Megvonás fenyegeti a közmédiumokat

Kérdéses, hogy a közmédiumok ebben az évben megkapják a 2004-es költségvetésben rögzített tízmilliárd forintos céltámogatásukat – értesült a Magyar Nemzet. Amennyiben a megszorítások miatt megrövidül az összeg, a Magyar Televízió (MTV) a jelenleginél is kilátástalanabb helyzetbe kerül.

Pindroch Tamás
2004. 03. 20. 0:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Hallottam a tervezett intézkedésről, de remélem, az csak szóbeszéd – mondta lapunknak Czeglédi László, az MTV Közalapítvány MSZP-s elnöke. Leszögezte: küzdeni fognak a csökkentés ellen, mivel ők az elfogadott üzleti tervükben úgy számoltak, hogy a tízmilliárdból nyolc és fél milliárd forint a köztévéé.
Peták István, a testület MDF-es delegáltja közölte: ő eleve nem fogadta el a társaság szerinte feltételezésekre épített üzleti tervét. Nem hivatalos információkra alapozva közölte: úgy tudja, valóban csökkeni fog az eredetileg előirányzott összeg, és tavalyhoz képest (amikor a 7,2 milliárdos céltámogatásból az MTV hatmilliárd, a Duna TV hétszáz-, a rádió ötszázmilliót kapott) a köztévé mindössze a pénz negyven százalékát kaphatja meg. Pinke György, az MTV alelnöke szerint, ha a csökkentés valóra válik, kilátástalan helyzetbe kerülhetnek.
A Pénzügyminisztérium (PM) sajtóosztályának illetékese közölte: a forrás esetleges csökkentése nem a tárca, hanem az Országgyűlés költségvetési bizottságának hatáskörébe tartozik. Szakértők viszont állítják: a testület csak arról az öszszegről tud dönteni, amelyet a PM ténylegesen előirányoz erre a célra, ez viszont tízmilliárdnál jóval kevesebb lesz. Hozzátették: nincs semmiféle kötelezettség arra, hogy a költségvetésben meghatározott pénzt osszák fel.
– E pillanatban hiedelmekkel nem kívánok foglalkozni, csak akkor, ha kézzelfogható jele lesz a megvonásnak – közölte Gellért Kis Gábor, a Magyar Rádió Közalapítvány szocialisták által delegált elnöke. Helyettese, Szadai Károly, a kuratórium fideszes küldöttje szerint viszont nagyon fájdalmas lenne az egyébként is rászoruló közmédiumok számára, ha a tízmilliárd forint – amely a költségvetés egésze szempontjából nem nagy pénz – a megszorítás áldozata lenne. Szijártó István, a rádió gazdasági igazgatója elmondta, hogy bár üzleti tervükbe nem építették be a céltámogatást, nagyon érzékenyen érintené őket, ha nem kapnák meg.
Bíró Sándor, a Duna TV tulajdonosi jogait gyakorló Hungária TV Közalapítvány MSZP által delegált elnöke, az MTI-nek a kuratóriumi ülés után elmondta: költségvetési támogatást tartanak szükségesnek a tengerentúli sugárzáshoz és az elengedhetetlen beruházások megvalósításához. Hozzátette: az Országgyűlés évekkel ezelőtt határozatban ítélt meg a tengerentúli adás elindításához 900 millió forintot, amelyhez mindeddig nem jutottak hozzá. Szavai szerint a 2002-ben elindított tengerentúli sugárzás éves költsége eléri a 460 millió forintot.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.