Víz nyomaira leltek a Marson

Víz nyomaira bukkant az amerikai Opportunity robot a Mars felszínén. A felfedezés nyomán elképzelhető, hogy valamikor volt élet bolygószomszédunkon, ám ennek közvetlen jeleit nem találta meg a mozgó laboratórium.

2004. 03. 03. 23:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Küldetésének 38. napján víz nyomaira bukkant az amerikai Opportunity robot a Mars felszínén. Az amerikai űrhivatal, a NASA tudósai szerint a felfedezés egyértelmű jele annak, hogy a vörös bolygón valamikor a régmúltban meglehettek a megfelelő körülmények az élet kialakulásához – adta hírül a BBC. A mozgó laboratórium vizsgálatai felfedték, hogy a leszállása helyéül szolgáló térség egykor jelentős mértékű, cseppfolyós halmazállapotú vízzel érintkezett. Amint arról beszámoltunk, a NASA bejelentésében a hivatal munkatársai hangsúlyozták: a szonda nem lelt közvetlenül az életre utaló jelre.
A Mars Meridiani-síkság nevű részén kutakodó Opportunity nem véletlenül ezen a helyen kereste január 25. óta a víz nyomait, hiszen a tudósok a 2001 óta a Mars körül keringő amerikai űrszonda, a Mars Odyssey mérései alapján már megállapították, hogy bolygószomszédunkon négy helyen van víz a talaj felső fél méterében, ezek közül az egyik éppen a Meridiani Planum. Az önjáró robot a leszállóhelye körüli kráterbelső azon – El Capitannak elnevezett – fehér kőzetrészét vizsgálta, ahol az alapkőzet a felszínre bukkan. „Az utolsó két hétben minden tudományos fegyverünket bevetettük, és egy puzzle-játékhoz hasonlóan lassan minden mozaikdarab a helyére került” – nyilatkozta örömittasan Steve Squyres, a NASA vezető tudósa az intézet washingtoni főhadiszállásán tartott sajtótájékoztatón. A professzor elmondta: kulcsfontosságú bizonyítékok egész sora vezetett a végső következtetés levonásához, amely szerint az El Capitan valamikor folyékony vízben állt. A kőzet külső, fizikai megjelenése, finom rétegződöttsége, a felületén lévő parányi, gömbszerű képződmények (úgynevezett szferulák) és rovátkák mind-mind erre utaltak. Az Opportunity mérőműszerei megvizsgálták a szikla kémiai összetételét: nagy mennyiségű kén, jarozit (egyfajta vas-szulfát), ásványi sók és egyéb olyan anyagok jelenlétét mutatták ki, amelyek a földi körülmények között csak vizes környezetben keletkeznek.
A tudósok szerint a fenti anyagok ilyen nagy koncentrációban csak úgy halmozódhattak fel, ha vízben oldódtak, és az oldatból elpárolgott a víz. „Úgy hisszük, a Mars ezen felülete egy ideig víz alatt állhatott, és a vízi környezet alkalmas lehetett az élet kialakulására. Mindez nem jelenti azt, hogy valóban volt élet a vízben, ezt nem tudjuk” – mutatott rá Squyres professzor.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.