Napi sajtószemle

2004. 03. 16. 23:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

THE GUARDIAN
Az iraki háború ellen következetesen fellépő baloldali brit lap számos cikkben elemzi és hatásaiban a spanyol határokon messze túl ható földrengéshez hasonlítja a Bush- és Blair-barát Aznar-kormány bukását. A lap idézi a nagy tekintélyű Jonathan Eyalt, a londoni Royal United Services Institute tanulmányi igazgatóját, aki szerint Spanyolország „az első ország, amelynek miniszterelnöke Bin Ladennek köszönheti állását”. A szocialista José Luís Rodríguez Zapatero győzelme után egy rádióinterjúban azonnal kijelentette, hogy „Blair és Bush uraknak gondolkodniuk kell azon, hogy háborút nem lehet hazugsággal szervezni”. A Guardian szerint a madridi kormányváltás megváltoztatja az európai erőviszonyokat, azaz a „régi és új Európa” közötti viszonyt, az Egyesült Államokkal fenntartott kapcsolatokat és a „terror elleni háborút”. Zapatero állásfoglalásai hatására Bush és Blair hátán a hideg verejték csapott ki – olvasható a lapban. Ha a franciák most megragadják az alkalmat, akkor erősíteni fogják a Washingtonnal szembeni önálló európai politikát. Aminek még nagyobb lesz az esélye, ha Silvio Berlusconi Itáliában eddig is problematikus politikai helyzete tovább romlik – állítja a brit lap.
A Guardian igen kemény kritikával illeti A civilizációk összecsapása és a világrend átalakulása című könyve révén világhírűvé vált Samuel Huntington új kötetének egy lapban most, előzetesen publikált részét, amelyből az tűnik ki, hogy a latin-amerikaiak tömeges bevándorlása az Egyesült Államokba elpusztítja az amerikai életformát.
Utolsó napjait élik a szumátrai tigrisek, és éveken belül eltűnnek, ha az orvvadászatot és az erdők pusztítását nem állítják le azonnal. Már csak ötszáz tigris él a vadonban, és négy év alatt ötvenet gyilkoltak meg közülük.

SÜDDEUTSCHE ZEITUNG
Az Irak elleni háborút a német szociáldemokratákhoz hasonlóan ellenző müncheni balliberális lap nem kis kárörömmel fogadta, hogy a jobboldali Aznar-kormány elsősorban az iraki megszállásban való részvétele és annak következményei miatt bukott meg – olvasható Az arrogancia vége című cikkében. Aznar most megbűnhődik, amiért a spanyol nép többségének háborúellenességét a béketüntetők bírálatával intézte el.

HA'ARETZ
Colin Powell amerikai külügyminiszter biztosította a Zsidó Világkongresszust, hogy – szemben a korábbi információkkal – az új iraki alkotmány nem tartalmaz diszkriminációt a zsidók ellen.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.