Megéri embert csempészni

A hazánkban tevékenykedő embercsempész bandák vízi szállításhoz modern csónakokat, a terep felderítéséhez éjjellátó eszközöket és a határőrség s a rendőrség kommunikációs rendszereinek lehallgatására alkalmas rádió-adóvevőket használnak – derül ki egy nemzetbiztonsági dokumentumból. Magyarországot három jelentősebb tranzitútvonal szeli át.

2004. 03. 03. 23:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Hazánk főleg tranzitországként vesz részt a Távol- és a Közel-Keletről a nyugat-európai országokba irányuló embercsempészetben, az erre specializálódott nemzetközi bűnszervezeteket pedig jellemzően Kínából, Törökországból és Afganisztánból irányítják – derül ki egy lapunk birtokába került nemzetbiztonsági háttéranyagból. Az illegális bevándorlás kiváló üzleti lehetőségeket rejt magában, hiszen minél inkább erősíti egy adott ország hatósága a migránsokkal szemben hozott intézkedéseit, annál inkább növekszik azoknak az illegális bevándorlóknak a száma, akik csempészek segítségét veszik igénybe. A migráció világszerte több mint 150 millió embert érint, a bűnszervezetek éves bevétele pedig ötmilliárd dollárra tehető.
A hazánkat is érintő egyik legjelentősebb embercsempész-útvonal iránya Oroszország–Ukrajna felől Ausztria–Szlovákia érintésével Németország és más nyugat-európai országok felé tart.
*
Az elkövetők azért választják előszeretettel ezt az útvonalat, mert így könnyebb eljutni a nyitott belső határok közelébe, mint a csúcstechnikával védett cseh–német határon át. A második nagy beáramlási csatorna Törökországon keresztül a Balkánra, majd Románián keresztül Debrecen–Budapest felé irányul. A harmadik útvonal a volt jugoszláviai köztársaságok felől indul. Az útvonalakat a Közel-Keletről kurdok és arabok, illetve a Távol-Keletről érkező illegális migránsok használják.
A hazánkba érkező migráns csoportok a pihentetőhelyeken – általában Budapest külső kerületeiben – várakoznak, majd jellemzően Komárom vagy Győr irányában kísérlik meg elhagyni az országot. Az embercsempészéssel foglalkozó bandák jelentős bevételeik révén anyagilag igen megerősödtek: vízi átkeléshez modern csónakokat, a terep felderítéséhez éjjellátó eszközöket, a határőrség és a rendőrség kommunikációs rendszereinek lehallgatására alkalmas rádió-adóvevőket tudnak igénybe venni. Ugyanakkor profilváltás is megfigyelhető egyes határ menti bűnözői csoportoknál, ahol cigaretta-, illetve szeszcsempészetre állnak át.
A migránsok még hazájukban veszik fel a kapcsolatot az embercsempészekkel, akik körülbelül 1500–6000 dollárért vállalják személyenként, hogy eljuttatják őket a kívánt európai országba. A tranzitországban tevékenykedő bűnszervezet csak azután kapja meg a pénzt, miután a migránst sikeresen továbbjuttatta. Az adatok szerint az embercsempész bűnbandák a tevékenységükkel megszerzett profitot a még nagyobb haszon reményében a kábítószerüzletbe fektetik be.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.