Putyin már a jövőt tervezheti

Vlagyimir Putyint legfeljebb a választók érdektelensége foszthatja meg attól, hogy vasárnap elsöprő többséggel újra Oroszország elnökévé válasszák. Ha ugyanis a részvételi arány 50 százalék alatt marad, akkor a választás érvénytelen, ami komoly presztízsveszteséggel járna a hatalomra nézve. A helyi és országos vezetők azonban semmit sem bíznak a véletlenre, s a legkülönbözőbb módon igyekeznek fokozni a politikai aktivitást.

2004. 03. 11. 23:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Tomszk kormányzója egy zártkörű értekezleten 80 százalékos részvételt ígért, Észak-Kaukázus 90-et, míg a novgorodi terület első embere megelégszik 60 százalékkal is. Mindez semmi azonban ahhoz képest, hogy Habarovszkban csak különlegesen indokolt esetben vesznek fel betegeket vasárnap előtt a kórházba, egy tengermelléki kisváros főiskolájának rektora 100 százalékos vállalást tett, s a siker érdekében tanítási nappá nyilvánította március 14-ét. A régiók vezetői tehát egymással versengve próbálnak a központ kedvében járni, a helyi elöljárók pedig, átérezve a helyzet komolyságát, a legkülönbözőbb ötletekkel igyekeznek „hozni” a tervet. Szentpéterváron például sms-szavazással próbálják felkelteni a fiatalok érdeklődését a választások iránt, s az egyik moszkvai rádió is a 18 és 35 év közötti korosztályt célozta meg a voksoláshoz kapcsolódó, több szervezet által már kifogásolt akciójával. A Dinamit FM ugyanis az „Év bombája” elnevezésű fesztiválra ígért jegyeket a fiatal szavazóknak. A szavazás napján több városban ingyenes lesz a helyi közlekedés, a voksolásra kijelölt helyiségeknél különböző programokat, amatőr koncerteket, kedvezményes vásárokat szerveznek. Jakutszkban például 500 rubel (mintegy 3000 forint) engedményt adnak a kommunális szolgáltatások díjából annak, aki igazolja, hogy részt vett szavazáson.
A politika iránti érdeklődést eleve fokozta az elmúlt hetekben a kormányváltás, amelynek időzítése aligha volt véletlen. Kaszjanov menesztésével Putyin követ dobott az állóvízbe, majd Fradkov és a kabinet tagjainak jól adagolt kinevezésével kihívóit végérvényesen marginalizálta, s elvette az élét a liberálisok elkeseredett bojkottpróbálkozásainak is. A legutóbbi felmérések szerint már a lakosság 54 százaléka ígéri biztosra a részvételt, így a kérdés már csak az, hogy 70 vagy 80 százalékkal győz az alternatíva nélküli Putyin.
A szavazás első felvonása egyébként már a hét közepéig lezajlott. A közel 30 ezer nehezen megközelíthető településen élők – rénszarvaspásztorok, a sarkvidéki kutatóállomások beosztottjai, a március 14-én éppen tengeren lévő matrózok, összesen mintegy 100 ezren – adhatták le a törvények értelmében előzetesen a voksukat. Közel ennyien szavazhatnak Abháziában is, ahol tömegesen kapták meg az utóbbi időben az orosz állampolgárságot.
***
Üzenet a tagjelölteknek.
Oroszország felbonthatja az Európai Unióba május elsejével belépő nyolc térségbeli országgal érvényben lévő kétoldalú szerződéseit, jelentette ki sajtóértekezletén Mihail Fradkov. A miniszterelnök úgy fogalmazott, hogy lesznek olyan államok, amelyekkel ezt megteszi, míg lesznek, amelyekkel nem. Mint Fradkov kijelentéséből is kiderül, Oroszország a belépőkkel külön-külön tárgyalna, s pozícióit erősítendő a megosztásra játszik. (MN)

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.