Felvásárolják a magyar cégeket

2004. 03. 22. 23:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Új cég alapítása helyett a nyugati vállalkozásoknak egyszerűbb és olcsóbb a már működő magyarországi kis- és közepes vállalati szektor bizonyos részét felvásárolniuk – az Európai Unió jelenlegi tagállamaiban üzemelő gazdasági társaságok erre készülnek. Gazdaságosabb egy felszámolásra „ítélt” honi céget megvenni, mint egy új társaságot alapítani; erre már rájöttek az EU-ban is – mondta el egy fővárosi ügyvéd, aki szerint számos nyugati vállalat arra „játszik”, hogy az uniós normákat nem teljesítő hazai cégek előbb-utóbb bedobják a kulcsot. Ha pedig így lesz, az érintettek maguk jelentkeznek; kénytelenek lesznek eladni vállalkozásaikat, hogy valamiből bevételhez jussanak.
Lényegében ezt támasztja alá a Kisiparosok Országos Szövetségének (Kisosz) vonatkozó felmérése is, miszerint az uniós csatlakozás következtében 50-60 ezer hazai vállalkozás fog majd padlót: a szigorú brüsszeli előírásokat képtelenek lesznek teljesíteni.
A tapasztalatok szerint kedvelt jogi forma a nyugatiak részéről is a betéti társaság, illetve a korlátolt felelősségű társaság megvétele. Noha az előbbinél nincs ugyan limitált tőkenagyság, alapítását tízezer forint közzétételi díj, hatvanezer forintnyi illeték, továbbá átlagosan 50–100 ezer forintos ügyvédi költség is terheli. A kft.-k esetében jelenleg hárommillió forint az alaptőke, a közzétételi díj húszezer forint, míg az illeték további százezer forintos kiadást jelent. Budapesti viszonylatban egy kft. alapító okirata – amennyiben nem különösebben bonyolultak a „belső ügyletek” – 100-150 ezer forintot kóstál az ügyvédi irodáknál. A helyzet jelentősen változik májustól, hiszen egy magyarországi gazdasági társaság alapítását is európai uniós árkategóriának megfelelő közzétételi díj, valamint illeték terheli majd.
Csak az elmúlt hetekben több olasz, spanyol és német cég kereste fel a Magyar Kereskedelemfejlesztési és Befektetésösztönzési (ITDH) Kht.-t, hogy piacszerzés céljából kisebb-nagyobb hazai vállalkozásokat vegyenek meg – mondta el Spányik Péter, az ITDH megbízott vezérigazgatója. Céljuk a piacszerzés, amely a legnagyobb érték az üzleti világban, illetve egyes esetekben a versenyképesség növelése az ide kihelyezett termeléssel. Az ITDH tapasztalatai szerint olyan, elsősorban fémmegmunkálási cégeket keresnek a külföldiek partnerként, amelyeknek megvan a gyártási tapasztalatuk s az a szakembergárdájuk, amely a külföldi fél által betelepített gépsorokat működteti. A másik keresett típusú magyar kis- és közepes vállalkozások, amelyek már maguk is kiléptek a nemzetközi színtérre, s piacokat szereztek, elsősorban a környező országokban. Általában néhány millió eurós értékű projektekről van szó, olyanokról, amelyek 20-30 fős gárdával dolgoznak.
Miután Magyarország májustól tagja lesz a nyugati közösségnek, a folyamat a következő hetekben felgyorsulhat. Olasz forrásaink szerint Rómában már azt reklámozzák, hogy az a vállalkozás, amelyik a májusban integrálódó országok valamelyikében céget alapít, kedvezményes bankhitelt, továbbá vissza nem térítendő támogatást kap.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.