Tétel a színlap hátoldalán

Magyar Örökség díjasok Harmincnegyedik alkalommal adják át ma, március 20-án, szombaton délelőtt tizenegy órakor Budapesten, a Magyar Nemzeti Múzeum dísztermében a Magyar Örökség kitüntető címet. Az állampolgári javaslatok alapján megszavazott elismerést ezúttal a Természet Világa című tudományos ismeretterjesztő folyóirat, a Házsongárdi temető, a holokauszt és a kommunizmus magyarországi áldozatainak emléke, Szőnyi István iskolateremtő festőművészete, a Marczibányi téri Kodály Zoltán ének-zenei általános iskola, gimnázium és zeneiskola zenepedagógiai szolgálata, valamint Horváth János irodalomtudósi munkássága és kollégánk, Illés Sándor írói, újságírói tevékenysége kapja.

Lőcsei Gabriella
2004. 03. 19. 23:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Legalább ötször változtatták meg a címét. Hívták Természettudományi Közlönynek, Természettudománynak, Természet és Technikának, Természet és Társadalomnak, 1968 óta Természet Világa a címe. De akármire keresztelték is, mindig a Magyar Természettudományi Társulat szolgálatában állt. És egyúttal a magyar tudósok társadalmának, a természettudományok és a műszaki tudományok iránt érdeklődő közembereknek. Szerzői közt szinte valamennyi kiváló tudósunk neve megtalálható Eötvös Lorándtól Szent-Györgyi Albertig, Szentágothai Jánosig. De neves „műkedvelők” is boldogan adták oda közlésre dolgozataikat. Kossuth Lajosnak például, aki turini száműzetésében rendszeresen foglalkozott természetrajzi megfigyelésekkel, tíz írását adták közre.
– Válságos időket élt át az 1860-as években a Királyi Magyar Természettudományi Társaság, a folyóirat gazdája. Mi sem mutatta ezt jobban – mondja Staar Gyula, a Természet Világa főszerkesztője –, mint a csökkenő taglétszám. Akik maradtak, tagdíj fejében megkapták az új lapot. A Szily Kálmán által 1869. január elsején alapított kiadvány épp jókor érkezett, megmentette a teljes elsorvadástól a jobb sorsa érdemes tudománypártoló társaságot. Sőt nemcsak jókor érkezett, de óriási sikert is aratott. Olyannyira, hogy az első kötetből második kiadást kellett nyomtatni. A társulat tagsága pedig szépen növekedett, a hónap végére kétszázan kérték felvételüket, az esztendő végére pedig kétszer annyian voltak tagjai a társaságnak, mint a folyóirat megindulása előtt. Ma a viszontagságos időket is győzedelmesen átvészelő folyóiratot általában hétezer példányban nyomtatják ki, kétezer-ötszázat előfizetőinknek postáznak belőle. Megrendelőinknek körülbelül a fele intézmény (iskola, könyvtár), fele magánszemély. Egy részük nem is természettudományos képzettségű, költők, irodalmárok is olvassák lapunkat – mondja a főszerkesztő.
– Az utóbbi hetekben Nagyszombattól Marosvásárhelyig, Newarktól Stockholmig postázták ajánló soraikat a Magyar Örökség Díjról döntő egyesület címére a Természet Világa olvasói. Azt szorgalmazták a külföldön tevékenykedő magyar tudósok, a hazai középiskolai tanárok, szerzetesek, akadémikusok egyaránt, hogy a Természet Világa is részesüljön a kitüntetésben. Mondassék ki róla, hogy fontos fejezete a magyar szellemi életnek. Ha nem kapjuk meg az oklevelet – mondja Staar Gyula –, akkor is boldoggá tett volna bennünket az az elismerés is, amelyet a javaslattevők soraiból kiolvashattunk. Szinte mindegyik levélíró utal rá, hogy a földkerekség egyik legrégibb természettudományos ismeretterjesztésre szakosodott folyóirata a Természet Világa.
