Népszavazás: vétóra készül az SZDSZ

Ha kell, az SZDSZ tagjai is készek alkotmánybírósági eljárással megvétózni Medgyessy Péter miniszterelnök júniusi népszavazási indítványát – derült ki Horn Gábor ügyvivő nyilatkozatából.

Szakács Árpád
2004. 03. 04. 23:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Kizárt, hogy június 13-án, az európai parlamenti képviselők választásának napján népszavazás legyen Medgyessy Péter miniszterelnök közvetlen államelnök-választásra és kisebb parlamentre vonatkozó javaslatairól – nyilatkozta tegnap lapunknak Horn Gábor, az SZDSZ ügyvivője. Hozzátette: a szabad demokratáknak még nincs hivatalos álláspontja a kérdésben, de biztosra veszi, hogy a referendum kezdeményezése esetén többen, akár az SZDSZ részéről is a taláros testülethez fordulnak. Így az eljárás – időtartama miatt – eleve megakadályozná a népszavazás kiírását az EP-választás napjára.
– Lesznek jelentkezők – figyelmeztetett Horn Gábor, aki közölte: egyetért Sólyom László, az Alkotmánybíróság volt elnöke álláspontjával, miszerint az országgyűlési és önkormányzati választások napjára vonatkozó népszavazási tilalom az európai parlamenti választások időpontjára is vonatkozik.
*

Horn Gábor hangsúlyozta, hogy a népszavazás későbbi kiírását sem tartja elfogadhatónak, ugyanis a kérdésekben konszenzus van a pártok között, így felesleges lenne 6 milliárdot költeni arra, amivel így is gyakorlatilag mindenki egyetért.
Horn Gábor SZDSZ-es politikus véleményével ellentétes álláspontot fogalmazott meg Bárándy Péter igazságügy-miniszter. A távirati irodának nyilatkozó tárcavezető szerint nincs jogi akadálya a referendum megtartásának. Bárándy közleményében hivatkozott a népszavazásról szóló törvényre, amely szerint nem lehet referendumot tartani az országgyűlési képviselők, illetőleg a helyi önkormányzati képviselők és polgármesterek általános választásának napján, valamint az azt megelőző és követő 41 napon belül. Kiemelte: az EP-választást is szabályozó választási eljárásról szóló törvényben azonban nincs ehhez hasonló tiltó rendelkezés.
Sólyom László, az Alkotmánybíróság (Ab) volt elnöke ugyanakkor lapunkkal közölte: habár a népszavazásról szóló törvényben egy jogalkotói mulasztás miatt nincs benne, de a jogszabály céljából adódik, hogy referendumot az EP-választások napján nem lehet tartani. Hozzátette: népszavazás tartása az adott időpontban visszaélés lenne egy véletlen jogalkotói mulasztással. Korábban hasonlóan fogalmazott Zlinszky János volt alkotmánybíró is. Szerinte az EP-választás is országos választásnak minősül, így referendum tartása az adott napon nem lehetséges.
Szakértők szerint a miniszterelnök által felvetett népszavazás lebonyolítására amúgy sem lenne esély. Az Országos Választási Bizottság ugyanis hiába hitelesítené a kérdéseket, döntését bárki megtámadhatja az Ab-nél, ezzel pedig biztosan elérné, hogy az eljárási határidők miatt ne legyen tartható a referendum június 13-i kiszemelt időpontja.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.