Szegedi utcák, tornyok

Kákonyi Péter
2004. 03. 19. 23:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Móra Ferenc barátja és munkatársa volt a hajdani Szegeden Cs. Sebestyén Károly, a sokoldalú tudós. Foglalkozott történelemmel, néprajzzal, őstörténettel, nyelvészettel, régészettel, irodalom- és helytörténettel. Utóbbi tárgyú, a régi Szegedre vonatkozó írásait adta most közre a helyi Bába és Társa Kiadó Péter László gondozásában. Az Utcák, terek, templomok, házak című könyv gazdag válogatás az erdélyi születésű, tehát nem eredendően Tisza-parti lokálpatrióta, Cs. Sebestyén (1876–1956) sok évtizedes helytörténeti munkásságából. E sokoldalú érdeklődés fókuszában a szegedi Dömötör-torony állt, amelyet Cs. Sebestyén mentett meg az enyészettől, ezért Móra annak idején azt javasolta: nevezzék el Sebestyén-toronynak. A tudós volt az, aki felismerte a helybeli „napsugárdíszes” házak néprajzi becsét, elmélkedett a régi temetőkről, a hajdani Palánkváros sajátosságairól, a nagy árvíz után létrehozott sugárutakról, a szegedi csonka toronyról és a középkori város építészetének francia vonatkozásairól. Külön munkát szentelt a helybeli, gyakran változó utcaneveknek, berzenkedve az ellen az ostoba, a hagyományok őrzésére fittyet hányó magyar szokás ellen, amely az utcákat, tereket időről időre „átkereszteli”. Érdekes elmélkedést szán arra, hol állt a régi Szeged vesztőhelye, és mit kell tudni a „Törökfej-házról”.
Sebestyén már idős ember volt, amikor felkérték: írná meg emlékeit hajdani főnökéről, mesteréről és barátjáról, Móra Ferencről. Az emlékezés, ha nem sikerült is a tudósnak befejeznie, végül elkészült. A nagy írót emberközelből ábrázolja a hajdani beosztott. Elmeséli, milyen türelmes főnök volt Móra, hogyan vitte el néha – egy-egy szép nyári, őszi napon – némi természetjárásra a közeli mezőkre, folyópartokra a kollégákat. Csodálattal emlékezik Móra legendás munkabírására, néprajzi és régészeti kutatásaira. Megemlíti – igaz, diszkrét távolból – az író „szerelmi kalandjait”. Tűnődik barátságain, képzőművészekhez fűződő kapcsolatain, szabadkőművességén, mértéktartó borozásain – itt Tömörkény a „bezzeg”! – és tragikus nikotinizmusán. Végül korai halálán.
Ideje volt végre Cs. Sebestyén Károly munkásságára ráirányítani a feledékeny utókor figyelmét. Péter Lászlóé az érdem. Azt viszont sajnálhatjuk, hogy a könyvet – ahogy ez manapság általános gyakorlat a könyvkiadók többségénél – nem korrigálták tisztességesen. Verrocchio nevét például kétszer is megkísérlik leírni, de helyesen egyszer sem sikerül.
(Cs. Sebestyén Károly: Utcák, terek, templomok, házak – Válogatott írások Szegedről. Bába és Társa Kiadó, Szeged, 2004. Ármegjelölés nélkül)

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.