Úgy néz ki, hogy egyedül maradunk a harcmezőn – kommentálta tegnap a lengyel rádióban Aleksander Kwasniewski lengyel elnök a nizzai szavazási rendre vonatkozó spanyol álláspont várható módosulását. Enrique Baron-Crespo, a spanyol szocialisták európai parlamenti frakciójának vezetője egy nappal korábban kereken kijelentette: Madrid nem szándékozik tovább blokkolni az európai alkotmány elfogadását. Első nyilatkozatai egyikében José Luís Rodríguez Zapatero leendő spanyol miniszterelnök is úgy fogalmazott, hogy fel kell gyorsítani az alkotmány elfogadását. Mint mondta: rövid időn belül megegyezhetnek a „kifinomult hatalmi egyensúly” kialakításáról.
Az EU alkotmányos szerződéstervezetében ajánlott kettős többség elvét Varsó és Madrid eddig következetesen elutasította, ami oda vezetett, hogy decemberben nem sikerült elfogadni a konvent által kidolgozott európai alkotmányt. A legutóbbi spanyol nyilatkozatok fényében a lengyelek most úgy érzik, hogy Madrid kihátrált mögülük, és egyedül maradtak az alkotmányról folyó vitában. Mindazonáltal Varsó még az új spanyol kormány hivatalos álláspontjára vár, hiszen mint Kwasniewski elnök kifejtette: a választási nyilatkozatok és a kormányok nyilatkozatai különbözhetnek egymástól. Ugyanakkor úgy fogalmazott: Lengyelország gyengébb helyzetben van most, mint pár nappal ezelőtt. Hasonlóan értékelt Leszek Miller kormányfő is, aki szerint meg kell előzni Varsó elszigetelődését.
Az európai alkotmányozási folyamat volt az egyik fő témája Jacques Chirac francia elnök és Gerhard Schröder német kancellár tegnapi párizsi megbeszéléseinek is. A találkozón a két politikus egyetértett abban, hogy az alkotmányos szerződésnek az év végéig meg kell születnie. – Minél hamarabb megállapodunk, annál jobb – jelentette ki a francia államfő. A Reuters hírügynökség beszámolója szerint Gerhard Schröder ugyanakkor nem számít arra, hogy az uniós tagállamok már a jövő heti brüsszeli csúcstalálkozón megegyeznek az alkotmány végleges szövegéről. Diplomaták mindenesetre úgy vélik: a spanyol kormányváltással nagyobb az esélye annak, hogy mihamarabb pecsét kerül az Európai Unió jövendő alkotmányára.

Ukrajna EU-s tagságáról szóló szavazásra buzdít a kormány – videó