Megállítható-e a népességfogyás?

–
2004. 03. 16. 23:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Magyarország lakossága huszonöt éve csökken, 1993 óta pedig rohamosan fogyatkozik. A jelenség sokkal súlyosabb, mint máshol Európában, és csak a társadalmi tőke szintjének emelkedése orvosolhatja – állapítja meg a Budapest Analyses internetes elemzőközpont értékelése. A népességszám változása a termékenység és a halálozás függvénye. A termékenység jelentős csökkenését két tényezőre vezetik vissza: az egyik a nők tömeges munkavállalása, a másik a társadalombiztosítás bevezetése. Az előbbi a gyermeknevelés legfontosabb tényezőjét, az anya erőforrásait köti le más célokra, az utóbbi pedig azt az időskori biztonságot teremti meg, amit a szülők korábban nagyszámú, őket majdan eltartó gyermek vállalásával biztosítottak.
Magyarországon azonban más problémákkal is szembe kell nézni. Az utóbbi 11 évben a természetes – tehát a bevándorlási adatoktól mentes – népességfogyás évi mértéke 3,1 és 4,8 ezrelék közötti (2003-ban 4,1 ezrelék, romló tendenciájú). Ha ez nem változik, Magyarország lakossága 2050-ig 7-8 millióra csökken. Ilyen vagy nagyobb mértékű népességcsökkenés Európán belül csak Ukrajnában, Oroszországban, Bulgáriában és a Baltikum országaiban figyelhető meg. Az Európai Unió országaiban a népesség egyezrelékes növekedést mutat, Lengyelországban és Szlovákiában stagnál, Csehországban pedig másfél ezrelékkel csökken. A nagyarányú magyarországi népességfogyás meghatározó összetevője a magas halálozási arány, ami elsősorban a szocializmus idején agyonreklámozott („ingyenes és általános”) egészségügyi ellátás silányságának róható fel. Miközben ugyanis Európa nyugati felén a II. világháborút követő időszakban a – miénknél jóval magasabb – nemzeti jövedelem 6-7 százalékát fordították egészségügyre, Magyarországon ez évtizedeken keresztül 2,5-3 százalék volt. Az itthoni csecsemőhalandóság mértéke Európában a legmagasabbak közé tartozik. A 2002-ben elért 9,2 ezrelékes mérték 30 százalékkal magasabb a Csehországinál, és kétszerese az EU átlagának. A felnőttek, elsősorban a férfiak halálozási arányát a nyolcvanas években jelentősen rontotta a másod- és harmadállásokban megtestesült önkizsákmányolás, a kilencvenes évek elején pedig az addig nem ismert, tömeges megélhetési bizonytalanság. Mindezek következményeképpen Magyarország évtizedek óta vezeti a daganatos, a szív- és keringési betegségek, valamint az öngyilkosságok fajlagos nemzetközi statisztikáját. Ígéretes ugyanakkor, hogy az utóbbi 8-10 évben a halálozási arány romlása megállt, sőt – a daganatos betegségek kivételével – halálozási okonként is javulni kezdett, a várható élettartam pedig, másfél évtizednyi csökkenés után, lassan újra nő.
A népességfogyás másik előidézője, hogy a születések száma 1980 óta a kétharmadára, ezen belül 1993 óta húsz százalékkal csökkent. Egy, a közelmúltban – a Károli Gáspár Református Egyetemen tartott konferencián – Kopp Mária által ismertetett elemzés kimutatta, hogy a szülőképes nők általában egy gyermekkel kevesebbet szülnek, mint amennyit ők maguk kívánatosnak tartanak. Figyelemre méltó, hogy a különbség az iskolai végzettség emelkedésével egyre nő, tehát a gyermekszülési deficit elsősorban a magasabban kvalifikált nők csoportjához köthető. Ez arra utal, hogy a magasabb végzettségű asszonyok önmegvalósítási ambícióinak támogatására – tehát otthoni munkájuk segítésére – jobban berendezkedett társadalomnak több esélye lenne önmaga reprodukálására. A segítség lehet a nagycsalád korszerűbb formában történő újraélesztése (példa erre a Fidesz-kormány kezdeményezése a nagyszülői gyes bevezetésére), a magasabb szakképzettséget kívánó munkaköröket ellátó aszszonyok javadalmazása úgy, hogy ők maguk is megfizethessék otthoni segítségüket.
A népesség fogyásának az utóbbi 25 évben tapasztalható felgyorsulása tehát egyrészt a tartósan magas halálozási mutatók stagnálásának, másrészt a születések csökkenésének következménye. A halálozások számának csökkentése elsősorban a magyar férfilakosság mentális és testi egészségének javításával érhető el, a szülések számának növelése pedig a nőknek a gyermekek vállalásához szükséges egzisztenciális bátorságán múlik. A magyar férfiak helyzetének tragikumát a védő közösségek hálójának hiánya okozza. E háló szemei lehetnének a baráti körök, a civil szervezetek, a sport- vagy hobbiklubok, az egyházi bázisközösségek vagy éppen a támogatóikra a választások között is odafigyelő pártok. A hazai közösséghiánynak történelmi okai vannak: egyrészt a közösségeket és emberi méltóságot tudatosan felőrlő szocializmus, másrészt a magyar nép évszázados „demokráciadeficitje”, tehát a polgárosodás megkésettsége. A magyar férfiak jelentős része – egyes felmérések szerint 10-15 százaléka – krónikus stresszt él át, neurotikus és depressziós tüneteket produkálva, amelyet gyakran kísér pesszimizmus és a világgal szembeni ellenségesség.
A védő közösségek spontán kialakulása a rendszerváltás után is megkésve kezdődött el. E közösségek szaporodása és a gazdasági helyzet tartós javulása eredményezheti a társadalmi tőke és ezzel a bizalom rendkívül alacsony szintjének növekedését. Plurális polgári társadalomban, piacgazdasági körülmények között csakis ettől várható az egyének biztonságérzetének megszilárdulása. Ez várhatóan oda vezet, hogy a szülőképes asszonyok világra hozzák azt a családonként átlagosan eggyel több gyermeket, akit ma is szeretnének. Ha így lesz, az a termékenység több mint 60 százalékos növekedését, ezzel Magyarország népesedési gondjának a megoldását jelenti, hiszen ez az érték – a halálozási arányszám európai szintre csökkentése, tehát jól finanszírozott és szervezett egészségügyi rendszer mellett – elegendő a népesség reprodukálásához.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.