Molnár vádaskodása nem új keletű, 2003 novemberében már Gál J. Zoltán kormányszóvivő is az ingatlanszövetkezetek körül kialakult botrányokra hivatkozva indokolta a felügyelet jogi státusának felülvizsgálatát. Ezzel szemben pontosan a PSZÁF volt az egyetlen intézmény, amely az elmúlt két és fél évben rendszeresen felhívta a közvélemény figyelmét az ingatlanszövetkezetek működésében rejlő kockázatokra. Szász Károly elnök többször kezdeményezte az ingatlanszövetkezetek ellenőrzésének megoldását, tekintettel arra, hogy az ingatlanszövetkezetek nem tartoznak a hitelintézeti és tőkepiaci törvény hatálya alá, így a hatályos törvények nem adnak lehetőséget a felügyelet számára, hogy az ingatlanbefektetési szövetkezetek működését ellenőrizze. A PSZÁF munkatársai hiába próbáltak fellépni az engedély nélküli befektetési szolgáltatási tevékenység és a pénzmosás ellen, törvényi felhatalmazás hiányában nem volt lehetőségük vizsgálatot folytatni, ezért 2003 augusztusában a Legfőbb Ügyészséghez fordulva kezdeményeztek fellépést az ingatlanszövetkezetek ügyében, a törvényesség védelmében.
A PSZÁF politikai támadásként értékeli Molnár László szocialista országgyűlési képviselő vasárnapi kijelentéseit – közölte a felügyelet hétfőn. A PSZÁF szerint Molnár a felügyelet ellen próbálja hangolni a közvéleményt azzal, hogy „tudatosan vagy hozzá nem értésből következetesen összekeveri az ingatlanszövetkezeteket a pénzügyi szervezetekkel, a tagi kölcsön intézményét pedig a betétgyűjtés fogalmával”.
Ismeretes, hogy a Baumag szövetkezet tagjai már többször demonstráltak a Parlament előtt. Az érintettek a hét végén úgy határoztak, hogy újabb egy hét haladékot adnak a Miniszterelnöki Hivatalnak, az igazságügyi , a belügyi és a pénzügyi tárcának, hogy válaszoljanak a két hete beadott petíciójukra. A társaság 18 ezer befektetője ugyanis nem tud hozzájutni 40 milliárd forintnyi követeléséhez, ezért továbbra is azonnali vagyonzárlatot, felügyelőbiztos kinevezését és a felelősök számonkérését követelik. Ismeretes, hogy múlt szerdán a Legfőbb Ügyészség csalás bűntettének gyanúja miatt rendelt el nyomozást a szövetkezet tevékenységével kapcsolatban, a tagok által tett feljelentés alapján. A Legfőbb Ügyészség a fővárosban folyó valamennyi nyomozást egyesítette és fokozott felügyelet alá vonta.
A Baumag szövetkezet károsult befektetői nevében petíciót adtak át tegnap a Parlamentben Szili Katalinnak, az Országgyűlés elnökének, az iratot Kisfaludy Zoltán kabinetfőnök-helyettes vette át – mondta el Patyi István, a befektetők képviselője az MTI-nek. A befektetők képviselője elmondta: azonnali vagyonzárlatot, felügyelőbiztos kinevezését és a felelősök felelősségre vonását követelik.
Ide kívánkozik, hogy a Vertical- Invest ügyében indított eljárás kapcsán az illetékes szerv, azaz a budapesti XI. kerületi rendőrség gazdaságvédelmi alosztályának nyomozóit már „szabadságra küldték” – értesült róla lapunk. Mint emlékezetes, a Vertical- Invest 1200 befektetőjének hozzávetőleg hárommilliárd forint a kárértéke.
Türelmet kér a Pilis
Kéthetes türelmet kért tagjaitól a Pilis-Invest, amelyet március elejére tett fizetésképtelenné az ingatlanszövetkezeti botránysorozat. A szervezetnek a többi ingatlanszövetkezeti problémák miatt 2,5 milliárd forint tagi kölcsönt kellett kifizetnie a múlt fél év során. A jelenlegi több mint négyezer tag követelése tízmilliárd forint. A szövetkezet vezetése úgy látja – írta a Napi Gazdaság –, hogy erre a társaság ingatlanvagyona megfelelő fedezetet biztosít, de csak akkor, ha nem hirtelen, a piaci ár alatt értékesítik azokat. A Pilis-Invest intézkedési tervet állít össze, továbbá a szövetkezet vagyonának felértékelésére szakértőket kér fel. A szövetkezeti botrányok miatt a társaságnak komoly nehézséget okoz azon tervének megvalósítása, miszerint a pénzügyi felügyelete alatt működő ingatlanbefektetési alappá alakulnak. Bajics Éva igazgatósági tag szerint a szövetkezet befektetési jegyeinek nyilvános forgalomba hozatalát most az hátráltatja, hogy nem sikerült megállapodni a feltételekről a tervezett fő forgalmazóval. (Cs. A.)