Lakosságot sújtó drágulás

Februárban felgyorsult az infláció: a januári 6,6 százalék helyett éves viszonylatban 7,1 százalékkal növekedtek az árak – derül ki a KSH tegnapi jelentéséből. Egyetlen hónap alatt az elektromos energia és a gáz ára több mint tizenegy százalékkal lett magasabb. Hazai és külföldi elemzők a pénzromlás és a drágulási ütem további gyorsulására számítanak.

2004. 03. 11. 23:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Beigazolódtak az infláció felpörgését prognosztizáló elemzői vélemények: a Központi Statisztikai Hivatal (KSH) tegnapi közleménye szerint a pénzromlás februári üteme rosszabb lett a januári adatoknál. Míg januárban 6,6 százalékos volt az éves viszonylatban mért infláció, februárban tovább nőttek a fogyasztói árak, s a pénzromlás üteme elérte a 7,1 százalékot. Az egyhavi áremelkedés valamivel több mint egyharmadát az áfa- és jövedékiadó-emelések okozták.
A statisztikai hivatal adataiból kitűnik, hogy az előző hónaphoz viszonyított árszínvonalat legnagyobb mértékben a háztartási energia drágulása emelte meg: egyetlen hónap alatt az elektromos energia ára 11,6, a vezetékes gázé pedig 11,5 százalékkal lett magasabb. Éves szinten az elektromos energiáért 32, a vezetékes gázért 19, a távfűtésért pedig 12 százalékkal fizetünk többet. Kiugróan magas a gyógyszerek és gyógyáruk térítési díjainak emelkedése is: éves viszonylatban itt átlagosan 19 százalékos a drágulás üteme. A szolgáltatások átlag feletti, majdnem nyolcszázalékos áremelkedése mellett a szeszes italok és a dohányáruk árnövekedése szintén magasabb volt az átlagosnál. E termékcsoport drágulását a jövedékiadó-emelés magyarázza, mely másfél év alatt mintegy 95 százalékkal lett magasabb.
Hazai és külföldi elemzők az infláció további emelkedését prognosztizálják a következő hónapokra. Török Zoltán, a Raiffeisen Bank vezető elemzője éves átlagban a tavalyi évet meghaladó, 7,3 százalékos inflációra számít idén. A bank április–májusra várja az infláció idei tetőzését nyolc százalék fölötti értéken.
Jeff Gable, a Deutsche Bank londoni befektetési részlegének feltörekvő piacokért felelős alelnöke szintén a drágulási ütem további gyorsulását jósolja. Az elemző szerint a magas inflációs értékek mellett nem valószínű, hogy a Magyar Nemzeti Bank derűlátóbban ítélné meg a következő hónap kilátásait, ezért egyelőre nem várható a régióban igen magasnak számító jegybanki alapkamat csökkentése sem.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.