A Német Szövetségi Bíróság tegnap úgy döntött, hogy a vádak nem eléggé megalapozottak, ezért új eljárást kért. Egy másik marokkóit, Abdelghani Mzoudit Németországban a múlt hónapban felmentették ugyanezen vádak alól. Nem lehet a terrorizmus elleni küzdelem jogtalan, elvakult háború – indokolta döntését Klaus Tolksdorf bíró, aki az ítéletet hozta. Véleménye szerint a bizonyítékok nem voltak elég meggyőzőek ahhoz, hogy elítéljék a marokkói férfit. Hozzátette: bár a vádlott „távol áll attól, hogy minden gyanú felett álljon”, mégis megilleti a jog, hogy olyan tárgyaláson bizonyítsa igazát, amely megfelel a saját jogi elvárásainak. Tolksdorf azt is közölte, a döntésük valószínűleg nem arat széles körű tetszést. A marokkói férfi várhatóan az új bírósági eljárás kezdetéig előzetes letartóztatásban marad.
Egyes elemzők igen fontosnak tartják a német bíróság döntését, hiszen eddig még egyetlen embert sem ítéltek el a szeptember 11-i események kapcsán. Ezzel összefüggésben arra várnak, hogy a marokkói férfi ügye előre jelezheti, milyen büntetésre számíthatnak a terrorakciók elkövetői. Ugyanakkor többen tartanak attól, hogy a mostani, esetleg enyhe büntetés minden gyanúsítottat eleve felment a felelősség vállalása alól.
Az említett Abdelghani Mzoudi ügye ugyanakkor már a mostani per kimenetelét befolyásolta, hiszen az akkori eljárás alapján szerzett információkat is felhasználták a vádlott ügyvédei. Állítólag Ramzi bin al-Sib, a Pakisztánban amerikaiak által elfogott al-Kaida-tag vallomásában szerepeltek olyan tények, amelyek alapján felmenthették al-Motassadeket. Bin al-Sib azonban elfogása óta amerikai kézben van, hivatalosan még ki sem hallgatták. A BBC beszámolója szerint egy hamburgi bíróság al-Motassadeket bűnösnek találta a bűnszervezetben való részvételéért. Ismeretes, hogy a hamburgi al-Kaida-sejtnél munkálkodott három olyan terrorista, akik később részt vettek a Világkereskedelmi Központ elleni merényletben.
***
Börtön a bali informátornak.
Kilenc év börtönre ítélt a Bali szigeti kerületi bíróság egy indonéz férfit, amiért visszatartott bizonyos információkat a 2002-ben Balin elkövetett pokolgépes merénylet egyik kitervelőjére vonatkozóan. Achmad Roichan a Dzsemáa Iszlamíja terrorszervezethez tartozó, Ali Gufron és Mukhlas néven egyaránt ismert férfiról rendelkezett információkkal, amelyeket azonban nem osztott meg a hatóságokkal. Roichant a bíróság bűnösnek találta illegális fegyvertartás bűntettében is. Indonéziában eddig mintegy harminc olyan személlyel szemben született elmarasztaló ítélet, aki valamilyen módon szerepet játszott a Bali szigetén 2002-ben elkövetett, több mint 200 halálos áldozattal járó gyújtóbombás merényletek elkövetésében. Három vádlottat – köztük Mukhlast – halálra ítéltek. (MTI)

Elkezdődött az érettségi: mutatjuk, milyen feladatokat kaptak a diákok