Piros lapot adnának Cháveznek

Egy esztendő telt el a legutóbbi, komolyabb utcai zavargásokig fajult caracasi tüntetések óta, s venezuelaiak milliói ma ismét azt skandálják, hogy Hugo Cháveznek távoznia kell. Az erőszakkal tarkított belpolitikai huzavona folytatódik, meglehet azonban, hogy Venezuelát túl fontos olajexportőrnek tartják ahhoz, hogy határain túl is sokáig nézzék tétlenül az eseményeket.

György Zsombor
2004. 03. 03. 23:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Egy év nagy idő lehet nemcsak az utcai, hanem a politikai hadszíntereken is, de nem az latin-amerikai szemmel nézve, hiszen a mindennapok mellett a jelek szerint a politikai folyamatok is igen kényelmes tempóban haladnak itt. Az Egyesült Államok Venezuelába látogató s a washingtoni tervezetet Chávez asztalán tálaló Jimmy Carter exelnök tavaly két lehetőséget ajánlott az államfőnek: alkotmánymódosítással szabályozzák szigorúbban az elnöki jogköröket, vagy írjanak ki népszavazást. Utóbbit eddig összesen 3,4 millióan támogatták aláírásukkal, de a választási bizottság mindeddig pont anynyit érvénytelenített közülük, hogy számuk a referendum kiírásához szükséges 2,4 milliót sosem érhette el. Pedig a hajthatatlannak ismert Chávez érdekes módon tavaly még hajlandóságot mutatott a tervek elfogadására, de a napokban mégis megismétlődni látszanak az egy éve történtek. Egy, a venezuelaihoz hasonló olajkinccsel rendelkező ország esetén azonban nehezen képzelhető el, hogy a kiszélesedéssel fenyegető belviszály ne kapjon nemzetközi visszhangot.
Múlt hét végén a Chávez ellen tüntetők a G15 csoport csúcsértekezletének helyszínén akarták átadni petíciójukat, amellyel fel kívánták hívni a világ figyelmét problémáikra. Mint megfogalmazták: népszavazást követelnek a szerintük „önkényuralmat gyakorló, korrupt és az országot romlásba taszító” Chávez visszahívásáról. Az erőszakba torkollt megmozdulás résztvevőit a felfegyverkezett rendfenntartók végül megfékezték, a csúcstalálkozó ennek ellenére közel sem érhette el céljait. Lelkes beszédében – a nemzetközi színtereken egyébként nem túl otthonosan mozgó – Chávez hiába hívta fel a figyelmet olyan közös problémákra, mint a főként amerikai érdekköröknek való mind nagyobb kiszolgáltatottság, a vendégek igencsak szkeptikusnak mutatkoztak a találkozó hasznosságát illetően. Nestor Kirchner argentin államfő környezete nem is titkolta, hogy a caracasi út célja elsősorban a brazil és a venezuelai elnökkel való találkozó volt. Alvaro Uribe kolumbiai elnök mindössze néhány órát töltött Venezuelában, Luiz Inácio Lula da Silva brazil államfő pedig indoklás nélkül a tervezettnél korábban hazautazott.
Az egyre kényelmetlenebbül helyezkedő Chávezt tehát már nem csak az utca emberei, hanem láthatóan a nagypolitika résztvevői is szorítóba fogták. S bár az iraki invázió óta washingtoni körökben kevésbé elegáns dolog nyíltan az olajkérdésekről diskurálni, a Venezuela komoly exportpartnerének számító Egyesült Államok is nyilván komoly figyelmet szentel a caracasi eseményeknek. Az egyre nagyobb nyersanyag-behozatalra szoruló Washingtonnak ugyanis egyértelmű érdeke a latin-amerikai országot sújtó válságkorszak mielőbbi lezárása, mindehhez azonban nélkülözhetetlen, hogy megfelelő tárgyalópartnerre leljen Caracasban. Az ellenzék egyelőre a tankokkal való fenyegetés ellenére sem mutatja az enyhülés jeleit, s mivel Chávez egyre több fejtörést okoz, de egyre kevésbé kelti megbízható üzletember benyomását, könnyen lehet, hogy előbb-utóbb Washington is jobbnak látja, ha segít lecserélni az ötödik legnagyobb olajexportőr ország fejét. S ami ezután következhet, az a közelmúltból jól ismert.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.