Magyarok a Himaláján

Újabb nyolcezres himalájai csúcs megmászására készül a tavalyi sikeres Gasherbrum-expedíció csapata. A 2003-ashoz képest kiegészült csoport, a „Magyar Himalája Expedíció 2004” augusztus végén indul Nepál felé, hogy felkapaszkodjon a 8167 méter magas Dhaulagiri csúcsára.

Grimm Balázs
2004. 03. 16. 23:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Két hónapos útra indul augusztus végén a magyar hegymászás történetének egyik legeredményesebb Himalája-mászó csoportja, amelynek tagjai tavaly a 8035 méter magas Gasherbrum II ormán nézhettek körül. A csapat a „világ nyolcezresein” sorozat következő céljaként a nepáli Himalájában lévő Dhaulagiri 8167 méteres csúcsára készül. A felfedezők a mostani útra az alpinistafogalmak szerint közepes létszámú csoportot hívtak öszsze, amelynek gerincét a 2003-as expedíció tagjai alkotják néhány fiatal hegymászóval kiegészülve – tájékoztatta a Magyar Nemzetet Kollár Lajos, a vállalkozás egyik szervezője és résztvevője. A tervek szerint ott lesz a Gasherbrum II csúcsát megjárt hegymászónők közül Nedeczky Júlia és Ugyan Anita, a Mount Everest első magyar megmászója, Erőss Zsolt, valamint a tavalyi túra résztvevői közül Csíkos József, Mécs László, Kollár Lajos, Rigó István és Vörös László. – Az új tagok: a 2001-es Mount Everest-expedíció résztvevője, Keresztessy Koppány, valamint Szlankó Zoltán, de tárgyalunk még a szintén a Gasherbrumot megjárt Ács Zoltánnal és Babcsán Gáborral is – tette hozzá Kollár. Az alpinisták az előző túrához hasonlóan filmet, fotót, előadásanyagot is készítenek a magas hegyek világáról, az egzotikus tájakról, az ott élő emberekről. A Dhaulagiri a maga 8167 méteres magasságával a világ 14 nyolcezer méternél magasabb csúcsa között a hetedik helyet foglalja el. Nevezik még Fehér hegynek vagy Viharok hegyének is. Első ízben csak 1960-ban sikerült megmásznia a Max Eiselin vezette svájci–osztrák közös expedíciónak.
A Dhaulagirire elsőként készülő magyarok többsége a hegy északkeleti gerincének úgynevezett normál útvonalán, táborláncos rendszerben, míg néhányan egy – a körülményektől függően – technikásabb útvonalon szeretnék elérni a csúcsot.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.