Rudi Zoltán lett a köztelevízió elnöke

Rudi Zoltánt, a Magyar Televízió (MTV) aktuális műsorokat felügyelő igazgatóját választotta meg tegnap az intézmény elnökévé az MTV Közalapítvány kuratóriuma. A grémium nagy többséggel fogadta el a jelölést, az SZDSZ-es delegáltak viszont mindvégig Baló György pályázatát támogatták. A kuratórium elfogadta a 2004-es üzleti tervet is.

Pindroch Tamás
2004. 03. 05. 23:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Rudi Zoltán a két MSZP-s és négy MDF-es elnökségi pártdelegált szavazatával nyert kétharmados többséget a kuratóriumi szavazás első körében Baló Györggyel szemben, aki csak a két SZDSZ-es kurátor támogatását élvezte. Az ezután következő – a társadalmi küldöttekkel kiegészülő – nagykuratóriumi voksolás során Rudit tizenkilenc igen, négy nem és három tartózkodás mellett választották meg a köztelevízió elnökévé. Az ügy pikantériája, hogy a „hírigazgató” tavaly is pályázott, akkori dolgozatával azonban egy szavazatot sem gyűjtött be. Most teljesen új pályázatot írt. A grémium tegnap elfogadta a köztévé 2004-es üzleti tervét is. Czeglédi László kuratóriumi elnök sajtótájékoztatóján hangsúlyozta: 2001-hez képest nominálisan is csökkentek a Magyar Televízió költségei.
*
Információink szerint az MDF-ben egészen szerda estig Péterffy András dokumentumfilm-rendező, egyetemi tanár megválasztását támogatták az elnöki posztra. Az ellenzéki párthoz közel álló forrásaink szerint azonban a párttal rendkívül jó kapcsolatokat ápoló Tolvaly Ferenc, a TV2 volt vezérigazgatója végül elérte, hogy a párt a szavazáson mégis Rudit támogassa. (Rudi korábban, amikor még a TV2-nél dolgozott, a vezérigazgató támogatójának számított.)
A megválasztott tévéelnök információink szerint az MSZP-ben nem örvend egyöntetű támogatásnak; a párt médiapolitikusa, Újhelyi István azonban kitartott Rudi mellett; így a kurátoraik végül is rá szavaztak Baló ellenében. A megválasztott elnök egyébként 2000-ben egy csoportos leépítés részeként – lapinformációk szerint – több tíz milliós „lelépési pénzzel” távozott a köztévétől; ekkor azt vállalta, hogy öt évig nem tér vissza a köztelevízióba. Két év múlva viszont hírigazgató lett, s ígéretet tett rá, hogy a végkielégítést részletekben visszafizeti. Tegnapi sajtótájékoztatóján újságírói kérdésre elmondta, hogy jelen pillanatban is törleszti az összeget az MTV-nek.
Rudinak elnökké választása miatt jogilag most ismét ki kell lépnie az MTV-től, hiszen a kuratórium alkalmazásába kerül. A tájékoztató után azon kérdésünkre, miszerint most jár-e neki végkielégítés, és mit kezd az összeggel, elmondta: biztosan nem jár, de ha kapna is, nem tartana rá igényt.
Az elnök tervei között a mostani kettő helyett négy tematikus (nosztalgia, sport, hír és kulturális) közszolgálati csatorna, új szervezeti struktúra kialakítása, az értékesítési rendszerük – a reklámpolitika – átalakítása szerepel. Hozzátette: örülne, ha a parlament úgy módosítaná a médiatörvényt, hogy az MTV adásaiban ne legyen reklám és annak is örülne, ha 2005-től normatívvá válna az MTV állami támogatása.
Az eddigi „hírigazgató” elnökké választása után megüresedik posztja, és kérdéses az is, hogy Pinke György mellett ki lesz a köztévé alelnöke és milyen jogkörrel rendelkezik majd. Információink szerint ez utóbbi posztra esélyes lehet mind Péterffy András, mind a jelenleg a közéleti műsorokat irányító Dobos Menyhért. A Magyar Nemzet úgy értesült, Rudi támogatásának feltételei közé tartozott, hogy az MDF a hírterületet megerősítheti; olyan nevek merültek fel e terület vezetői rangú posztjaira, mint Dlusztus Imre, a Hír TV és Gazsó L. Ferenc, a Magyar Hírlap volt főszerkesztője.

***

Újhelyi István (MSZP): Örülök, hogy az MTV érdekében, a káosz elkerülése miatt a kuratórium felelősen gondolkodó tagjai elnököt tudtak választani a köztévé élére; a kétharmados döntéshez mindenképpen konszenzusra volt szükség.
Herényi Károly (MDF): Természetes, hogy a demokrata fórum kurátorai kormánypárttal szavaztak együtt az elnökválasztáson. A televízió vezetőjét csak kétharmados többséggel lehet megválasztani, így elnököt csak akkor lehet kinevezni, ha a négy MDF-es kurátor valamely kormánypárttal együtt szavaz. Az sem lett volna jobb, ha az SZDSZ-es kurátorokkal voksolt volna azonosan a négy MDF-es delegált.
Pető Iván (SZDSZ) nem nyilatkozott, mert szerinte az elnökválasztás kommentálása nem az ő, hanem a kurátorok feladata.
Haraszti Miklós, az SZDSZ kurátora: Baló György pályázatát támogattuk, mert ő a közszolgálatiság mintaképe. Rudi Zoltánnak azonban gratulálunk.
Halász János (Fidesz) nem kívánta kommentálni a döntést, kijelentve: azt egy olyan testület hozta, amelyből törvénytelenül kiszorították a legnagyobb ellenzéki pártot.

***

Rudi Zoltán 40 éves, jogász végzettségű. Pályáját a Magyar Rádióban kezdte 1986-ban. 1989–1999 között az MTV-ben dolgozott; tíz évig irányította a parlamenti szerkesztőség munkáját, riporterként, majd szerkesztőként tevékenykedett a Hazai Tükör, az Esti Egyenleg, valamint a Híradó szerkesztőségében. A Híradó főszerkesztői posztját 1997 augusztusától 1998 októberéig töltötte be. Rudi 2000-től 2002-ig a TV2 munkatársa volt, azután lett először hírigazgató, majd aktuális műsorokért felelős igazgató.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.