Az angolok is 1869-ben indítottak útjára egy természettudományi folyóiratot, a Nature-t, kilenc hónappal később, mint Szily Kálmán. Az angol nyelvnek is köszönhetően a Nature ma már fogalom. Szakmai lap lett, feladta ismeretterjesztő célkitűzéseit. Ma a tudós számára az egyik legnagyobb elismerés, ha a Nature közli az írását. De hogy közember is gyakran és értőn forgatná az angolok e híres kiadványát, az alig hihető.
– Eleink egyébként – meséli a főszerkesztő – leveleztek angol kollégáikkal, szerettek volna együttműködni a Nature szerkesztőivel. Hogy mi lett ebből a törekvésükből, nem tudom, azt viszont igen, hogy amikor mind a két folyóirat a 125. születésnapját ünnepelte, felköszöntöttük egymást. Az angol királynő egyébként abban az esztendőben lovaggá ütötte a Nature főszerkesztőjét. A Természet Világának a szerkesztőit idehaza még csak vállon sem veregették. Nem azért mondom, mintha annyira hiányzott volna, mi, akik a folyóiratot hónapról hónapra összeállítjuk, tisztában vagyunk vele, hogy fő erősségünk az a szellemi kör, Szily Kálmánnal szólva, „a legtiszteltebb veterán tudósainktól kezdve a most javában dolgozó derékhadon át a még egyetemre járó ifjúságig”, amelyik írásaival lapunkat megtiszteli.
– Erdélyben, de a Felvidéken is nagy tisztelet övezi a Természet Világát. A rendszerváltozás után szinte az első dolgunk volt végiglátogatni a határokon túli magyar szellemi központokat – mondja Staar Gyula. – Mindenütt az volt beszélgetéseink fő témája, hogyan lehetne eljuttatni hozzájuk az anyaországbéli ismeretterjesztő kiadványokat. Marosvásárhelyen különösen sok volt a panasz, ám egyszer csak felállt Weszely Tibor egyetemi tanár, a szerkesztőbizottság tagja, és indítványozta, hogy szervezzünk a lap köré „civil” támogatói kört. Hamarosan mellénk is állt egy jószolgálati klub, a Rotary. Támogatásukkal kezdetben száz határon túli iskolának tudtuk eljuttatni a Természet Világát. Ma pedig már ott tartunk, hogy nemcsak a tanintézeteket tudjuk segíteni, de azokat a kiváló tanárokat is, akik a legjobban készítik fel növendékeiket a lap által meghirdetett pályázatokra. Tizenhárom esztendeje ugyanis a Természet Világának van egy olyan melléklete, amelyet középiskolás diákok írásaival töltünk meg. Voltaképpen egy természettudományos diáklapot is működtetünk a folyóiraton belül. E „diáklap” szerzőiből ma már komoly szakírói gárda nőtt fel. Talán több is annál: széles és egyre szélesedő baráti kör a kiadvány körül.
– Kosztolányi Dezső azt írta 1935-ben, „azóta vannak olvasható tudományos folyóirataink, amióta a Természettudományi Közlöny ezt úttörő gyanánt megkezdte”. Vajon most is elégedett volna a folyóirattal? Mindent megtesz a Természet Világa annak érdekében, hogy ne angolból átvett szakkifejezések tömegével szembesüljön az olvasó?
A főszerkesztő ismét a lapalapító elődhöz folyamodik, mielőtt válaszol a kérdésre.
