Hazánk főleg tranzitországként vesz részt a Távol- és a Közel-Keletről a nyugat-európai országokba irányuló embercsempészetben, az erre specializálódott nemzetközi bűnszervezeteket pedig jellemzően Kínából, Törökországból és Afganisztánból irányítják – derül ki egy lapunk birtokába került nemzetbiztonsági háttéranyagból. Az illegális bevándorlás kiváló üzleti lehetőségeket rejt magában, hiszen minél inkább erősíti egy adott ország hatósága a migránsokkal szemben hozott intézkedéseit, annál inkább növekszik azoknak az illegális bevándorlóknak a száma, akik csempészek segítségét veszik igénybe. A migráció világszerte több mint 150 millió embert érint, a bűnszervezetek éves bevétele pedig ötmilliárd dollárra tehető.
A hazánkat is érintő egyik legjelentősebb embercsempész-útvonal iránya Oroszország–Ukrajna felől Ausztria–Szlovákia érintésével Németország és más nyugat-európai országok felé tart.
*
Az elkövetők azért választják előszeretettel ezt az útvonalat, mert így könnyebb eljutni a nyitott belső határok közelébe, mint a csúcstechnikával védett cseh–német határon át. A második nagy beáramlási csatorna Törökországon keresztül a Balkánra, majd Románián keresztül Debrecen–Budapest felé irányul. A harmadik útvonal a volt jugoszláviai köztársaságok felől indul. Az útvonalakat a Közel-Keletről kurdok és arabok, illetve a Távol-Keletről érkező illegális migránsok használják.
A hazánkba érkező migráns csoportok a pihentetőhelyeken – általában Budapest külső kerületeiben – várakoznak, majd jellemzően Komárom vagy Győr irányában kísérlik meg elhagyni az országot. Az embercsempészéssel foglalkozó bandák jelentős bevételeik révén anyagilag igen megerősödtek: vízi átkeléshez modern csónakokat, a terep felderítéséhez éjjellátó eszközöket, a határőrség és a rendőrség kommunikációs rendszereinek lehallgatására alkalmas rádió-adóvevőket tudnak igénybe venni. Ugyanakkor profilváltás is megfigyelhető egyes határ menti bűnözői csoportoknál, ahol cigaretta-, illetve szeszcsempészetre állnak át.
A migránsok még hazájukban veszik fel a kapcsolatot az embercsempészekkel, akik körülbelül 1500–6000 dollárért vállalják személyenként, hogy eljuttatják őket a kívánt európai országba. A tranzitországban tevékenykedő bűnszervezet csak azután kapja meg a pénzt, miután a migránst sikeresen továbbjuttatta. Az adatok szerint az embercsempész bűnbandák a tevékenységükkel megszerzett profitot a még nagyobb haszon reményében a kábítószerüzletbe fektetik be.

Kegyetlen gyilkosságot tervelt ki két rab a szegedi börtönben