat kell fizetnie az országnak – fejtette ki a Napi Gazdaságnak Draskovics Tibor pénzügyminiszter. Az ERM II. és az euróövezeti csatlakozás dátumát egyelőre nem közli a pénzügyi tárca, de május közepéig ismertetni kell az ország konvergencia-jelentését. A csatlakozás időpontja 2008 és 2010 között lesz. A Pénzügyminisztérium verziója szerint az ERM II-höz csatlakozás terén nincs kényszer.