Visszalendült az Eötvös-inga

Csontos János
2004. 03. 02. 0:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Azon a napon, amikor Bayer Zsoltot, a Magyar Nemzet főmunkatársát – nyilván a magyar külügyi kormányzat tudta nélkül – kitiltották Romániából (s ezzel együtt Erdélyből), Eötvös Pált, a Népszabadság leköszönt főszerkesztőjét megválasztották a MÚOSZ elnökének. Feloldhatatlan lelkiismereti válságba kerültem ezzel, hiszen egy olyan szervezetnek a tagja vagyok, amely előbb szigorú etikai megrovásban részesít valakit (a sajtótörténetben példa nélkül álló ál-Teller-levél kapcsán), majd kisvártatva pajzsra emeli. Jó lenne feltárcsázni Pethő Sándort: mit tegyen ily képtelen helyzetben a Magyar Nemzet főmunkatársa?

Ezekben a napokban kereken tíz éve, hogy Magyar Nemzet-es lettem, de legalább száznak tűnik. A sajtóklíma elmérgesedése folytán atomjaira szakadt e hivatás, megszűnőben a szakmai szolidaritás. Lapon belül még megköthetők a nyugodt munkához szükséges szövetségek, ám a különféle orgánumok között legfeljebb hálózatok szőhetők. Nagy megtiszteltetés volt a Pethő alapította laphoz kerülni, s mára az is kiderült, hogy a rendszerváltozás viharait egyedül ez az ethosz tudta úgy-ahogy átvészelni. Persze nem mindenki látja így. A Régi Nemzetesek Társasága például (a bíróság eltiltotta őket az újságra utaló névhasználattól) úgy látja: a pethői örökségre „a Magyar Nemzet névvel azóta is megjelenő orgánum napról napra szégyent hoz”, s „a mostanra végképp megtépázott Magyar Nemzet-es címbetűk valaha más, nemes törekvéseket fémjeleztek”. Sőt, ama véleményüket is közreadták a közismerten elfogulatlan, abszolút középen álló Élet és Irodalomban, hogy a Magyar Nemzet „tendenciózusan jobbra téved”. Hát, nem tudom. Tíz év után talán már nevezhetem magam „régi” Magyar Nemzet-esnek (még ha nemzetes úr soha nem is leszek), de én ezt másként gondolom. Én úgy látom, hogy a mai Magyar Nemzet (bár messze nem tökéletes) még mindig közelebb áll a Pethő Sándor-i eszményhez, mint bármely más hazai orgánum. A Magyar Nemzet-es címbetűk (mint a pethői hitvallás zanzája) számomra elsősorban két dolgot jelentenek: harcolni azért, hogy Magyarország magyar ország maradjon; illetve egyaránt fellépni a jobboldali szélsőségek (nácizmus, fasizmus), illetve a baloldali szélsőségek (kommunizmus, vadliberalizmus) ellen. Szerintem e kritériumokat a Magyar Nemzet alapvetően teljesíti. Sőt, a hazai napilapok között kizárólag a Magyar Nemzet teljesíti. Ezzel a jobboldalra való tévedéssel is bajaim vannak. Ha azt akarták mondani, hogy a lap a kívánatos miniszterelnököt Orbán Viktorban véli feltalálni, valóságot írtak – az azonban, hogy a mai kormány a hagyományos értelemben baloldalibb politikát folytatna, mint az elődje, egyszerűen nem igaz. Ideje leszögezni: Orbán Viktor szociáldemokratának is sikeresebb, mint Medgyessy Péter. További gond számomra, hogy a társaságba tömörült régi nemzetesek között nemcsak medgyessysta sajtóklubosok és kurzusújságírók, de hithű kommunisták is vannak. Olyanok, akikkel Pethő Sándor nem ült volna egy asztalhoz. S ha már az ex-Magyar Nemzet-esek kategóriájánál tartunk, hol kell meghúzni a határt? Dési Jánosnál, Tamás Ervinnél vagy Várkonyi Tibornál? Nem a parttalan pethőizmus volna ez?

