Kizárt, hogy június 13-án, az európai parlamenti képviselők választásának napján népszavazás legyen Medgyessy Péter miniszterelnök közvetlen államelnök-választásra és kisebb parlamentre vonatkozó javaslatairól – nyilatkozta tegnap lapunknak Horn Gábor, az SZDSZ ügyvivője. Hozzátette: a szabad demokratáknak még nincs hivatalos álláspontja a kérdésben, de biztosra veszi, hogy a referendum kezdeményezése esetén többen, akár az SZDSZ részéről is a taláros testülethez fordulnak. Így az eljárás – időtartama miatt – eleve megakadályozná a népszavazás kiírását az EP-választás napjára.
– Lesznek jelentkezők – figyelmeztetett Horn Gábor, aki közölte: egyetért Sólyom László, az Alkotmánybíróság volt elnöke álláspontjával, miszerint az országgyűlési és önkormányzati választások napjára vonatkozó népszavazási tilalom az európai parlamenti választások időpontjára is vonatkozik.
*
Horn Gábor hangsúlyozta, hogy a népszavazás későbbi kiírását sem tartja elfogadhatónak, ugyanis a kérdésekben konszenzus van a pártok között, így felesleges lenne 6 milliárdot költeni arra, amivel így is gyakorlatilag mindenki egyetért.
Horn Gábor SZDSZ-es politikus véleményével ellentétes álláspontot fogalmazott meg Bárándy Péter igazságügy-miniszter. A távirati irodának nyilatkozó tárcavezető szerint nincs jogi akadálya a referendum megtartásának. Bárándy közleményében hivatkozott a népszavazásról szóló törvényre, amely szerint nem lehet referendumot tartani az országgyűlési képviselők, illetőleg a helyi önkormányzati képviselők és polgármesterek általános választásának napján, valamint az azt megelőző és követő 41 napon belül. Kiemelte: az EP-választást is szabályozó választási eljárásról szóló törvényben azonban nincs ehhez hasonló tiltó rendelkezés.
Sólyom László, az Alkotmánybíróság (Ab) volt elnöke ugyanakkor lapunkkal közölte: habár a népszavazásról szóló törvényben egy jogalkotói mulasztás miatt nincs benne, de a jogszabály céljából adódik, hogy referendumot az EP-választások napján nem lehet tartani. Hozzátette: népszavazás tartása az adott időpontban visszaélés lenne egy véletlen jogalkotói mulasztással. Korábban hasonlóan fogalmazott Zlinszky János volt alkotmánybíró is. Szerinte az EP-választás is országos választásnak minősül, így referendum tartása az adott napon nem lehetséges.
Szakértők szerint a miniszterelnök által felvetett népszavazás lebonyolítására amúgy sem lenne esély. Az Országos Választási Bizottság ugyanis hiába hitelesítené a kérdéseket, döntését bárki megtámadhatja az Ab-nél, ezzel pedig biztosan elérné, hogy az eljárási határidők miatt ne legyen tartható a referendum június 13-i kiszemelt időpontja.

Eladó a vármegye legkisebb háza – különleges ajánlat Vérteskethelyről