Rudas fürdő: romlás vagy reneszánsz?

A több száz éves budai termálfürdő – amúgy halaszthatatlan – felújításának tervezett megkezdése előtt alig egy hónappal csak a „zuhanyhíradóból” lehet informálódni a bezárást, a várható újranyitást és a projekt konkrét részleteit illetően. A régi törzsvendégek, a gyógyintézményt igénybe vevő betegek, de a személyzet számára sincs a jó öreg Rudasnak megfelelő alternatívája.

Ludwig Emil
2004. 03. 03. 23:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Szakállas hírek a budai Rudas fürdő történetéből: a Gellért-hegy alatt fakadó hőforrások gyógyító vizére már az 1200-as években fürdőt építettek a johannita rendi, ispotályos lovagok, három évszázaddal később – 1556 és 1566 között – Szokoli Musztafa budai basa készíttetett boltozatos medence- és gőzfürdőt az ősi dunai átkelőhely közelében. Újabb kerek háromszáz évvel később, 1866. május 16-án az alábbi közérdekű hírt plakátozták ki Pest-Budán magyarul és gót betűkkel: „A fürdő igazgatóság (Direction des Bruckbades) tisztelettel értesíti a közönséget, miszerint a kitűnő gyógyhatásáról hazánkban általánosan ismeretes, és a fürdővendégek nagyobb kényelmére újonnan átalakított Rudas-fürdő megnyitott. A vendéglátó helyiségek újonnan megnagyobbíttattak, a vendég szobák czélszerűen átalakíttattak, nem különben a fürdők ára tetemesen leszállíttatott stb. usw.”
Ez utóbbi hír nemcsak azért elgondolkodtatóan időszerű most, mert ép elmével elképzelhetetlen manapság bármely szolgáltatás árának leszállítása, hanem mert hónapok óta járja a hír a roppant kedvelt budai fürdő háza táján, hogy – a szomszédos Rác fürdő után – hamarosan a Rudas is bezár, állítólag felújítás céljából. Az állítólag szónak itt és most különös jelentősége van, miután minden információ, ami a fürdővendégek, a személyzet, a helyben működő gyógyászati részleg betegei és dolgozói, a büfé, továbbá az egyéni és csoportos érdeklődők – beleértve a sajtót is – rendelkezésére áll, ezzel kezdődik. A fürdő bezárásáról szóló hírek hetek óta úgy lebegnek, mint a termálmedencék kálcium-magnézium-hidrogén-karbonátos és szulfátos radioaktív hévizében az alkálium- és fluoridionok. A közelgő zárórának a mendemondákon kívül konkrét jelei, hogy az erre az évre kiadott kedvezményes éves bérletek csak negyed évre érvényesek, és a szakorvosi beutalók is csak március 31-ig használhatók fel.
Hogy a fürdő törzsközönségének (és személyzetének stb.) akut bizonytalanságát megértsük, tudni illik, hogy ebből a fajta, a török hódoltság idejéből származó fürdőből nem sok létezik a Balkánon innen, azok is mind a Duna budai partján fakadó, világhírű termálforrások mentén vannak, közülük azonban ma már egyedül csak a Rudas alkalmas a hagyománytisztelő, többgenerációs törzsközönség és betegkör ellátására. A Császár fürdő török kori fedett medencéje a reumakórház épülettömbjén belül található, csupán időszakos belső használatra szolgál, a közelében lévő Malom-tó gyalázatosan pusztulni hagyott épülete Fehér Béla-regénybe illő romfürdő. A Fő utcai Király – különösen a Rudashoz képest – kicsi, műszakilag elavult, a nyitvatartási ideje és a férfinapokon a fürdőt látogató közönség egy részének irányultsága amúgy sem teszi lehetővé a konzervatív ízlésű vendégek zavartalan fürdőzését. Az Erzsébet híd budai hídfője közelében lévő másik török fürdő, a tabáni Rác esete pedig csak táplálja a Rudas vendégeinek aggodalmát, az épületet ugyanis 2002 tavaszán bezárták, meglehetősen fura pénzügyi kondíciókkal „privatizálták”, és azóta egyetlen jövőbe mutató kapavágás sem történt az épületért. (A két éve bezárt Rác fürdőből a fellengzős tervek szerint mélygarázzsal és vendéglátó-létesítményekkel jelentősen kibővített luxustermálhotelt létesítenek, amelyet sikló köt össze a Citadellával. Ebből eddig láthatóan annyi történt, hogy a fürdő faláról eltűnt a nagyóra, és pár napja új cégtábla került a bezárt kapu fölé: „Hevesi Thermál”.)