Kuncze Gábor még idejében szólt: mivel az állam nem jó tulajdonos, gyorsan privatizálni kell mindent, lehetőleg addig, amíg még ők is kormányon vannak. (Itt van mindjárt az M5-ös autópálya.) Ha ez összejön, talán még a mind nehezebb helyzetbe kerülő Magyar Hírlapot is sikerülhetne megmenteni, mielőtt a közös külföldi tulajdonos puszta racionális gazdaságossági indokoktól vezettetve összeolvasztaná a nemkülönben nehéz helyzetben lévő Népszabadsággal. Ez nagy baj volna, ugyanis egy parlamenten kívüli párt a hilleri baloldali sajtóparadicsomon kívül rekedve, saját média nélkül bizony, csak félkarú törpe. Ám ha mégis meghiúsul a hadművelet, alakul-e vajon a fúzió után a címbetűkre hivatkozva Régi Hírlaposok Társasága?

A közismerten elfogulatlan, abszolút középen álló Élet és Irodalomban nemrégiben többek között Vásárhelyi Mária is megtisztelt azzal, hogy közírói erőfeszítéseimet méltassa, megállapítva például, hogy „Csontosnak a sajtó feladatáról és a valóság megismerhetőségéről vallott álláspontjára leginkább a hajmeresztő kifejezés tűnik adekvátnak”. Az ember gyarló módon mindig örül, ha valaki – pláne egy komoly médiaszociológus – figyelemre méltatja; noha a konkrét esetben megfejthetetlen talány maradt számomra, vajon miből olvasta ki, hogy szerintem egy napilap „igazságok és hazugságok elegyéből áll össze”. Ám most, hogy olvasom a közismerten elfogulatlan, abszolút középen álló Élet és Irodalomban három dékán levelét, hogy a Vásárhelyi által vezényelt egyetemi antiszemitizmus-felmérések valóságtartalma megkérdőjelezhető, kezd derengeni valami. Ezek szerint a szociológia eszközeivel volna megközelíthető a valóság megismerésének problémája: lehetséges, hogy egy tudományos igényű kérdőíves felmérés is „igazságok és hazugságok elegyéből áll össze”?

Nem hagy nyugodni a gondolat, hogy a Medgyessy-mintájú médiapolitika a csön-csön gyűrű játékot modellezi. Kényelmetlenné vált Eötvös a pártorgánum főszerkesztőjeként? Nosza, csináljunk belőle MÚOSZ-elnököt! El kell helyezni Wisingert? Sebaj, úgyis megürül az ORTT elnöki széke. Igazán kár, hogy Mádl Ferenc (mint „alkotmányos ficam”?) akadályozza a modernista káderpolitika gördülékeny megvalósítását. No, majd jól kiírunk egy népszavazást a nyakába…

A Medgyessy Péter fotójával ékesített Barcs Endre-cikk az EU Reporter című üzletpolitikai hetilap 2. oldalán alighanem kimeríti az álinterjú kritériumait. Nem csupán azért, mert mind a magyarul megfogalmazott mondatok angol nyelvre való átültetése, mind a leírtak valóságtartalma komoly kívánnivalókat hagy maga után, hanem azért is, mert a szerző azonos a 168 Órában megjelent, nemzetközi diplomáciai vihart kavaró ál-Chirac-interjú szerzőjével. Akár azt is feltételezhetnénk, hogy Medgyessy nem is adott exkluzív interjút Barcsnak, de ezt nyomós okból nem feltételezzük: amíg ugyanis a száguldó riporter nem dolgozott Chiracnak, Medgyessynek igen: az MSZP újdonsült uniós sajtófőnökéről van szó. Kérdés, tudták-e ezt a napilapot kiadó angolok, akik vakon megbíztak például abban, hogy szerzőjük meg tudja különböztetni Kövért Ádertől. De még náluk is nagyobb dilemmában lehetnek a Brüsszelben igencsak nagy súllyal jelen lévő franciák: hogy lehet azt feldolgozni, hogy a becsületrenddel megtisztelt magyar kormányfő uniós élcsapata az ál-Chirac-interjú készítőjét találta a legalkalmasabbnak e kétségkívül bizalmas állásra?

A naprakész bulvársajtó szerint a féktelen ivászat felszabadította a valóvillalakók gátlásait: Szilvi megcsalta Frenkit Csabával a mosókonyhában (mégpedig olyan módon, hogy „rámászott”), a toalettben pedig Marcsi kisdolgozását Leó és Katka előbb végignézte, majd a két hölgy leszbikus csókban forrt össze, miközben Franki néhány méterre hányt mellettük. Ezzel párhuzamosan lejárt az elektronikus médiumokat (így a Való Villát is) felügyelni hivatott Országos Rádió és Televízió Testület mandátuma, mert a miniszterelnök és az államfő nem tudott megegyezni a grémium elnökének személyében. Még szerencse, hogy eközben az ország kormányzása zavartalanul folyik.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.