Változó kisebbségi választás

A gazdaság állapotáról és a választójogi törvény módosításáról tárgyalt tegnap a kormány. A kabinet azt szeretné, hogy az „etnobiznisz” megelőzésére bizottság döntsön a kisebbségi névjegyzékbe történő felvételről. Döntöttek arról is, hogy a viszonosság elve alapján tárgyalnak a jelenlegi uniós tagállamokkal a munkavállalásról.

Czirják Imre
2004. 03. 03. 23:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

A cirkáló gyorsan süllyed, de lassan fordul, a gazdaság jelenleg fordul és nem süllyed – mondta el a tegnapi kormányszóvivői tájékoztatón Csillag István gazdasági miniszter. Szerinte megkezdődött a gazdaságpolitikai fordulat, az év végére 3,5 százalékos növekedés várható. Hozzátette: látszik a fény az alagútban, „reméljük, nem a vonat jön szembe”.
bizottság dönt a hovatartozásról. A kabinet módosítani szeretné a választójogról szóló törvényt – mondta el Gál J. Zoltán kormányszóvivő. A kétharmados többséget igénylő módosítással a kisebbségi önkormányzati képviselők választását a kisebbségi törvényben szabályoznák. A kisebbségi önkormányzatokat kizárólag a kisebbségi névjegyzékben szereplő állampolgárok választhatnák olyan településeken, ahol a névjegyzékben szereplők száma meghaladja a harminc főt. A listára kérés alapján lehetne felkerülni, amelyről egy bizottság döntene – mondta el Gál J. További változtatás lenne az, hogy területi szintű kisebbségi önkormányzatok is működnének a jövőben. A kabinet tárgyalt a romák társadalmi integrációját segítő programról is. A tervek között szerepel egy olyan új támogatási rendszer, amely segíti a diplomás roma fiatalok elhelyezkedését a közigazgatásban, illetve a közszolgálatban, valamint a roma kultúrát nemzeti kultúraként ismeri el.
Viszonosság munkaügyben. A kormány azt tervezi, hogy a viszonosság alapján köti meg a jelenlegi 15 EU-tagállammal a kétoldalú, egymás országaiban történő munkavállalást szabályozó egyezményeket – mondta el a szóvivő. Ez azt jelenti, hogy pontosan ugyanolyan szankciók vonatkoznak majd az egyes országok állampolgárainak magyarországi munkavállalására, mint amilyeneket ők biztosítanak a magyar állampolgárok számára országaikban. A kabinet módosítani szeretné a foglalkoztatással összefüggő törvényeket is. Így a jövőben mentesülne a bírság befizetése alól az a cég, amely az illegális foglalkoztatottak után megfizeti az elmaradt közterheket.
Magyar rendőrök Irakba. Magyarország az iraki rendőrség újjászervezésében is szeretne segíteni – mondta el Gál J. Egy tavalyi konferencián a kormány 289 millió forintot ajánlott fel az iraki újjáépítésre, oktatás-képzés céljára. Ennek keretében utazna ki két váltásban hat-hat fő rendőrségi és határőrizeti oktató, akik Amman, Jordánia fővárosa mellett a rendőrakadémián segítenének az iraki rendőrség tagjainak kiképzésében.
Hatósági gyógyszerár. A kormány kiadásmérséklő támogatásról fog dönteni a gyógyszerpiaccal kapcsolatban – mondta el Gál J. Zoltán arra a kérdésre, hogy tervezik-e a gyógyszerek hatósági árának bevezetését. Kifejtette: folynak az egyeztetések a piac szereplői és az egészségügyi minisztérium között, mert nem tartható a gyógyszerkassza szokásos túllépése.
Állóvíz lakásügyben. Arra a kérdésre, hogy a kormány tervezi-e a kedvezményes lakáshitelekre vonatkozó szabályok módosítását, a használt lakásokra vonatkozó összeghatár nyolc-tíz millió forintra emelését, a szóvivő mindössze annyit válaszolt: a Pénzügyminisztérium dolgozik azon, hogy a pályakezdő fiatalok lakáshoz jutási esélyeit javítsa.
Él az alku a gazdákkal. A mezőgazdasági érdekképviseletekkel, valamint a gazdák megbízottaival a múlt héten kötött megállapodás végrehajtása megkezdődött, a kormány tartja a szavát – mondta a kormányülés után Németh Imre földművelésügyi és vidékfejlesztési miniszter. Közölte: a megállapodás alapján a gazdálkodók több tíz milliárd forint többletforráshoz jutnak. Elmondta azt is, hogy a gyümölcsborok esetében visszaállítják a jövedéki adót, ami a korábbihoz hasonlóan 80 forint lesz literenként. A Parmalat és a Hajdú-Bét károsult beszállítóinak, akiknek a cégek tartoznak, kárenyhítést nyújt a kormányzat, az ezt lehetővé tevő rendelet a héten közigazgatási egyeztetésre kerül.

***

A gondok maradtak
Örömmel fogadta a Fidesz, hogy a kormány betartja a gazdákkal kötött megállapodást, mert – mint Halász János frakciószóvivő hangsúlyozta – minden egyezmény annyit ér, amennyi teljesül belőle. A politikus kijelentette: mindenki tudja, hogy a megállapodás csak az akut problémákat oldja meg a mezőgazdaságban, hosszú távon további lépésekre van szükség. – Van még bőven tennivalója Németh Imre miniszternek, hiszen azt ígérte a korábbi négypárti egyeztetéseken, hogy az unióban is versenyképessé teszi az agráriumot – fogalmazott Halász. A fideszes politikus érthetetlennek nevezte Csillag István gazdasági miniszter újabb „győzelmi jelentését”, miután a „Draskovics-fűnyíró” az ő tárcáját is megnyirbálta több mint 36 milliárd forinttal. Utalt a Financial Times és más külföldi szakértők véleményére is, amely szerint Magyarország nehéz gazdasági helyzetben van, és elfordultak tőle a külföldi tőkebefektetők.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.