A visegrádi négyek és az Európai Unió

Szlovákia, Lengyelország és Magyarország lakosságának több mint a fele szeretné fenntartani a visegrádi csoporton belüli együttműködést országaik európai uniós csatlakozását követően is, míg a csehek fele támogatja ezt az elképzelést. A varsói Társadalomtudományi Intézet, a pozsonyi Társadalomtudományi Kutatóintézet, a prágai Gabal Analysis Consulting és a budapesti Gazdaságkutató Intézet elemzői e kutatási eredményekre alapozva az együttműködést annak ellenére folytathatónak látják 2004. május 1. után is, hogy a csatlakozási tárgyalások során számos területen merült fel érdekkülönbség a visegrádi államok között, s ezek a különbségek – csakúgy mint az Európai Unió feltételrendszeréhez történő alkalmazkodásnál használt eltérő stratégiák – a csatlakozás után is megmaradnak.

2004. 03. 09. 0:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Az utóbbi két évben a visegrádi országok mindegyikében tudatosult a csoport létezése és a visegrádi négyekről egyre szélesebbek a lakosság ismeretei. Különösen Lengyelországban (27 százalékról 39 százalékra) és Magyarországon (35 százalékról 44 százalékra) nőtt azoknak a száma, akik már hallottak a visegrádi négyekről, és deklaráltan hozzá tudnak szólni a témához. Érdekes módon Lengyelországban például ez az ismeretbővülés nem csupán a nagyvárosok tanult rétegeiben volt jellemző, hanem a társadalom egészében. A visegrádi együttműködésről alkotott ismeretek terjedésében tehát nem játszottak közre társadalmi-demográfiai tényezők. Az együttműködés leginkább Szlovákiában volt látványos, hiszen ott nagyobb politikai jelentőséget kapott ez a fórum. Mivel Szlovákia csak később kapott meghívást a NATO kötelékébe, és az Európai Unióhoz csatlakozó országok sorába is csak később fogadták be, ezért a visegrádi együttműködés számára egyfajta hídszerepet töltött be a nyugati intézmények irányában.
Az elemzők ­ Patrycja Buchalska a varsói Keleti Tanulmányok Központjának, Mateusz Falkowski a Társadalomtudományi Intézetnek és Grzegorz Gromadzki, a Stefan Bátory Alapítványnak a kutatója ­ leszögezik, hogy a csatlakozási tárgyalások időszaka nem hatott ösztönzőleg a visegrádi párbeszéd kialakulására, inkább a konfliktusokat és az érdekkülönbségeket hozta felszínre. Az uniós tagság első éveiben a négy ország politikai elitje és társadalma új kihívásokkal és európai problémákkal találja majd szemben magát. Ebben a kezdeti időszakban természetes módon arra próbálnak majd energiát fektetni, hogyan találjanak szövetségest a régi uniós tagállamok között, és hogyan alakítsák át politikai és államigazgatási rendszerüket az uniós követelményeknek megfelelően. Mindez várhatóan megint csak inkább a rivalizálásnak kedvez majd, a visegrádi kezdeményezés pedig háttérbe szorulhat.
A csatlakozásig hátralévő hónapokban a kutatók a legfontosabbnak azt tartják, hogy a fenti felméréseket is figyelembe véve még egyszer elgondolkodjunk azon, mi a szerepe a visegrádi együttműködésnek, és milyen alapokra kellene a kapcsolatokat helyezni a kibővített unióban. Inkább most, mint a tagság első – hektikus – hónapjaiban, illetve éveiben érdemes az alapelveket tisztázni. A jelenlegi helyzetben – teszik hozzá – feltétlenül szükség lenne arra, hogy a négy állam újradefiniálja az együttműködés tartalmát és formáját, vagy elismerjék, hogy az eltérő érdekekből kifolyólag az együttműködés csupán politikai deklaráció. Az elemzők ezzel kapcsolatban három javaslatot fogalmaztak meg: mint megállapítják, reális módon fel kell ismerni azt, hogy az együttműködés mindenekelőtt politikai konzultációk számára kialakított mechanizmus. A prioritás ebből kifolyólag ezen mechanizmus minél hatékonyabbá tétele kellene hogy legyen. Amennyiben a visegrádi csoportot mint önálló politikai kezdeményezésekkel is előálló és a nehézségekkel, illetve érdekkülönbségekkel is tisztában lévő együttműködést képzeljük el, úgy a csoportnak egy-két kezdeményezésre kellene koncentrálnia. Végül a kutatások eredményeire alapozva megállapítják, hogy a négy ország társadalma tisztában van a regionális együttműködés keretével, és annak fenntartását támogatják, ezen elvárásoknak megfelelve még inkább közismertté kell tenni a visegrádi együttműködést, többek között például a Visegrádi Alap megerősítésén keresztül, a kulturális csereprogramok, ösztöndíjak és projektlehetőségek kiterjesztésével.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.