Újra Budapest

Hanthy Kinga
2004. 03. 13. 0:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

A huszonhetedik évfolyam első számával lép piacra március közepén a Budapest című folyóirat, amelyet tizenöt éves álmából ébresztett fel a Nagy-Budapest Törzsasztal társaság. A huszonhét évfolyam története nem választható el a magyar történelem jelentős fordulópontjaitól. Az 1945. október 15-én indított képes havilapot, amelyet annak idején Lestyán Sándor szerkesztett, 1947-ben megszüntették mint nemkívánatos, polgári szellemiségű orgánumot. Csak 1966-ban indult újra a folyóirat, amelyet haláláig Mesterházi Lajos író jegyezett, ezt azonban a rendszerváltoztatás szele söpörte el 1989-ben. (1991 márciusáig Heti Budapest címmel némiképp átalakított változatban még megjelent.)
A Budapest szerkesztői és szerzői mindig vigyáztak arra, hogy ne kiszolgálói, hanem segítői, szakértő, sőt kritikus tanácsadói legyenek a fővárosi vezetésnek, és inkább népfrontos szellemben készítették a lapot, a folyóirat mégis a város pénzén jelent meg. A helyzet most, az újrainduláskor egészen más. Mint Saly Noémi elmondta, Gerle János építésszel, Ráday Mihály városvédővel és Török András történésszel közösen alapították meg a Nagy-Budapest Törzsasztal társaságot, amely az évek során kibővült: újságírók, történészek, művészettörténészek, fotósok, írók, belsőépítészek, szociológusok csatlakoztak hozzá. Legidősebb asztaltársuk Del Medico Imre sajtólevelező. Mindannyian rajongói a városnak, és havonta egyszer a Spinoza-házban rendezett összejöveteleiken vitatják meg Budapesttel kapcsolatos gondolataikat.
Egy idő után természetesen vetődött fel a gondolat, hogy lapot kellene alapítani. Az indulás nehézségein már túljutottak, találtak néhány hirdetőt, valamint nyomdászt, aki méltányos árért elkészíti a lapot, a Kulturális Örökségvédelmi Hivatal anyagi támogatását Deme Péter kommunikációs igazgatónak köszönhetik. A főváros vezetése pedig engedélyezte a Budapest név használatát.
Anyagilag és szellemileg független folyóirat lesz a Buza Péter szerkesztésében megjelenő Budapest, mondja Saly Noémi, amelyben kizárólag a várossal kapcsolatos témákról olvashatnak. Lesz benne építészet, művelődés- és művészettörténet, városszociológia, élő kávéházi rovat – amelyet Zeke Gyula író és Frankl Aliona fotós közösen vállaltak –, és helyet kapnak benne a várossal kapcsolatos legújabb szenzációs felfedezések. Lesz szépirodalmi, színházi, film- és sportrovat, fotóriport, a Fővárosi Szabó Ervin Könyvtár Budapest-gyűjteményével együttműködve pedig folyamatosan közreadják a fővárossal kapcsolatos legújabb írások bibliográfiáját is. A folyóirat terjesztését egyes könyvesboltok, könyvtárak, art mozik vállalták, és az alapítók bíznak az előfizetők megtartóerejében. A havi hatvan oldal ára négyszáznyolcvan forint lesz.
Civil elmék párbeszéde – ekként jellemezte a Budapest című új folyóiratot Saly Noémi, jelezve, hogy nem kívánnak sem aktuál-, sem pártpolitikával foglalkozni. Jobban érdekli őket, hogy milyen a régió jövője, melyek a városépítés legnagyobb gondjai, mi legyen a település vagyonának sorsa, s hogyan gazdálkodjanak vele. Saly szerint nagy gond, hogy nincs a városban közmunkatanács, amely összehangolhatná a fejlesztéseket, az építészek és a várostervezők elképzeléseit, így tehát nincs – mert senkinek nem érdeke, hogy legyen – központi fejlesztő akarat. A Budapest folyóirat szerkesztőinek, szerzőinek tehát az a céljuk, hogy ráirányítsák a figyelmet olyan kérdésekre, amelyekről nem esik szó, vagy amelyek talán nincsenek szem előtt. A városhoz tartozás tudatát kívánják felébreszteni, s ez nem politikai, hanem civil feladat.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.