Gyenge versenyképesség

Bár az Európai Unió 2010-re a világ legversenyképesebb gazdasági térségévé akart válni, ha a dolgok az eddigi ütemben haladnak tovább, a nyugati közösség nem éri majd el a hosszú távú gazdaságfejlesztési programjában az úgynevezett lisszaboni stratégiában kitűzött céljait.

2004. 03. 26. 0:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Nehezen lesz tartható a Lisszabonban 2000-ben elfogadott stratégia, miszerint az Európa Unió 2010-re a világ legversenyképesebb gazdasági övezetévé kell hogy váljék – ezzel a megállapítással nemcsak az elemzők és a különböző tanácsadó cégek értenek egyet, hanem Romano Prodi, az Európai Bizottság jelenlegi elnöke is, aki szerint a gazdasági kormányzás általuk alkalmazott rendszerében súlyos fogyatékosságok vannak. Az uniós testület vezetője úgy tartja, az Egyesült Államokat és Japánt így aligha lehet lekörözni. Semmi értelme ilyen célokat kitűzni, ha nincs meg az elérésükhöz szükséges politikai akarat – tette hozzá a politikus, az MTI jelentése szerint. Noha a felmérések alapján a májusban csatlakozó tíz új tagállam lendíthet a vén kontinens versenyképességén, az USA változatlanul többet fordít kutatás-fejlesztésre (K+F), az új technológiákba való beruházásokra, mint az EU országai öszszesen. Ráadásul, érvelnek a szakértők, a brüsszeli költségvetés merev struktúrája nem kedvez ennek a területnek, amely egyébként a fejlődés motorja.
A brit Robert Huggins Associates cég összeállítása szerint az európai versenyképesség mezőnyében nem is az uniós tagálla-mok emelkednek ki, hanem a nem EU-tag Svájc és Norvégia. Kedvező ugyanakkor, hogy a világranglista első tíz helyezettje között van Hollandia és Németország, viszont Görögország, Portugália és Spanyolország lefelé „húzza” a közösséget.
Az amerikai Conference Board (CB) kutatóintézet szerint az EU jelenlegi 15 tagállamában tavaly 0,9 százalékkal is kisebb mértékben javult a termelékenység, miközben az USA-ban 2,6 százalékos javulást regisztráltak. A csatlakozó országokban ennél is látványosabb, átlagosan 4,2 százalékos javulás volt jellemző 2003-ban. A CB jelentése szerint a teljesen egységes belső piac hiánya megnehezíti az európai országok számára, hogy kihasználják új piaci lehetőségeiket.

A gazdasági tárca vizsgálja az élő munka adó- és járulékterheinek csökkentési lehetőségeit – közölte csütörtökön Kiskunfélegyházán tartott sajtótájékoztatóján Csillag István. A távirati iroda közlése szerint a gazdasági miniszter kijelentette: az egyösszegű egészségügyi hozzájárulás fokozatos megszüntetése már jövőre megkezdődhet. Úgy vélte, ha a foglalkoztatás megfelelően bővül, tehát a társadalombiztosítási bevétel tömege nem csökken, akkor egy vagy két lépcsőben meg lehet szüntetni ezt a munkabérre rakódó terhet.
Csillag a sajtótájékoztató előtt tartott vállalkozói fórumon ismertette: tavaly 1,6 milliárd eurónyi tőke áramlott ki az országból, a befektetések mértéke pedig ettől 100 millió euróval elmaradt. A szakminiszter elismerte: ez a tény a fizetési mérleg egyensúlya szempontjából kedvezőtlen.
Az államadósság „egy hegytetőről legurított hólabdához hasonlít, amely, ha így duzzad napról napra tovább, 2007-re maga alá temeti Magyarországot” – jelentette ki Rogán Antal fideszes politikus csütörtökön Budapesten, újságíróknak.
Az ellenzéki párt frakcióvezető-helyettese, a Fidelitas alelnöke utcai sajtótájékoztatót tartott a BAH-csomópontnál, ahol plakátot helyeztek el, amely az egy főre jutó államadósság-növekményt mutatja.
Rogán Antal közölte, 2002. májusa, a Medgyessy-kormány hatalomra kerülése óta az államadósság 2800 milliárddal, 11 015 milliárd forintra nőtt, ami a nemzeti jövedelem 59 százaléka.
A BAH-csomópontnál elhelyezett plakát jelenleg 280 ezer forintot mutat, s 10 percenként vált át az aktuális összegre. Rogán Antal az MTI-nek elmondta, a frissítés az elmúlt másfél év adataiból kiindulva történik.




Bővülés a tengerentúlon
Az USA hazai összterméke (GDP) 4,1 százalékkal nőtt a tavalyi év utolsó negyedében éves szinten – közölte az amerikai kereskedelmi minisztérium. Magyarországra telepíti át Hollandiából adatátviteli kábelgyártását az amerikai Beldon Cable – jelentette be George Herbert Walker amerikai nagykövet a magyarországi Amerikai Kereskedelmi Kamara (AmCham) üzleti ebédjén tegnap. (MTI)

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.