Felvidékiek elmaradt kárpótlása

Tamáska Péter
2004. 03. 11. 23:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Csehszlovákiában 1946 szeptemberének végétől magyarok tízezreit, egyes adatok szerint mintegy 60-70 ezer főt szállítottak erőszakkal kényszermunkára, döntően a korábban németek által lakott vidékekre. A kitelepítést a visszatérés lehetősége nélkül, közmunka-kötelezettségre hivatkozva rendelték el, a kitelepítettek otthonaiba azonnal szlovák telepeseket költöztettek. Épületeiket, bútoraikat, gazdasági felszereléseiket és állatállományukat az állam elkobozta, bankszámláikat befagyasztották – nyilatkozta lapunknak Krivánszky Miklós, a Deportálások Áldozatainak és Leszármazottainak Szövetsége (Dálesz) alapítója.
Két évvel ezelőtt jegyezték be a szlovák belügyminisztériumban a szervezetet, amelynek célja az 1946–47-ben a Szlovákiából törvénysértő módon csehországi kényszermunkára hurcoltak és leszármazottaik kárpótlása – mondja Krivánszky Miklós. Az elhurcoltak közül az ellátatlan betegek, az öregek és a gyermekek tucatszámra haltak meg útközben vagy a célállomásra érkezés után. Bár a túlélők hónapok, sőt évek múlva tudtak csak visszatérni szülőföldjükre, a mai napig semmilyen erkölcsi vagy anyagi kárpótlásban nem részesültek.
A Dálesz alapítója arra építi fel kárpótlási érvelését, hogy nem magát az 1945-ben hozott 88-as számú elnöki rendeletet támadja, hanem az annak végrehajtásában megnyilvánult törvénytelenséget. Úgy véli, szakmai szempontból kéne tisztázni, mettől meddig voltak – mint jogi kategória – érvényben a rendeletek. Megítélése szerint attól a pillanattól, hogy a csehszlovák törvényhozás visszamenőleges hatállyal törvényi szintre emelte az elnöki dekrétumokat, csakis törvényekről beszélhetünk. Így a Dálesz nem a dekrétumok problémakörével foglalkozik, hanem kizárólag a törvényesség megsértésével. A kényszermunkára történt deportálások súlyosan megsértették még az akkor érvényben lévő törvényeket is, pontosabban a 88/1945-ös, az általános munkakötelezettségről szóló törvényt. Mindazok, akik a dekrétumok tárgykörébe terelik az ügyet, szándékosan tabutémává akarják tenni a kitelepítéseket, a kényszermunkára hurcolást is, kimondottan azért, hogy megakadályozzák magát a kárpótlást – hangsúlyozta Krivánszky. Hozzátette, a Dálesz létrejötte előtt már történtek lépések a nemzetközi fórumon a deportáltak kártérítési ügyének rendezése érdekben. Hathatós segítség volt e téren a belgiumi Piérre Gillet vezette Közép-európai Ember Jogi Bizottság munkája. Az Európai Parlament képviselőivel kiépített kapcsolatrendszerük többéves múltra tekint vissza. 2003-tól a nagy nyilvánosság bevonása lett a cél, ekkor fizetett hirdetés formájában egy felhívást tettünk közzé, hogy jelentkezzenek mindazok, akiket 1946–1947-ben Csehországba deportáltak – mondta Krivánszky. Másfél hónap leforgása alatt 1478 jelentkezés érkezett, s azóta is rohamosan nő a jelentkezők száma.
Az ügyben számos uniós parlamenti képviselő is felemelte szavát. „Szlovákia EU-csatlakozása az uniós struktúrák változásait is magában hordozza, új EU-parlament, új Európai Bizottság hozza majd a döntéseket, így a miáltalunk képviselt ügy megoldására is új lehetőségek tárulnak elénk” – véli Krivánszky Miklós.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.