Áll a ház

2004. 03. 13. 0:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Azok, kik a szabadságharcban nem estek el, sokkal roszszabbul jártak, mint akik elestek. A halottaknak nem fáj semmi, hanem az élőknek nagyon fáj a nyomorúság. Huszonegy év óta ezernyi koldus várja, hogy a nemzet beváltsa becsületszavát, s amíg ez a szó beváltódik, addig sok ezer honvéd koldulni jár, s ajtóról ajtóra vonszolva testét kéreget.”
Vidats János egykori honvéd százados vélekedett így azoknak a negyvennyolcas honvédeknek a sorsáról, akik a szabadságharc leverése után itthon maradtak, s hosszú éveken keresztül hiába várták az 1848. évi XXXIII. törvény 8. paragrafusának megvalósulását, amely szerint „mindazon közvitézi és hadtiszti egyének illő jutalmazásáról, kik a hon szolgálatában az ellenség előtt magokat kitüntették, vagy élelmük megszerezhetésére bénulás miatt tehetetlenek lettek, valamint az elhullottak családairól az álladalom gondoskodik”.
Az 1867-es kiegyezésig – ismerve az osztrák abszolutizmus rendszerét, megtorló intézkedéseit – gondolni sem lehetett a törvény életbelépésére. Az 1860-as évek végén azonban már szerte az országban honvédegyletek alakultak. Céljuk az volt, hogy az egykori honvédeknek kivívják az erkölcsi elismerést, illetve a rokkant katonáknak vagy az elesettek hozzátartozóinak az állami gondoskodást. Mivel a hatvanhetes kormány a több ízben elmondott interpellációk ellenére sem tett lépést a fenti törvény előírásainak megvalósítására, 1869 augusztusában a honvédegyletek országos gyűlésén Vidats János százados indítványozta, hogy építsen az ország közadakozásból az „1848–49-iki rokkant honvédek számára házat, melyben biztos lakást és ellátást nyerjenek”. Az indítványt a jelenlévők óriási lelkesedéssel, egyhangúlag elfogadták.

A javaslat hírére megmozdult az egész ország: a honvédmenház céljaira egy év alatt 64 594 forint gyűlt össze, és természetben is szép számmal adakoztak a hazafiak. Aranykönyvnek nevezik azt a díszes kapcsos kötetet, amelyben feljegyezték mindazokat, akik áldozatot hoztak a rokkant, öreg honvédek házának létrejöttéért és működtetéséért. Néhány kiragadott példa az adományozók névsorából: Kossuth Lajos és fiai, Damjanich Jánosné, Jókai Mór; mellettük honvédtisztek, képviselők, ügyvédek, iparosok, de akadt szolgaleány is. Közösségi felajánlásokat tettek különböző megyék, városok, községek, a Budapesti Tudományegyetem egyes karai, számtalan takarékpénztár és sok-sok civil szervezet. Vidats János felajánlotta, hogy egy rokkant honvéd menházi ellátását saját maga fedezi. Példáját többen követték. 1875-ben I. Ferenc József király, immár megbékélve a rebellis magyarokkal, 5000 forintot adott a ház javára.
Az összegyűlt 87 ezer forintból 1871-ben megvásárolták a mai Marczibányi tér helyén azt a telket, amelyre Kanzer és Frey építészek tervezték meg a 80 honvéd befogadására alkalmas épületet. 1871. október 1-jén megtörtént az ünnepélyes alapkőletétel, s 1873 márciusában beköltöztek az első lakók. Az örömteli eseményről így írt lelkesült hangú versében Kuliffay Ede:

„Im, áll a ház!
Áll és megnépesül,
Megnépesítik gyér számú lakói.
Daliák egykor, most már gyönge aggok,
Nem a jelenben, multakban élők.
A napba néző sasszem elborult,
A menyköves kar izma reszketeg.
A szikla-mell behorpadt, de a szív
És benne a régi hit – a régi még ma is.”


A honvédek felvételénél a következő szempontok szerint rangsorolt a bizottság: elsőként a világtalanok kaptak helyet, őket követték a súlyosan, majd a kevésbé rokkantak. A fennmaradó üres helyekre az idősebb és betegebb veteránok kerültek.
Hogyan éltek itt a honvédek? Katonához méltóan, szigorú házirend szerint. Szabályozva volt a reggeli felkelés, az öltözködés, a szobatakarítás elvégzésének, az étkezéseknek, a pihenésnek és az esti lámpaoltásnak az ideje. Megvolt a rendje az eltávozásnak, a szabadságolásnak és a vendégek fogadásának. Gondoskodtak a bentlakók teljes ruházatáról, a betegek ellátásáról és az elhalálozottak eltemetéséről.

1881-re a közadakozásból létrehozott alap és annak járulékai egyre kevesebbnek bizonyultak a ház működtetéséhez, nyilvánvaló lett, hogy veszélyben forog a további léte. Ekkor az országgyűlés elé vitték a honvédmenhely ügyét, s döntés született az állami kezelésbe vételéről. Az ily módon megmentett intézményt 1900 nyarán új épülettel bővítették, amely már 150 agg honvédnek nyújtott menedéket. 1873-tól, az első lakó beköltözésétől 1901 decemberéig 750 fő lelt otthonra a házban. A századfordulóra a honvédek nyugdíjazásának és segélyezésének dolga is rendeződött: a Honvédelmi Minisztérium által kinevezett, illetve a honvédegyletek által delegált öt-öt főből álló felügyelőbizottság vette kezébe az ügy intézését.

A szerző a Hadtörténeti Múzeum főmuzeológusa
A fényképeket a HM Hadtörténeti Intézet és Múzeum fotóarchívuma őrzi

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.