Az 1800-as évek elején kezdték építeni, majd 1846-ban nyitotta kapuit a Nádor. Rövidesen nemcsak Pécs, hanem az egész régió legkiemelkedőbb „intézményévé” nőtte ki magát, nem utolsósorban az akkori értelmiség, művészvilág színe-javának köszönhetően, akik nap mint nap itt múlatták az időt. A nádorispánságának 50. évfordulóját betöltő József nádorról kapta a nevét a szálloda, melyet Schönherr Eduárd és Stopfer Márton épített. Ők elsőként annak a Hohe Györgynek adták bérbe az épületet, aki ekkor már a Korona és a Török Császár kávéházakat működtette Pesten.
Néhány évvel később a szálló vezetését egyik építője, Schönherr Eduárd vette át. Az igazi fénykor ekkortól következett. A tulajdonos Bécsből rendelt ezüst étkészletet, Prágából hozatott puncsot és likőrt, a világ különböző pontjairól származó italok és ételek mindennaposak voltak.
A századforduló környékén újjáépítették a Nádort, mégpedig a pesti Pannónia Szálló mintájára. Az immár megújult Nádor Szálló 1902 novemberében tartotta második megnyitóját. Hatalmas kávéház, a falakon velencei tükrök, gobelinek, biliárdasztalok, faborítású vendéglő, nyitható tetejű, 150 férőhelyes télikert szökőkúttal és pilseni sör várta a vendégeket.
A szállóban a pazarul berendezett, kitűnő minőségű italokat kínáló kávéház jelentette a legtöbbet a vendégeknek. Ez volt egyébként az egyetlen az országban, amely túlélte az ötvenes évek államosításait, és egészen a rendszerváltásig működött. 1989-ben azonban lehúzták a rolót, és ezt azóta sem sikerült még senkinek felhúznia.
A záróra óta többször is tulajdonost váltott az épület, de 1999 óta a Danubius Hotels Group Rt. tulajdonában van. Ők 70 milliót fizettek érte az ÁPV Rt.-nek. (A vagyonkezelő elkövette azt a hibát, hogy úgy adta el az ingatlant, hogy nem írt elő visszavételi, illetve kivitelezési kötelezettséget.) A kezdeti lelkesedés hangzatos terveket produkált: négycsillagos szálloda sörözővel, étteremmel és kávéházzal, amelyhez egy 500 férőhelyes konferenciaterem is kapcsolódott volna. A Danubiust akkor érte az első meglepetés, amikor meghallották a kivitelezők hárommilliárdos árajánlatát. Azóta sem tértek magukhoz.
Némi kivitelezői alkudozás után következett a kedvezőbb hitelkonstrukciós tárgyalássorozat a felújítást finanszírozó bankkal, a hitelkamatot ugyanis túl magasnak találták a Danubiusnál. Nem tolonganak a turisták sem Magyarországon, Pécsett sem, így ez sem sürgeti különösebben az építkezés elindítását, de nem sürgeti a város sem, pedig bármikor lehetősége lenne arra, hogy kötelezze a Danubiust a külső munkálatok elvégzésére, a homlokzat felújítására. Így továbbra is marad a fából ácsolt, nem túl látványos „alagút” az épület előtt.
Bár korábban felmerült, a város háromszázmillió forinttal támogatná a munkálatokat, melyet öt év alatt, részletekben kellene törlesztenie a cégnek, de ebből sem lett semmi, mivel nem kezdődött el a tényleges munka. Az Orbán-kormány félmilliárd forinttal támogatta a beruházást, de a fenti okok miatt ez a pénz is elúszott. Ellenzéki képviselők szerint a felújítás azért maradt el az elmúlt másfél évtizedben, mert a Nádor után érdeklődő befektetőket, beruházókat félretájékoztatták, és mindig csak a helyszíni vizsgálatok során derült ki, jóval többe kerülnének a munkálatok, mint az várható volt. Deák Imre, a Danubius Hotels általános vezérigazgató-helyettese nem kívánt nyilatkozni, mert szerinte azon valaki mindig megsértődik. Mint mondta, elégedjünk meg annyival, hogy komolyan foglalkoznak az épület felújításával. Ez a komolyság viszont már öt éve tart. Látványos változás nélkül.
Ma már csak a farontó gombák örülnek a Nádornak, jól érzik magukat a tetőszerkezetben, illetve a falakban, ahová alaposan befészkelték magukat. A könnyező házigombának nevezett élősködők – a szakértők szerint – képesek elpusztítani a száraz faanyagot, de sejtfonalai a falazatban is terjednek, átnőhetnek akár egy félméteres téglafalon is. Abban csak reménykedni lehet, hogy ezt már nem éri meg az épület, mert ebben az esetben egyszerűen magába roskadna. Bár lehet, hogy mindenkinek ez lenne a legjobb, ha már felújítani senki nem akarja.

Orbán Viktor országúti harcosokkal találkozott