A Rudas fürdőre visszatérve, azt senki sem vitatja, hogy a több száz éves épületre rég ráférne egy alapos tatarozás. A háború előtt készült képeken látható, idillikus környezetben lévő fürdő a hozzá tartozó hotellel, étteremmel, ivócsarnokkal és promenáddal már csak várostörténeti emlék, Budapest 1945. évi ostroma szinte megsemmisítette a becses műemléket. A Dunába robbantott Erzsébet híd tövében csak egy szomorú romhalmaz maradt. A nyolcszögletű fürdőtér beomlott kőkupolája helyett az 50-es években készítettek új gömbhéjazatot vasbetonból. A napról napra komoly igénybevételnek kitett száraz és nedves gőzkamrák, a folyamatos vízáramlású, különböző hőfokú medencék, a fűtés, a szellőztetés és más gépészeti berendezések alapvetően elavultak, száztíz százalékig kiszolgáltak. Az öltözők csak a napi karbantartásnak köszönhetően szolgálnak megfelelően, de a tágas előcsarnok például kritikus műszaki állapotban van, tetején évek óta befolyik az eső, a hólé. Az egész épületegyüttes külső képe katasztrofális, az elpusztíthatatlan graffitik hovatovább inkább javítanak a látványon, elterelve a figyelmet a leomlott vakolatról.
Az időszerű és szükségszerű renoválás konkrét információi helyett azonban – egy hónappal a tervezett bezárás előtt – a „senki nem tud semmit” és a zuhanyszintű pletykák állapotában leledzik a Rudas tekintélyes létszámú törzsközönsége, akik között érdekességképpen vezető állami és politikai személyiségek is vannak. (Egyes vélemények szerint ez mostanában inkább árt, mint használ a Rudas ügyének.) Ami eddig tényszerű: a fürdő felújításához a Széchenyi-terv keretéből tavaly odaítéltek 195 millió forintot, amely mellé a beruházónak is le kell tennie a projekthez szükséges pénzt. Hogy ez mennyi, arra azt a választ kaptuk a Budapest Gyógyfürdői és Hévizei Rt.-nél, hogy amíg a Fővárosi Közgyűlés nem hagyta jóvá a 2004. évi költségvetést, ők sem tudhatják. Tekintve, hogy a Városházán e cikk megjelenésekor még csak az ez évi forrásmegosztás szerepel a napirenden, a büdzsét majd csak ezután tárgyalják. Az állami költségvetés amúgy is gorombán megnyirbálta a budapesti önkormányzat szabadon felhasználható pénzkeretét, nem sok biztatóra lehet számítani. A fürdő, amellett, hogy egészségügyi intézmény is, védett műemlék, kötelező régészeti feltárással, ami előre nem látható, nem tervezhető többletkiadásokat vonhat maga után.
Az elmúlt hetekben új térfigyelő rendszert helyeztek el az előtérben, bekamerázták a pénztárt és a fürdőbejáratot, a letörlőben az öreg klórmeszes vödör helyett új, automata lábfertőtlenítő gépet helyeztek el. Ez napok alatt kiürült, most újra ott egy műanyag vödör, rossz nyelvek szerint valakinek pont egy ilyen kell a március végi záráskor. A két éve becsukott Rác fürdő közeli példája arra int mindenkit, aki felelős döntési helyzetben van a Rudas sorsát illetően, hogy amíg a beruházáshoz szükséges egzakt, pontos kiviteli és pénzügyi tervek nem állnak rendelkezésre, nincs kijelölve a felelős kivitelező, nincs a bankszámlán a jóváhagyott projekt fedezetéül szolgáló összeg, addig ne zárják be a fürdőt. Egyelőre mindenki jobban jár – a vendégek, a személyzet, a fürdőt üzemeltető cég, még az úgynevezett „világváros” is –, később pedig „remélhető, hogy a tisztelt közönség a jövőben sem hagyja megtagadni szíves részvételét az abban található nagyobb kényelemtől”. Mint az 1866. esztendei felújítás után.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.