Pofon a Felvidékről?

Pataky István
2004. 03. 13. 0:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Hány jelzés, tiltakozás, pofon kell még Medgyessy Péternek ahhoz, hogy felismerje: szabadon választott magyar miniszterelnökhöz méltatlan az, ahogyan ő és kormánya az utóbbi másfél évben viszonyul a határon túli nemzetrészekhez? Mennyi csalódásnak, elkeseredettségnek és dühnek kell öszszegyűlnie a szomszédos országok magyarlakta vidékein ahhoz, hogy az erdélyi származására oly büszke Medgyessy Péter végre azt tegye, amit az alkotmány tételesen rögzít? „A Magyar Köztársaság felelősséget érez a határain kívül élő magyarok sorsáért, és előmozdítja a Magyarországgal való kapcsolatuk ápolását” – áll az alaptörvény általános rendelkezései között, s ha a szocialista–szabad demokrata-kormány eddigi ténykedését vesszük alapul, nem nehéz megállapítani, hogy az alkotmány e passzusának betűje és szelleme egyaránt sérül.
Bugár Béla várhatóan visszautasítja a nemzeti ünnep alkalmából neki szánt kitüntetést, a Magyar Köztársasági Érdemrend nagykereszt fokozatát. A Magyar Koalíció Pártjának (MKP) elnöke – Duray Miklóssal, Tőkés Lászlóval vagy Ágoston Andrással ellentétben – mindmáig igyekezett bizalmat szavazni a Medgyessy-kabinetnek, s hinni az ígéreteknek, majd az azok elmaradását követő cinikus magyarázkodásoknak. Most telt be az a bizonyos pohár. Bár a kitüntetés visszautasításának hivatalos indoklását Bugár Béla csak a nemzeti ünnep utáni napra ígéri, az elégedetlenség okai már hosszú hónapok óta ismertek. Kezdődött minden azzal, hogy az alig beiktatott kormány azon nyomban nekiesett a határon túliak szülőföldön való megmaradását, ottani boldogulását elősegítő státustörvénynek. Annak a jogszabálynak, amelyet egyébként a szocialista frakció is megszavazott. A státustörvény megnyirbálásával egyetlen határon túli magyar szervezet sem értett egyet, többségük mégis elfogadta azt, abból a logikából kiindulva, hogy legalább a megmaradt kedvezményektől ne essenek el a jogszabály alanyai. A felvidékiek esetében a státustörvénynek külön története van. Először a pozsonyi vezetés ellenezte hajthatatlanul a jogszabály végrehajtását, később pedig a Brüszszelben aláírt magyar–szlovák megállapodás kétértelmű megfogalmazása okozott csalódást a Felvidéken, hiszen a jelen állás szerint a státustörvény által biztosított oktatási-nevelési támogatások nem jutnak el a pályázó családokhoz.
A kedvezménytörvény körüli hercehurca és gáncsoskodás után az anyaországi támogatási rendszer egésze került a kormány célkeresztjébe. A Draskovics-csomag részeként 1,2 milliárd forinttal kevesebb jut az anyaországon kívül élő magyarokra 2003-hoz képest. Az idén a tervezett 2004-es költségvetéshez képest 884,1 millió forinttal, vagyis hozzávetőlegesen tizenöt százalékkal kevesebb pénz jut a határon túliak támogatására. Ami annyit jelent, hogy hosszú évek során, rendkívül nehéz körülmények között kiépített intézményrendszerek kerülnek veszélybe. Történik mindez a határon túliak véleményének semmibevétele mellett. A kormány lassan egy éve vonakodik attól, hogy a kisebbségben élő magyarok vezető politikusainak szemébe nézzen, hogy érveiket meghallgassa. Tavaly ősszel lett volna esedékes a Magyar Állandó Értekezlet (Máért) soronkövetkező ülése, amelynek témái között olyan kérdések szerepeltek volna, mint a státustörvény végrehajtása, a kettős állampolgárság vagy az autonómia. Az egyeztetés elmaradt, s a kormányzat még arra sem méltatta a határon túli szervezeteket, hogy megindokolja az összehívás elmaradásának indokát. A támogatások drasztikus csökkentésekor a Medgyessy-kabinet szintén megkerülte a Máértot, annak ellenére, hogy a határon túliak folyamatosan sürgették a tanácskozás mielőbbi összehívását. Ezt tette az MKP is, Budapest azonban tudomást sem vett a felvidéki aggályokról.
