Kostunica beiktatása utáni első, csütörtöki sajtótájékoztatóján közölte, hogy telefonon beszélt Colin Powell amerikai külügyminiszterrel, aki tolmácsolta a washingtoni kormányzat támogatását az újonnan megalakult demokratikus kormánynak. Kostunica szerint Powell azt is említette, hogy az Egyesült Államok kész együttműködni kormányával minden nehéz kérdésben, amellyel szembesül munkája során. Az új kormányfő további részleteket nem árult el az amerikai álláspontról, de a belgrádi hírekből ítélve Washingtonnak Kostunica kormányával szemben komoly elvárásai is vannak, amelyek teljesítése akár a kabinet bukásához is vezethet. Röviddel a kormányfő sajtótájékoztatója után az Egyesült Államok belgrádi nagykövetsége tájékoztatta a Beta hírügynökséget Washington hivatalos álláspontjáról. Eszerint az Egyesült Államok segíteni kívánja az országot az euroatlanti intézményekhez való csatlakozásban, s elvárja az új kormánytól a gazdasági és politikai reformok felgyorsítását, a térségbeli jó kapcsolatok ápolását.
Washington azt is elvárja, hogy a kormány maradéktalanul együttműködjön a hágai Nemzetközi Törvényszékkel (NT). Ezen a szökésben lévő vádlottak – beleértve Ratko Mladics volt boszniai szerb hadseregparancsnokot – elfogása és kiadatása értendő, ettől függ ugyanis a két ország jövőbeni kapcsolata és az Egyesült Államok további pénzügyi támogatása. Ez utóbbi feltételben lényegében nincs semmi új. Az amerikai kongresszus közel százmillió dollárt különített el Szerbia idei pénzügyi támogatására. Belgrád abban az esetben jut hozzá az összeghez, ha március 31-ig konkrét lépésekkel bizonyítja, hogy együttműködik Hágával, vagyis ha kiadja Mladicsot. Pierre-Richard Prosper, a háborús bűntettekkel foglalkozó washingtoni megbízott szerdán Szarajevóban is megerősítette, hogy érvényben van ez a feltétel.
Kostunica kabinetje aligha tud eleget tenni a követelésnek. A kormányfő saját bevallása szerint nem tartja elsődleges fontosságúnak a Hágával való együttműködést.

Botrány Debrecenben: szivárványos zászlót tűztek ki a városházára