Nőtt a madridi terrortámadás halálos áldozatainak száma: egy 7 hónapos csecsemő halálával immáron 199-en vesztették életüket a csütörtöki robbantássorozatban. Az áldozatok között tizenegy ország állampolgárai vannak: a spanyolokon kívül három perui, két hondurasi, két lengyel, két román, valamint egy-egy francia, marokkói, kolumbiai, chilei, bissau-guineai, kubai és ecuadori személy vesztette életét.
Közben tovább folynak a találgatások az esetleges elkövetők kilétét és motivációit illetően. Ahány megszólaló, annyi vélemény, ugyanakkor abban szinte mindenki egyetért, hogy vagy az ETA baszk szervezetnek, vagy az al-Kaidának állhatott érdekében a robbantás. Az Al-Kudsz al-Arabi című, arab nyelvű londoni újság még csütörtök este jelentette, hogy az al-Kaida levélben vállalta a madridi merényletek elkövetését, brit szakkommentárorok ugyanakkor óvatosságra intettek a dokumentum hitelességével kapcsolatban. Omar Bakri sejk, egy radikális muzulmán szervezet vezetője azonban tegnap úgy vélte: a levél hiteles, és „a következő célpont Olaszország lehet”. Közben José María Aznar spanyol kormányfő közölte, hogy a hatóságok nem zárnak ki semmilyen szálat a tettesek utáni nyomozásból. A spanyol kormány egyébként „nagy óvatossággal” vizsgálja az al-Kaidának tulajdonított üzenetet, és továbbra is az ETA-t gyanúsítja a merénylet elkövetésével. Juan José Ibarretxe baszk miniszterelnök tegnap bizonyítékokat követelt a madridi kabinettől állításai alátámasztására, a baszk szeparatista szervezet pedig cáfolta, hogy „bármilyen felelősség” terhelné a merényletekért.
A spanyol rendőrség tegnap egyébként újabb pokolgépre bukkant, amelyet megsemmisítettek Madridban. Közben a Cadena Ser magánrádió közölte, hogy az előzetes vizsgálat szerint egy öngyilkos merénylő is tartózkodott az egyik felrobbantott vonaton. A hírt a spanyol belügyminisztérium nem erősítette meg.
A spanyol fővárosban tegnap több százezren – egyes hírek szerint kétmillióan – gyűltek össze a terrortámadást elítélő tüntetésre. Számos európai vezető politikus érkezett a tiltakozó felvonulásra, ott volt többek között Silvio Berlusconi olasz, Jean-Pierre Raffarin francia, José Manuel Durao Barroso portugál miniszterelnök, valamint Romano Prodi, az Európai Bizottság elnöke. A barcelonai tiltakozó felvonuláson részt vesz Kertész Imre Nobel-díjas író, aki Felszámolás című könyve megjelenése alkalmából tartózkodik a katalán fővárosban.
Erősítés
Görögország tegnap a NATO segítségét kérte a nyári olimpiai játékok fokozott védelméhez. A görög védelmi miniszter már csütörtökön úgy nyilatkozott, hogy az eddigieknél is jobban meg kell erősíteni az olimpia körüli biztonsági intézkedéseket. Közben Tóth András, a polgári titkosszolgálatokat irányító államtitkár a távirati irodának elmondta: a madridi sorozatrobbantás után a magyar szolgálatok is értékelik a helyzetet, de Magyarországot nem fenyegeti terrorveszély. (MTI)