Míg az MKP-politikusok gyakorlatilag nemkívánatos személyekké váltak Medgyessy Péter és Kovács László köreiben, addig baráti látogatásra Magyarországra érkezett bizonyos Robert Fico. A Smer nevű szlovák párt vezetője alig néhány nappal budapesti vizitje előtt éles nacionalista kirohanást intézett az MKP ellen, s nyíltan revizionizmussal vádolta meg Bugár Béláékat. Ficónak nem ez volt az első magyarellenes megnyilvánulása. Pártja még Meciarnál is hevesebben ellenezte a révkomáromi magyar egyetem megnyitását. Ficóék érvei között szerepelt például, hogy a stressz atyjáról, Selye Jánosról nem lehet egyetemet elnevezni, mert ilyen nevű ember sosem létezett, az illető tudóst ugyanis Hans Selyének hívták, de ez sem ok arra, hogy a magyarok Szlovákiában, egy olyan országban önálló egyetemet kapjanak, ahol már huszonnégy egyetem működik, és azok fenntartására sincs pénz. A Smer képviselői egyhangúlag törvényellenesnek tartották a pozsonyi törvényhozás magyar egyetemalapításra vonatkozó döntését. Robert Fico korábban egy hetilapnak azt nyilatkozta, a Magyar Koalíció Pártjának normális országban nem volna helye. „Azt mondom: beszéljetek magyarul, csináljatok, amit akartok, használjátok a magyar nyelvet a hivatalokkal való kapcsolatokban, vannak színházaitok, televíziós műsorotok, mindenetek megvan, amit akartok? De Szlovákia állampolgárai vagytok, tehát tanuljátok meg és használjátok az állam nyelvét, a szlovák nyelvet” – íme egy magyaroknak szánt nyilatkozatgyöngyszem Ficótól. Mindezek ismeretében – és az MKP előzetes intése ellenére – fogadta Kovács László Robert Ficót. S nemcsak fogadta, de az MSZP részéről támogatást ígért ahhoz, hogy a Smer mielőbb bebocsátást kapjon az Európai Szocialisták Pártjába és a Szocialista Internacionáléba.
Egy ilyen megalázássorozat után jutott eszébe Medgyessy Péter miniszterelnöknek (vagy az amerikai tanácsadópárosnak), hogy valamiféle kárpótlásként, durcás kedvére gyógyírként a Magyar Köztársasági Érdemrend nagykereszt fokozatával lepi meg Bugár Bélát. Nagyvonalú kormányfői hátbaveregetés a mellőzöttnek, avagy fizetség a jövőbeni hallgatásért? Van-e határa a cinizmusnak? Még mielőtt bárki azt hinné, a kormányfő szívére veszi Bugár Béla határozott állásfoglalását, érdemes tájékozódni a Népszabadságból. A lap szerint „a kitüntetés visszautasítása összefügghet Orbán Viktor hónap eleji szlovákiai útjával, amely során a Fidesz elnöke többször is négyszemközt tárgyalt az MKP vezetőjével, és valamilyen formában nyomást gyakorolhatott rá”. Összeáll a kép, nemde? A kormánylapnál már tudják, most is Orbán húzogatja a háttérből a szálakat. „Otromba újságírói csúsztatásnak, de akár minősíthetetlen hazugságnak is nevezhetném az ilyen feltételezést” – foglalta össze sommásan Bugár Béla, a Népszabadságban megjelent hírrel kapcsolatos véleményét. Medgyessy Péter maga is jól tudja, a kitüntetést azt követően ajánlotta fel telefonon Bugárnak, miután Orbán Viktor már elutazott Szlovákiából.
Félő, hogy Duray Miklós után Bugár Béla is feketelistára kerül Budapesten. S hamarosan eljöhet az az idő is, amikor a mogorva magyar határőr egykedvűen közli a Fidesz-bérenc felvidéki politikusokkal: nem léphetnek be Magyarországra, mert jelenlétük veszélyezteti a szocialista állam biztonságát.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.