Terrorcsoportok véres passiójátéka

Nagyjából Mel Gibson nagy vihart kavaró Passiójának bemutatójával egy időre esik a síiták élőben előadott passiója, az Asúra. A véres vallási ünnepen arra emlékeznek a mozlim síita irányzatának követői, hogy a próféta negyedik követője, Husszein vereséget szenvedett 662-ben a kerbelai csatában. Akkor Jazid kalifa katonái elállták az Eufráteszhez vezető utat, Husszeint és szomjazó újszülött fiát, Hasszánt pedig kardélre hányták.

Katona Magda
2004. 03. 03. 23:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Husszein és Jazid híveinek harca, a síita radikalizmus és a szunnita ortodoxia küzdelme azóta is meghatározza a térség erőviszonyait. A síiták Husszein és Haszszán szenvedéseit bemutató önkorbácsoló megemlékezésüket harminc éve először mutathatják be Szaddám Huszein uralmának megdöntése folytán, ám a diktátor nemcsak a síiták vallásos radikalizmusát tiltotta be, de annak ellenpólusát is. A bagdadi és kerbelai robbantásokat még lehetne Szaddám híveinek tulajdonítani, ám ez nem magyarázná azt az összhangot, amely a pakisztáni, ugyancsak az Asúra körmenet ellen intézett robbantások kapcsán tapasztalható.
A legnagyobb valószínűség szerint az al-Kaida követte el ezeket a merényleteket helyi szervezetei segítségével. Bagdadban az Anszar Ul-Iszlám, Kerbelában pedig a nemzetközi arab önkéntesek révén, míg a pakisztáni robbantásokat a helyi al-Kaidához kötődő szervezetek közül leginkább a Laskar-i Taiba követhette el, hiszen ez a szervezet ápol jó kapcsolatokat azokkal az iszlám szélsőségesekkel, akik a pakisztáni vezető körökbe, a katonai és titkosszolgálati vezetésbe is beépültek. Ezeknek a pakisztáni szervezeteknek érdekük, hogy Szaddám elfogása után a terroristák utáni hajtóvadászat ne Afganisztánban, valamint a pastu és beludzs törzsi területeken folytatódjon. Számukra jóval kedvezőbb, ha Irakban állandósul a káosz, ami az amerikaiakat ott tartja, vagy végleges távozásra készteti később, így nem teszi lehetővé Oszama bin Laden, Omar molla és a hálózat teoretikusa, az egyiptomi Ajman al-Zavahiri elfogását. Ráadásul a pakisztáni robbantás helyszínén, Kvettában a síita közösség hazarákból, afganisztáni menekültekből áll, akiket nem kedvel a helyi szunnita lakosság. Ezáltal lassul az afgán menekültek hazatérése, így gyengül az al-Kaida toborzási bázisa.
Iránban a februári választásokon a konzervatívok elsöprő győzelmével már nem esik szó az al-Kaida agytrösztje, Szaif al-Ádel és más, Iránban lévő prominensek bíróság elé állításáról. A perzsa állam a világ síitáinak védelmezője szerepében tetszeleg, így tőkét kovácsol abból, hogy az amerikai beavatkozás nyomán keletkezett káoszban gyilkolják a síitákat. Önmagában az iraki háború nem vetette vissza a terrorizmust, ellenkezőleg: ahol politikai és katonai vákuum van, ott az al-Kaida megjelenik. Ez pedig a térség országai bizonyos vezető köreinek – például az iráni és a pakisztáni héjáknak – sincs ellenére.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.