Kossuth-díjasok hivatásukról és az elismerésről

Megkérdeztük három új Kossuth-díjasunkat, mit jelent számukra az állami kitüntetés, mit gondolnak a díjjal jutalmazott eddigi pályájukról és arról, milyen ma annak a kulturális területnek a helyzete Magyarországon, amelyben a kimagasló eredményeket elérték.

Varga Klára
2004. 03. 16. 23:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

n Varga Klára
Borvendég Béla építész, akit az utóbbi tíz évben sokan szakmapolitikai témájú cikkei alapján ismertek meg, nagyon meglepődött azon, hogy munkásságát Kossuth-díjjal jutalmazták.
– Gyakran hangoztatják manapság, hogy az építészet része a kultúrának. Az épített környezet véleményem szerint is alapvetően formálja az ízlést és a szellemiséget. De a döntésekben, akár állami, akár alacsonyabb szintekről legyen szó, nem tükröződik, hogy felmérnék valós jelentőségét. Magyarországon nagyon kevés a tervpályázat, pedig ha nem ütköztetik a különböző építészeti koncepciókat, nem születhetnek meg a kor legjobb építészeti teljesítményei. Ha már az elején tudják, hogy a legismertebb nevű építész kapja majd a megbízást, nem jutnak lehetőséghez a fiatal tervezők. Tarthatatlan az olyan elképzelés is, hogy mindig a legolcsóbb tervet kell megvalósítani. Nagyon nagy szükség lenne a tervpályázatokra akkor is, ha olyan buktatókkal járhatnak, mint amilyenek például a Nemzeti Színház építése körül adódtak. Az Európai Unióhoz történő csatlakozásunkkal tovább nő annak fontossága, milyen is a ránk jellemző épített környezet.
Gyulai Líviusz grafikus úgy érzi, a Kossuth-díj nemcsak az ő életművét koronázta meg, hanem azoknak a barátainak is szól, akik már nem élnek, de szintén megérdemelték volna a rangos állami elismerést.

– Mindig reménykedtem abban – mondja –, hogy a magyar könyvkiadás újra megerősödik, és vizuális szempontból is igényes könyvek születnek. Néhány kiadó esetében ennek már vannak is kézzelfogható jelei. Az én nemzedékemnek még szerencséje volt abban, hogy a hatvanas évektől kezdődően színvonalas, szép könyvek létrehozásában vehettünk részt. A verseket, novellákat, regényeket illusztráló grafika nem csupán kísérőzene az irodalmi alkotáshoz, hanem az írott mű lényegét kell megragadnia. A grafika jelentősége azért is különlegesen nagy, mert az emberiség évezredeken át képekben gondolkodott. Képekben gondolkodik a kisgyermek is, amikor rajzol, képeken fogalmazza meg örömét, bánatát, viszonyát a világhoz és a többi emberhez. Bámulatra méltó a gyermeki kreativitás, kompozíciós készség, színérzék. Felnőttkorára a legtöbb ember mindezt elveszíti. Az igényes grafika, az esztétikus, magas színvonalon létrehozott vizuális környezet valamit visszapótolhat belőlük. Az állami elismerés a befogadó számára is jelzi, mennyire fontos, hogy nemzeti kultúránkat, képi környezetünket művészileg értékes produktumok alkossák.

Bogányi Gergely zongoraművész úgy látja, mivel nagyon fiatalon kapta meg a magas állami kitüntetést, még nagyobb felelősséggel, még nagyobb odaadással kell végeznie munkáját a jövőben.
– Éppen egy erdélyi koncertemről tartok hazafelé, melyen Chopin f-moll zongoraversenyét játszottam. Őszinte, szívélyes, értő fogadtatásban volt részem az ottani közönség részéről. Legjelentősebb előadói teljesítményeim, legnagyobb sikereim között nemcsak a Chopin-sorozatot vagy például a 12 Transzcendens-etűdöt tartom számon, hanem minden olyan estét, amikor érzem, hogy a közönség érti, élvezi a zenét, amit játszom. A virtuozitásnak minden korban nagyon fontos szerepe van a zene világában. Létezik mély és igaz virtuozitás, amely emeli a produkció értékét, manapság az is elterjedt azonban, hogy üres, öncélú magamutogatás, gyorsasági és hangossági verseny zajlik a koncertteremben. Ebben az esetben a létrejövő produkciónak nincs sok köze a zenemű igazi tolmácsolásához – szögezte le a kitüntetett.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.