Jóformán még meg sem alakult az új szerb kormány, a vajdasági magyar szervezetek máris kopogtattak nála jogaikért és azok érvényesítéséért. Ám ezúttal sem volt egységes a fellépés. Az Ágoston András vezette Vajdasági Magyar Demokrata Párt (VMDP) és a Páll Sándor-féle Vajdasági Magyarok Demokratikus Közössége (VMDK) memorandumot intézett a Kostunica-kormányhoz. A dokumentum a magyarok helyzetét vázolja fel, de megoldásokat is felkínál a békés együttélésre. A szerbek és a magyarok egymás közötti viszonya vonatkozásában csak az a politika lehet ésszerű, amely mindkét fél számára hasznos, békés együttélés felé mutat, áll a terjedelmes dokumentumban. A memorandumhoz nem csatlakozott Kasza József Vajdasági Magyar Szövetsége (VMSZ).
Közben a Magyar Nemzeti Tanács (MNT) a többi vajdasági kisebbségi nemzeti tanáccsal együtt ugyancsak az új szerb kormányhoz fordult, követelve a testület működésének finanszírozását, amit egyébként törvény is előír. Mint ismeretes, az MNT munkájában a VMDP és a VMDK nem vállal szerepet.
A viták közben nem csitulnak a vajdasági magyar politikai közéletben. Józsa László, az MNT elnöke és Egeresi Sándor, a tartományi parlament VMSZ-es elnökhelyettese a Beta hírügynökség szerint elvetette Ágostonnak és Pállnak a magyarok kitelepülésére vonatkozó értékelését. Ágoston pedig Kovács Lászlónak a Magyar Szóban megjelent, a kettős állampolgársággal kapcsolatos álláspontjával nem értett egyet. A VMDP úgy látja, hogy Kovács a Magyar Szóban megjelent interjújával, Fico fogadásával, valamint az erdélyi autonómia elleni megnyilvánulásával a kádári alaptézist idézi, amely szerint a kisebbségek „szőröstül-bőröstül” a kisantant államok illetékességi körébe tartoznak.

Vége a nyárias időnek: Mutatjuk hol számíthatnak zivatarra és jégesőre