Érdektelenség kíséri az EP-választásokat?

Szatmári Angéla
2004. 03. 08. 0:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Az euroszkeptikus britek szerint az Európai Parlament (EP) nem több mint valamiféle kevéssé fontos vitaklub. Talán ezzel magyarázható, hogy az utóbbi évtizedben rohamosan csökken a részvétel a testület képviselőinek választásain, legutóbb az Egyesült Királyságban a lakosság 24 százaléka járult az urnák elé, az idén várhatóan alig 18 százaléka teszi majd ugyanezt. Az unió jelenlegi tagállamaiban a polgárok alig egyharmada ígéri biztosan, hogy elmegy a júniusi voksolásra. Még ennél is roszszabb az arány a tíz ez évben csatlakozó országban, itt az Eurobarométer tavaly októberi felmérése alapján alig 26 százalékos részvétel várható. Mindez sok kérdést felvet a legitimációval kapcsolatban.
Az alacsony részvételt a választásokon Julie Smith, a cambridge-i egyetem külpolitika tanszékének helyettes vezetője lapunknak azzal magyarázza, hogy a polgárokat jobban érdeklik a nemzeti kérdések, és nem ismerik eléggé az európai intézményeket. Hozzátette ugyanakkor, hogy az urnák elé járulók száma nemcsak az EP-, hanem a nemzeti választásokon is csökken Nyugat-Európában. Ez a trend az egyik legjellemzőbb, sajnálatos vonása a modern demokráciának. S bár az új tagállamok állampolgárai a helyi referendumokon nagymértékben helyeselték az EU-tagságot, ez nem jelenti azt, hogy hasonló mértékben támogatják majd a brüsszeli intézményrendszert is. Nyugat-Európához hasonlóan itt sem lehet nagyarányú részvételt várni, sőt az is előfordulhat, hogy megfelelő ismeretek hiányában ez még kisebb lesz, mint más tagországokban – véli az elemző.
A European Voice befolyásos angol nyelvű brüsszeli hetilap is különös figyelmet szentel a júniusban esedékes választásoknak, és véleménye szerint azzal lehetne növelni a részvételt, ha az EP három legnagyobb frakciója, a konzervatív, a szocialista és a liberális, megnevezné saját jelöltjét a bizottság elnöki posztjára. Ha a fenti pártszövetségek elkezdenének összeurópai pártként viselkedni, akkor talán a szavazókat is könynyebben lehetne mozgósítani. Az alacsony részvétel ugyanis azt eredményezheti, hogy a szélsőbaloldali és a szélsőjobboldali pártok sokkal könnyebben jutnak be az Európai Parlamentbe. Dermott Scott, az EP londoni irodavezetője az alacsony részvételt azzal magyarázza, hogy az embereknek sokkal nagyobb az EU-fóbiájuk, mint amennyit az integrációról tudnak. Az EP-választásokon való magasabb részvétel érdekében a parlament brüsszeli adminisztrációja úgy döntött, hogy ez esetben nemcsak a médiában kampányolnak, hanem az unió mind a 25 országában élőben buzdítják majd voksolásra a lakosokat. Némely tagállamban persze könnyű dolguk lesz, Belgiumban, Luxemburgban és Görögországban például alkotmányosan kötelező részt venni a választásokon, így talán nem csoda, hogy öt évvel ezelőtt a belga lakosság 90, míg a luxemburgiak és a görögök 70 százaléka pecsételt az EP listáira.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.