– Szily Kálmán, aki kétségek közt vágott neki a természettudományos ismeretterjesztő füzetek kiadásának, amikor a századik füzet is megjelent, lelkes összefoglalót tett közzé, hogy országnak-világnak tudtára adja, mi a titka sikerüknek. Többek között az, írta 1877-ben, hogy „első füzetétől kezdve következetesen kerülte azokat a magyarnak csúfolt természettudományi műszókat, melyek a korábbi tankönyveket és értekezéseket bélyegezték”. Ma ez sokkal nagyobb gond, mint százharminc évvel ezelőtt. Az új tudományos felismerések ontják az idegen szavakat. A legtöbbnek még az átírásáról sincs megállapodás, nemhogy a magyarításáról, mégis kénytelenek vagyunk használni őket. Nyelvészprofesszorokkal összefogva új nyelvújítási mozgalmat kellene elindítani, a műszaki-természettudományos szakkifejezésekkel csak így tudnánk boldogulni. Balázs Nándor fizikaprofesszor, aki Amerikában élt, egy időben Einstein aszszisztense is volt, levelek sokaságával bombázott – meséli a főszerkesztő. – Arra biztatott, hogy a humán szféra bevonásával hirdessünk pályázatot a legfrissebb, idegen nyelvből átvett szakkifejezések magyar megfelelőinek megalkotására. Nem volt időnk és módunk rá, hogy felvetésével komolyan foglalkozzunk, de sort kell kerítenünk erre is.
– A közérthetőségnél is nagyobb felelősség, azt hiszem, a tudományos újdonságok által felszínre hozott erkölcsi kérdések tudatosítása, a velük kapcsolatos állásfoglalások nyilvánosságra hozatala.
– Nem szoktuk megkerülni ezeket a kérdéseket, sőt, újabban, védekező hadállásainkból kilépve a harcos ismeretterjesztés irányába is el-elmozdulunk. Beláttuk, az áltudományok ellen határozottabban kell fellépni, mint bármikor. Ahhoz azonban, hogy a tisztázó vitákat, mondjuk az orvostudomány, a biológia legfrissebb eredményeivel kapcsolatosan, a Természet Világának a hasábjain folytassák le tudósaink, nincsenek meg a feltételeink. Egy tudományos ismeretterjesztő folyóiratnak minden számában arra kell törekednie, hogy a tudomány lehető legszélesebb spektrumáról adjon áttekintést. Az etikai természetű vitákhoz pedig talán még egy-egy teljes lapszám sem volna elegendő.
– Nem könnyű megtalálni a helyes arányt a világ tudományos újdonságainak ismertetése és a múlt felidézése közt, kiváltképpen, ha arra gondolunk, hány nagyszerű életutat, magyar felfedezést és elméletet borít a feledés homálya.
– E téren sokszor diák íróink sietnek a segítségünkre azokkal a magánkutatásaikkal, amelyek iskolájuk, szülőföldjük egy-egy értékes egyéniségének vagy figyelemre méltó jelenségének a bemutatására vállalkozik. Azt tervezzük, hogy kötetbe gyűjtve kiadjuk ezeket a dolgozatokat, a magyar természettudományos múltról kapott mozaikokból így áll össze az a nagy freskó, amelyre aztán mindnyájan büszkén tekinthetünk. A Természet Világa nem az első közlések lapja. A tudománytörténeti publikációk között azonban többször is találkozhatunk olyan írásokkal, amelyek korábban másutt nem jelentek meg. Bolyai János kétszázadik születésnapján például a Természet Világa hasábjain jelent meg az erdélyi Kiss Elemér kutatásainak izgalmas summázata Bolyai kéziratos hagyatékáról. Ezernyi apró papírlapra firkált jegyzetet áttanulmányozva Kiss Elemér rájött, és ezt a Természet Világa Bolyai-emlékszámában meg is írta, hogy az Appendix tudós szerzőjének nemcsak a geometria, hanem az algebra területén is olyan eredményei vannak, amelyekkel korának jobb sorsú tudósait is megelőzte. Egyik számelméleti tételét például, amelyet egy (szín?)lap hátoldalára írt fel, felfedezésének a dátuma is tanúsítható, nem róla, hanem a tételt Bolyai halála után közlő J. H. Jeansről nevezték el. Első ízben ez is a Természet Világában látott napvilágot.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.