Megalakult az új szerb kormány

Új kormánya van Szerbiának. A parlament a kisebbségi koalíciós kabinetet az ellenzéki szocialista képviselők szavazataival fogadta el. A kormányfő Vojiszlav Kostunica, helyettese Miroljub Labusz lett. A kormánynak tizenhét minisztere van, kilenc tárcát a Szerbiai Demokrata Párt, négyet-négyet pedig a G17 Plusz, a Szerb Megújhodási Mozgalom és az Új Szerbia kapott. A kormány tagjai letették a hivatali esküt.

Sebestyén Imre
2004. 03. 03. 23:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Megtartotta első ülését a hivatalos aktus után az új kormány. A helyzetelemzők nem jósolnak nagy jövőt az új szerb kabinetnek, amelyet nem kevesen „életképtelen tákolmánynak” tartanak. A parlament előtt elhangzó Kostunica-expozé az Európához való közeledést jelölte meg ugyan fő stratégiai célként, ám a hágai együttműködéssel kapcsolatos vagy éppen a koszovói kérdésre vonatkozó állásfoglalás nincs összhangban ezzel a kinyilatkoztatott törekvéssel. Kostunicáéknak ugyanis engedményeket kellett tenniük a szocialistáknak a támogatásért, igaz, ez nem is esett minden esetben nehezükre. A szocialisták egyébként figyelmeztettek is: addig számíthat a kisebbségi kormány a támogatásukra, amíg programjában felismerhetők lesznek a szocialista célok is, amelyek között az a botrányos követelés is szerepel, hogy felelősségre kell vonni azt a személyt, aki „törvénytelenül” kiszolgáltatta Milosevicset a hágai törvényszéknek. A kijelölt miniszterelnök expozéja nem az európai irányultságot, hanem inkább azt mutatja, hogy Szerbia ismét a nemzetközi elszigeteltség felé sodródik.
Zsarko Koracs, a Demokrata Pártba betársult Szociáldemokrata Unió vezetője már arra figyelmeztetett, hogy a szocialisták viszszajövetele okozta politikai légkör a feszültség fokozódását idézte elő a többnemzetiségű környezetekben. Ez már megfigyelhető a Vajdaság esetében, ahol viszonylag gyorsan radikalizálódott a helyzet. A Milosevics-féle Szerbiai Szocialista Pártnak (SPS) és kádereinek visszatérése a politikai színtérre megnyitja ugyanazokat a kérdéseket, amelyek a Milosevics-rezsim idején voltak időszerűek. Téves az az állítás, hogy a szocialisták támogatása csak technikai. A volt szocialista funkcionáriusok ugyanis ismét uralják a médiát, s még fenyegetőznek is, hogy megbosszulják „október 5-ét” (így nevezik Szerbiában Milosevics megbuktatását, amely 2000. október 5-én történt). Ha az forradalom volt, akkor most csendes, de erőteljes ellenforradalom zajlik. Lassú visszarendeződés. Természetesen nem „rendeződik vissza” egészen a legkegyetlenebb milosevicsi időkig, de biztosan leépülnek a még erőre sem kapó reformfolyamatok. Hogy ez megváltozzon, a kormányt támogató szocialistákat a Borisz Tadics vezette demokratáknak kellene felváltaniuk. De Tadics az expozé elhangzása után kijelentette, hogy ebbe a kormányba akkor sem menne, ha hívnák.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.